Pokaz filmu o Brunonie Schulzu w Centrum Kultury Żydowskiej
Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na pokaz filmu „Odnaleźć obrazy” Benjamina Geisslera o Brunonie Schulzu. Projekcja odbędzie się w czwartek, 25 stycznia, o godz. 18:00 w siedzibie CKŻ na ul. Meiselsa 17.
Bruno Schulz, znany na całym świecie pisarz i malarz, polski Żyd, przeżył koszmary niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz. Początek okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi. Bruno Schulz został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r.
Mimo aktywnych poszukiwań po II wojnie światowej, nie można było odnaleźć jego fresków. Dopiero 9 lutego 2001 r. odkrył je reżyser-dokumentalista Benjamin Geissler. W maju 2001 r. przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.
Film „Odnaleźć obrazy” dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.
Bruno Schulz urodził się w 1892 r. w Drohobyczu koło Lwowa. Myślał i pisał po polsku, pozostał w rodzinnym miasteczku mimo licznych propozycji wyjechania stamtąd, czując, że nie mógłby tworzyć gdzie indziej. Drohobycz był jednym z najważniejszych centrów kultury żydowskiej w przedwojennej Europie. Większość tamtejszych Żydów została zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu i w lasach Bronicy.