Wszystko o bezpłatnej komunikacji w czasie smogu
Przypominamy, że bezpłatna komunikacja miejska dla osób z ważnym dowodem rejestracyjnym jest wprowadzana, gdy średni poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10, na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ, zlokalizowanych na obszarze Krakowa, przekracza 150 µg/m3 wg średniej z godziny 1.00-16.00 lub 12.00-22/23.00. Obie średnie są liczone niezależnie od siebie. Oznacza to, że nawet jeśli po 16 średnia nie przekroczy poziomu 150, a średnia z godziny 22/23.00 przekroczy - bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona w ciągu następnej doby.
Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00:00–24:00 po dniu, w którym wystąpiło przekroczenie. W przypadku, gdy w kolejnych dniach średnie w dalszym ciągu przekraczają powyższe wartości, termin obowiązywania darmowej komunikacji wydłuża się o kolejne doby.
Wyniki pomiarów podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie na swojej stronie internetowej. Pierwsza informacja o bezpłatnej komunikacji może pojawić się w godzinach 16.00–18.00 lub w przypadku drugiej średniej około godziny 23.15-23.30.
Obecnie w Krakowie działa 6 stacji pomiarowych:
- Al. Krasińskiego,
- ul. Dietla,
- ul. Bujaka,
- ul. Złoty Róg,
- ul. Bulwarowa,
- os. Piastów.
Na jakim obszarze jest dostępna bezpłatna komunikacja w czasie smogu?
Bezpłatna komunikacja w czasie smogu realizowana jest na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania:
- Czernichów,
- Iwanowice,
- Kocmyrzów – Luborzyca,
- Liszki,
- Michałowice,
- Mogilany,
- Niepołomice,
- Skała,
- Skawina,
- Słomniki,
- Świątniki Górne,
- Wieliczka,
- Wielka Wieś,
- Zabierzów,
- Zielonki.
Co będzie, jeśli się okaże, że w dniu wprowadzonej bezpłatnej komunikacji, stężenie pyłu zawieszonego PM10 spadnie?
Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji podejmowana jest w oparciu o wyliczenia średniej z pomiarów stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz – pomocniczo – w oparciu o prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nawet jeżeli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy niż 150 µg/m3, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy.
Kto może korzystać z bezpłatnych przejazdów?
Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny wydany wyłącznie na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania.
Czy z darmowej komunikacji będzie mogła korzystać tylko osoba wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu?
Nie. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.
A co w sytuacji, gdy pojazd zarejestrowany jest na firmę?
To nie ma znaczenia - z bezpłatnej komunikacji można korzystać również na podstawie takiego dowodu rejestracyjnego, jednak wyłącznie w przypadku samochodu osobowego.
Gdzie można znaleźć informacje o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji?
Informacje o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji z związku z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego PM10 są publikowane na stronach internetowych:
a także na portalach społecznościowych prowadzonych przez Miasto i miejskie jednostki.
Ponadto, dzięki współpracy ze służbami Wojewody Małopolskiego informacje o darmowej komunikacji będą prezentowane również w systemie Regionalnego Systemu Ostrzegania, tj.:
- w programach regionalnej naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 - poprzez prezentację napisów DVB,
- w telegazetach programów regionalnych TVP, str. 431 (w programach regionalnych naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3);
- poprzez komunikaty w bezpłatnej aplikacji mobilnej (RSO) - zachęcamy do jej pobierania;
- na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego.
Wszystkie informacje dot. funkcjonowania oraz możliwość pobrania aplikacji mobilnej RSO znajdą Państwo tutaj. http://www.muw.pl/default.aspx?page=rso.