Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Majowa terapia z Bagatelą

Spektakle Bagateli od lat zaspokajają najrozmaitsze gusta, proponując widzom zarówno refleksję na smutno, jak i na wesoło. Nie inaczej będzie i teraz. W ostatnie majowe dni Teatr Bagatela zaprasza na „Boską terapię” i „Tramwaj zwany pożądaniem”.

Fot. Piotr Kubic / Teatr Bagatela

Znaną psychoterapeutkę niespodziewanie odwiedza atrakcyjny mężczyzna. Ten wielkiego formatu Gość domaga się wyleczenia z depresji. Czy Ella podoła temu zadaniu? Sztuki Anat Gov w lekkiej i przystępnej formie opowiadają o rzeczach najważniejszych. Tak jest i w wypadku „Boskiej terapii”, cieszącej się popularnością na całym świecie.

„Boska terapia /Boże mój!”, Scena na Sarego 7, niedziela 27 maja, godz. 17.00

Nowy Orlean po koniec lat 40. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich przejeżdża tramwaj, zwany potocznie „Pożądaniem”. Pewnego dnia wysiada z niego starsza siostra dziewczyny, zmysłowa Blanche DuBois, konfabulantka i nimfomanka. Ale czy na pewno możemy ją tak zaszufladkować? Wielopłaszczyznowa postać Blanche wciąż budzi kontrowersje i sprzeczne interpretacje. Trudno jest ją polubić, jeszcze trudniej ustosunkować się do niej, ale nie można przejść koło niej obojętnie. Przedłużająca się wizyta w domu siostry i szwagra powoduje rosnące napięcie między bohaterami, które nieubłaganie doprowadza do tragicznego finału. Ta ponadczasowa, wyśmienicie napisana rola dramatyczna od zawsze stanowi ogromne wyzwanie aktorskie. W interpretacji Dariusza Starczewskiego w Blanche wcieliła się Magdalena Walach, uwiarygodniając postać neurotycznej, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielki. Obok głównych postaci w przedstawieniu pojawia się w przejmującym, kluczowym epizodzie Meksykanki Renata Przemyk.

Prapremiera sztuki odbyła się na Broadwayu w 1947 w reżyserii Elii Kazana, z Marlonem Brando, Jessicą Tandy, Kim Hunter i Karlem Maldenem. Spektakl miał wielki wpływ na zmiany w amerykańskim i światowym, teatrze, grano bez przerwy przez następne dwa lata ze zmianami obsadowymi. Premierę londyńską wyreżyserował w 1949 Laurence Olivier, obsadzając w głównych rolach Bonara Colleana, Vivien Leigh i Renee Asherson.

„Tramwaj zwany pożądaniem”, Duża Scena, wtorek 29 maja, godz. 19.15

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-27
Data aktualizacji: 2018-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź