Plac Wolnica spłynął miodem podczas 24. Krakowskiego Miodobrania
W weekend plac Wolnica zaroił się od pszczelarzy – wszystkich połączyła miłość do miodu i coroczne Krakowskie Miodobranie. To już 24. edycja imprezy, która odbyła się w weekend 1–3 września. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Krakowskie Miodobrania tradycyjnie odbywają się na placu Wolnica. Tegoroczne rozpoczęło się w piątek, 1 września i trwało do niedzieli, 3 września. Święto organizowane jest nie tylko dla pszczelarzy – przede wszystkim dla mieszkańców i turystów. Można było do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrowymi produktami, zobaczyć wystawy tematyczne: pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki.
W programie znalazła się także akcja krwiodawstwa „Krwiobranie”. Wszyscy dawcy otrzymali specjalne kupony rabatowe uprawniające do 10% rabatu na kiermaszu produktów pszczelich oraz w restauracji Piwnica Wolnica. Dodatkowo dawcy, którzy są pszczelarzami, wzięli udział w losowaniu miodarki – urządzenia do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich. Dzieci i młodzież brały udział w konkursie z nagrodami w ramach projektu „Pasieka Kraków”. W sobotę rozpoczęła się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańców, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. S. Wiechowicza. Autorzy najciekawszych pszczelich przebrań zostaną nagrodzeni.
W niedzielę odbył się tradycyjny kiermasz oraz finał projektu „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Najmłodsi brali udział w zabawie edukacyjnej, uczącej segregacji śmieci. Zadaniem uczestników było uporządkowanie i posegregowanie śmieci w zaaranżowanej na placu „zaśmieconej pasiece”. Ponadto każdy, kto przyniósł plastikowe nakrętki, mógł je wymienić na rośliny miododajne.
Miodobranie to również wydarzenia towarzyszące. Pierwszym było sadzenie drzewa w Parku Jordana – odbyło się 31 sierpnia, natomiast w sobotę 9 września pszczelarze wyruszą w rajd w obronie pszczół. Kilkanaście załóg z całego kraju przejedzie z Krakowa do Koszalina Fiatami 126p. Start na Rynku Głównym, o godz. 13.00. Każdy dzień Krakowskiego Miodobrania ubarwiały liczne występy artystyczne.