Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Baśnie z 1001 bloku” – zapraszamy do Łaźni Nowej

„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami była sobie wieeelka, wieeeelka płyta...” Głównym bohaterem tej muzycznej opowieści jest blok numer 19 – socjalistyczny mrówkowiec, jakich tysiące budowano w „tamtych czasach”. Jego dźwięki, kolory, liczby, fauna i flora, ale przede wszystkim ludzie – mieszkańcy i ich historie. Spektakle odbędą się w dziś oraz w czwartek i piątek - 9 i 10 lutego.

Fot. Teatr Łaźnia Nowa / materiały prasowe

Scenariusz powstał na bazie międzypokoleniowych spotkań autorów z lokatorami bloku, którzy wspólnie wyruszyli w podróż opowieści, anegdot i fantazji, tworząc nową mitologię „pokolenia wielkiej płyty”. Formuła baśniowej przypowieści sprawia, że dziewiętnastka staje się „everyblokiem”. Każdy widz, szczególnie widz-blokers, odnajdzie w „Baśniach z 1001 bloku” emocje, postaci i problemy życia sąsiedzkiego, które zna z autopsji. W przedstawieniu biorą udział, obok profesjonalnego zespołu artystów, starsi i młodsi mieszkańcy, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz.... lalki, których nie powstydziłby się twórca Muppet Show – Jim Henson.

- Blok 19 to miejsce mojego dzieciństwa, gdzie wychowywałam się z moim bratem Adamem. Zawsze pozostanie „moim blokiem”. Dla każdego miejsce dzieciństwa to miejsce znaczące, miejsce wielu opowieści. Chciałam, by ta opowieść stała się opowieścią na wiele głosów, zyskała wymiar uniwersalny – mówi Magda Miklasz, reżyserka spektaklu.

- Na Dywizjonu 303 w latach 70-tych zamieszkali różni ludzie, dla niektórych było to spełnienie marzeń, innych przerażało życie w mrówkowcu. Jednym z pytań, które zadawaliśmy mieszkańcom, było: „Co czuliście, gdy przybyliście tu, do tego bloku?”. Odpowiedzi pokazały nam od razu, że będzie to też opowieść o przenikaniu się pamięci zbiorowej i indywidualnej. Jedna osoba mówi: „Kalejdoskop księżycowy. Pustynia!”, a ktoś inny: „To było tak, jakbym znalazła się w świecie z klocków lego”. Jest też mnóstwo wydarzeń z życia bloku, które każdy pamięta inaczej. Jedna sąsiadka wspomina: „Tutaj zawsze sąsiad z sąsiadem pogadał, było tak swojsko, dzieciaki bawiły się razem”, a druga: „Tutaj nie było integracji, każdy zajmował się swoimi sprawami – opowiada.

Zapraszamy na spektakl, podczas którego mieszkańcy Krakowa być może będą mieli okazje zobaczyć sceny wyjęte także z ich, „blokowiskowego” życia. Spektakle odbędą się 8 lutego o godz. 19.00, 9 lutego o godz. 12.00 i 10 lutego o godz. 12.00. Polecamy pakiety rodzinne, w których cena wynosi 30 zł za bilet dla rodzica i 20 zł za bilet dla dziecka.

reżyseria: Magdalena Miklasz
scenariusz: Adam Miklasz, Magdalena Miklasz
teksty piosenek: Adam Miklasz
muzyka: Andrzej Bonarek
scenografia: Ewa Woźniak
multimedia: Adam Zapała
przygotowanie wokalne aktorów i prowadzenie chóru: Joanna Wójtowicz

aktorzy: Karolina Burek - Pszczółka, Michał Karwowski - Bogdan Tapczan, Dziki, Małgorzata Biela - Oksana, Agnieszka Makowska – Matka, Adrian Gawlik - Koza, Tomasz Talerzak - Le Corbusier, Natalia Sakowicz, Hanka Napora, Joanna Jucha, Dominika Dyba, Marzena Kochańska, Janina Zubrzycka Bem, Ewa Michałowicz, Grażyna Ladra.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-08
Data aktualizacji: 2017-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź