Zobacz co nowego w MuFo
Styczeń w Muzeum Fotografii w Krakowie zapowiada się bardzo interesująco. W programie znajdziemy oprowadzania kuratorskie, warsztaty i wykłady, które przybliżą historię fotografii i nie tylko. To wyjątkowa okazja, by odkrywać sztukę i dziedzictwo w nowym świetle.
5 stycznia, godz. 12.00
Wrażliwe spojrzenie na przemijanie | Oprowadzanie tematyczne z przewodnikiem po wystawie „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni” z tłumaczeniem na PJM
Koniec roku to czas podsumowań. Często myślimy wówczas o ulotności ludzkiego życia, analizujemy przeszłość. Twórczość Zofii Rydet charakteryzuje wrażliwość na ludzkie doświadczenia, a tematy związane ze starością i upływem czasu odgrywają ważną rolę w cyklach składających się na „Świat uczuć i wyobraźni”.
5 stycznia zapraszamy na tematyczne oprowadzanie po wystawie „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”, która w nieoczywisty sposób przywołuje motyw vanitas. Będzie to okazja do bliższego przyjrzenia się fotomontażom Rydet i zanurzenia się w surrealistycznej, a także lirycznej estetyce jej prac.
Prowadzenie:
Marcin Krotla – historyk sztuki, edukator muzealny i antydyskryminacyjny. Poza Muzeum Fotografii, współpracował z fundacją Forum Dialogu, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, MOCAK-iem i Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od niedawna realizuje także projekty i prowadzi działania edukacyjne w Żydowskim Muzeum Galicja. W pracy edukatora najbardziej ceni możliwość interakcji i wymiany myśli z publicznością, budowania relacji i dzielenia się swoimi fascynacjami.
Ważne informacje:
Oprowadzenie dla młodzieży i osób dorosłych
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę
Czas trwania: 1 godz.
Liczba uczestników: 30 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
15 stycznia, godz. 11.00
Maluchy w MuFo | Jak działa latarnia magiczna?
Opowiadanie historii to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – ta parafraza słów Wisławy Szymborskiej doskonale oddaje przeznaczenie latarni magicznych, zwanych też czarnoksięskimi, czyli przyrządów do wyświetlania przeźroczy. Urządzenia te, znane już od XVII wieku, powstały po to, by przenosić widzów w świat nadprzyrodzony. Początkowo otaczała je aura tajemniczości, ponieważ służyły niewielkiemu gronu znawców, ale w późniejszym okresie stały się popularną formą domowej rozrywki. Podczas oprowadzania poznacie te fascynujące obiekty, które na co dzień znajdują się w kolekcji MuFo, a także dowiecie się, jak wyglądał pokaz z wykorzystaniem latarni magicznych w XIX wieku.
Prowadzenie:
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzealniczka i edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989–2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. Przez dziesięć lat pracowała w Dziale Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego Muzeum Krakowa, gdzie w latach 2016–2019 kierowała oddziałem „Dzieje Nowej Huty”. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Jej zainteresowania badawcze zogniskowane są wokół pamięci, historii życia codziennego, dziedzictwa, historii kultury i muzealnictwa. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
Spotkanie dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0–1,5 roku
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: ok. 80 min
Liczba uczestników: 15 osób
Do udziału w zajęciach dla wygody prosimy zabrać ze sobą nosidełko lub chustę dla dziecka. W MuFo Rakowicka dysponujemy 1 chustą wiązaną dostępną w kasie.
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
16 stycznia, godz. 17.30
Z Zofią Rydet pod jednym dachem | Wykład
„Z Zofią Rydet pod jednym dachem” to opowieść o tym, jak żyje się w archiwum fotograficznym ikony polskiej fotografii i o wyzwaniach związanych z ochroną tego bezcennego dziedzictwa.
Urodzona w okresie burzliwych przemian geopolitycznych Zofia Rydet żyła w sześciu państwach: w Austro-Węgrzech, II Rzeczypospolitej, ZSRR, III Rzeszy, PRL-u i III Rzeczypospolitej. Na stałe mieszkała w dwóch miastach: Stanisławowie i Gliwicach, a krótko również w Rabce, Bytomiu, podobno także w Kłodzku. Za życia podróżowała wiele, a po śmierci artystki tułaczkę kontynuowało jej archiwum: z Gliwic przez Rabkę do Krakowa. Bogate życie prywatne i artystyczne sprawiło, że pozostawiła po sobie ogromny zbiór przedmiotów – pudełka, koperty i stosy zdjęć oraz dokumentów. Uporządkowanie efektów czterdziestu lat pracy twórczej to wyzwanie, a opieka nad spuścizną tej klasy artystki jest zobowiązaniem na całe życie. Co działo się z archiwum od 1997 roku? Jakie były początki Fundacji im. Zofii Rydet? Tego dowiemy się podczas pierwszej części spotkania od Zofii Augustyńskiej-Martyniak.
Na tym praca nad dorobkiem Zofii Rydet się nie kończy. Kolejnym krokiem jest konserwacja dziesiątek tysięcy obiektów. Obejmuje ona nie tylko archiwalia i materiały fotograficzne, które same wymagają ogromnych nakładów pracy, ale również przestrzenne foto-obiekty. Dogłębne poznanie dzieła, jego kontekstu i pierwotnego sposobu ekspozycji, a także ocena stanu zachowania pozwalają zaplanować długofalową ochronę, która wykracza poza troskę o materialny aspekt obiektu.
O kulisach pracy nad konserwacją cyklu „Przemiany” Zofii Rydet opowie w drugiej części spotkania Uta Hanusek.
Prowadzenie:
Zofia Augustyńska-Martyniak – konserwatorka dzieł sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i podyplomowego Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Archiwistka, opiekunka i inwentaryzatorka archiwum Zofii Rydet obejmującego kilkadziesiąt tysięcy negatywów, fotografii oraz wszelkiego rodzaju dokumentację towarzyszącą. Popularyzatorka twórczości tej artystki fotografki, a prywatnie jej stryjeczna prawnuczka. Wraz z mamą Marią Sokół-Augustyńską zarządza Fundacją im. Zofii Rydet, którą założyły w 2011 roku, a której siedzibą jest ich dom rodzinny.
Uta Hanusek – konserwatorka dzieł sztuki, interesuje się konserwacją sztuki współczesnej, papieru i fotografii. W trakcie studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet, przygotowała pracę magisterską na temat konserwacji przestrzennego cyklu Zofii Rydet pt. „Przemiany”. Obecnie pracuje na stanowisku starszej asystentki konserwatorskiej w Dziale Konserwacji i Przechowywania Zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie. Fascynuje ją bezpośredni kontakt z dziełami sztuki i to, jak bardzo inspirująca może być opieka nad nimi. Prywatnie członkini Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.
Ważne informacje:
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: do 1,5 godz.
Liczba uczestników: 30 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
17 stycznia, godz. 11.00
Czułym okiem | Oprowadzanie kuratorskie połączone z wykładem o życiu i twórczości Zofii Rydet
W „Świecie uczuć i wyobraźni” Zofia Rydet sięga po surrealistyczne środki, by mówić o tematach całkowicie realnych: zagrożeniu wojną, przemijaniu, ale i o miłości, macierzyństwie czy nadziei. Nie znajdziemy tu zdjęć reporterskich, których można by się spodziewać po autorce „Zapisu socjologicznego”. Cykl, który powstał w latach 1968–1975, pokazuje Rydet jako artystkę o poetyckiej wrażliwości, mistrzynię swojego fachu. Kurator wystawy, Karol Hordziej, wybrał na wystawę niemal 100 prac oraz zbiór fragmentów zdjęć, z których Rydet tworzyła kolaże. Autorskie oprowadzanie pozwoli widzom zanurzyć się w świecie stworzonym przez fotografkę.
„Nie wiem (czas jest względny)” – to fragment wiersza Haliny Poświatowskiej, który otwiera album „Świat wyobraźni Zofii Rydet” zawierający fotokolaże z cyklu. Druga część spotkania będzie poświęcona analizie tej książki.
Prowadzenie:
Karol Hordziej – kurator, menedżer kultury, wykładowca, autor wystaw i publikacji poświęconych fotografii i sztukom wizualnym. Współtwórca wystawy „Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prezentowanej także w Jeu de Paume w Tours, we Francji. Od kilkunastu lat kieruje merytorycznie projektami poświęconymi kompleksowemu opracowaniu archiwów artystów, w tym Jana Dziaczkowskiego, Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego, Zygmunta Rytki, Jerzego Koleckiego i Władysława Hasiora. W latach 2004–2014 współtworzył program festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz strategię rozwoju Fundacji Sztuk Wizualnych.
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka i edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989–2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. Przez dziesięć lat pracowała w Dziale Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego Muzeum Krakowa, gdzie w latach 2016–2019 kierowała oddziałem „Dzieje Nowej Huty”. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Jej zainteresowania badawcze zogniskowane są wokół pamięci, historii życia codziennego, dziedzictwa, historii kultury i muzealnictwa. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
Spotkanie dla seniorów i seniorek (ale zapraszamy także innych dorosłych amatorów fotografii)
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 1,5 godz.
Liczba uczestników: 25 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
18 stycznia, godz. 14.00
Poruszone obrazy, montaże wyobraźni | Warsztat ruchowy
Czy wystawę fotografii można intepretować i opisywać przez ruch? Podczas warsztatu wprawicie w ruch elementy „rozsypanego wizualnego słownika” Zofii Rydet, komponując w czasie rzeczywistym z różnych materiałów i tworzyw – własnych ciał, tkanin, elementów architektury, obiektów itp. W trakcie spotkania będziecie pracować indywidualnie i w małych grupach, łącząc bycie w ruchu z obserwacją i nazywaniem tego, co widzicie.
Doświadczenie w tańcu i choreografii nie jest wymagane. Praca będzie przebiegać w atmosferze troski i szacunku wobec potrzeb i granic uczestników i uczestniczek. Zapraszamy niezależnie od wieku i sprawności.
Prowadzenie:
Alicja Czyczel – choreografka, edukatorka i działaczka społeczna tworząca procesy edukacyjno-artystyczne, w trakcie których dzieli się metodami wzmacniającymi samostanowienie osób i społeczności poprzez pracę z ciałem, taniec i praktyki uważności. Magistra choreografii w ICI-CCN Montpellier oraz kulturoznawstwa w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka choreografii scenicznych („LAGMA”), instalacji dźwiękowych („Nasiąkać światem”), improwizowanych performansów i koncertów site-specific („Toń”) oraz spacerów („Płynny grunt”). Członkini inicjatywy Przestrzeń Wspólna. Jako tancerka współpracowała z Danielem Kotowskim, Anią Nowak, Joanną Piotrowską i Vincentem Dupontem. Jako choreografka współtworzyła „Trąbkę do słuchania” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i „Antygonę w Molenbeek” w reżyserii Anny Smolar w Teatrze Dramatycznym.
Ważne informacje:
Warsztat dla osób dorosłych
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 2–3 godz.
Liczba uczestników: 15 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
21 stycznia 2025, godz. 16.30
Latarnie magiczne i diaskopy | Wykład
Czym są latarnie magiczne i jaka jest ich historia? Podczas wykładu Marek Maszczak, kurator pokazu „Latarnie magiczne i diaskopy”, opowie o tych tajemniczych urządzeniach. Prześledzimy ich dzieje – od pierwszych wzmianek w siedemnastowiecznym dziele Athanasiusa Kirchera „Ars Magna Lucis et Umbrae”, przez prototypy stworzone przez Christiaana Huygensa, aż po osiemnastowieczne konstrukcje Étienne-Gasparda Roberta zwane Fantoskopami. Prowadzący opowie o wykorzystaniu latarni przez magów, kuglarzy i nekromantów, głośnych pokazach Fantasmagorii oraz o czasie, kiedy latarnie trafiły do prywatnych domów.
Prowadzenie:
Marek Maszczak – kustosz, pracuje w MuFo od 1990 roku. Specjalizuje się w historii techniki fotograficznej i prowadzi badania nad historycznymi technikami fotograficznymi. Był kuratorem kilku wystaw. Zgromadził unikalny zbiór polskiego i radzieckiego sprzętu fotograficznego, a także duży zbiór aparatów cyfrowych oraz aparatów do fotografii natychmiastowej.
Ważne informacje:
Spotkanie dla osób dorosłych
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 1 godz.
Liczba uczestników: 20 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
23 stycznia, godz. 11.00
Ferie w MuFo | Świat w kawałkach. Tajemnice fotokolaży
Czym są fotokolaże i jak powstają? Dlaczego Zofia Rydet sięgnęła właśnie po taki środek wyrazu? Podczas warsztatów obejrzycie prace artystki i poszukacie odpowiedzi na pytania, czym jest „świat uczuć i wyobraźni”, czy postacie i przedmioty na zdjęciach skrywają jakieś tajemnice oraz gdzie kończą się granice fotografii.
W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własne kolaże.
Prowadzenie:
Anna Sidorska – edukatorka muzealna. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia jest dla niej wspaniałym narzędziem do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Ważne informacje:
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 1,5 godz.
Liczba uczestników: do 15 osób
Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
23 stycznia, godz. 18.00
Fotograficzny Krąg Kobiet | Warsztaty
Zapraszamy do udziału w comiesięcznych warsztatach, które stanowią przestrzeń odkrywania siebie i swojego potencjału poprzez sztukę i fotografię. Poznacie historie i twórczość kobiet, których prace można znaleźć w zbiorach MuFo, co stanie się punktem wyjścia do wspólnych działań. Czeka Was wiele inspirujących aktywności – od kreatywnych ćwiczeń rozwijających wyobraźnię, przez pracę z metaforą i wizualizacją, po zabawę słowem. Autorskie ćwiczenia pobudzające kreatywność pozwolą Wam odkryć nowe możliwości wyrazu artystycznego, a zadania domowe staną się przedłużeniem twórczej przygody.
Te warsztaty nie tylko dają możliwość artystycznego rozwoju, ale są również okazją do nawiązania wyjątkowych relacji w kręgu kobiet, które wspólnie celebrują swoją twórczość.
Prowadzenie:
Małgorzata Pióro – artystka fotografka, pedagożka, socjolożka, arteterapeutka, wykładowczyni, certyfikowana trenerka, trenerka „doświadczania”, trenerka metody „Biegun” Marka Kamińskiego, facylitatorka i podróżniczka. Jest osobą pełną pasji, pozytywnej energii i ciekawości świata. Spełnia swoje marzenia. Podczas podróży dzieli się swoim entuzjazmem i spojrzeniem na świat ze spotykanymi osobami. Kocha naturę. Uwielbia smakować kawę, muzykę i zatrzymywać chwile na fotografiach. Lubi wyzwania i przygody.
Ważne informacje:
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych kobiet
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: do 2 godz.
Liczba uczestników: do 15 osób
Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
25 stycznia, godz. 12.00
„Świat uczuć i wyobraźni” i „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet: między surrealistycznym fotomontażem a reporterskim zapisem | Oprowadzanie tematyczne z tłumaczeniem na PJM
Dwa cykle autorstwa Zofii Rydet, „Świat uczuć i wyobraźni” i „Zapis socjologiczny”, powstały zaraz po sobie. Z dzisiejszej perspektywy trudno się tego domyślić: główną materią wcześniejszego „Świata uczuć…” jest fotomontaż o lirycznym charakterze, głęboko zakotwiczony w surrealistycznej tradycji, zaś nieco późniejszy „Zapis socjologiczny” to surowy, nieskłonny do okazywania wzruszeń fotoreportaż. Na podstawie prac prezentowanych na wystawie „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni” pokazane zostaną podobieństwa mimo woli pomiędzy tymi, jak mogłoby się wydawać, skrajnie odmiennymi cyklami. Język fotograficzny Rydet nie jest bowiem tak jednolity, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.
Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, kurator wystaw fotograficznych. Jego książka „Dno oka. Eseje o fotografii” (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011, otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wydane w 2013 roku „Salki” otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej i były nominowane do Jan Michalski Prize for Literature. Opublikował także: „Odbicie” (2015), zbiór esejów o portrecie w fotografii; esej poświęcony fotografii z okresu pierwszej wojny światowej „Tuż obok” (2018), „Cieśniny” (2019), nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia i Jan Michalski Prize for Literature. Otrzymał Nagrodę im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Jest również autorem monografii fotograficznych, m.in. „Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” (2012), „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny” (2017), „Plewiński. Na scenie” (2018), „Plewiński. Reportaż” (2021). W 2024 roku ukazał się album „Przerwa na światło. Leon Barszczewski, Maria Czaplicka, Kazimierz Zagórski. Fotografie polskich naukowców i podróżników” (we współpracy z Katarzyną Mirczak).
Ważne informacje:
Oprowadzenie dla osób dorosłych
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 1 godz.
Liczba uczestników: 30 osób
Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
30 stycznia, godz. 11.00
Ferie w MuFo | Co opowiadają zdjęcia?
Czy wiecie, że Zofia Rydet robiła tysiące zdjęć, a potem wycinała je i układała z nich niezwykłe fotokolaże? Zapraszamy na warsztaty, podczas których odkryjecie tajemnice jej fotografii. Będziecie mieli okazję zastanowić się, kim były osoby na tych zdjęciach i jakie historie mogłyby opowiedzieć.
Po zwiedzeniu wystawy stworzycie własne kolaże-książki, które opowiedzą Wasze osobiste historie.
Prowadzenie:
Maria Masternak – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Kieruje Działem Edukacji w MuFo. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl słuchowisk dla przedszkolaków „To się w ramie nie mieści”. W pracy edukatorki najcenniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i współdziałanie. Chętnie opowiada o sztuce, muzeach i fotografii.
Ważne informacje:
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
Czas trwania: 1,5 godz.
Liczba uczestników: do 15 osób
Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety@mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
MuFo Józefitów
20 stycznia, godz. 11.00
Ferie w MuFo | Od fotografii do opowieści
Zofia Rydet tworzyła nowe światy, wykorzystując zdjęcia, które sama wcześniej wykonała, oraz nożyczki, klej i taśmę. Tak powstał niezwykły cykl fotomontaży, który nazwała „Światem uczuć i wyobraźni”. Zofia o swoich pracach mówiła: „wszystkie rzeczy, które ja zrobiłam, są opowieściami o człowieku”.
Podczas warsztatów pójdziecie jej śladem i stworzycie własną opowieść w formie foto-książki. Co znajdzie się w Waszym świecie uczuć i wyobraźni?
Prowadzenie:
Anna Sidorska – edukatorka muzealna. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia jest dla niej wspaniałym narzędziem do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Ważne informacje:
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
Czas trwania: 1,5 godz.
Liczba uczestników: do 15 osób
Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
27 stycznia, godz. 11.00
Ferie w MuFo | Maski wyobraźni
W niektórych seriach składających się na cykl „Świat uczuć i wyobraźni” Zofia Rydet zakryła twarze bohaterów kamiennymi maskami. Dlaczego artyści stosują takie zabiegi i jaką rolę mogą pełnić maski? Podczas warsztatów poszukacie odpowiedzi na te pytania oraz stworzycie własne maski. Może uda się odtworzyć fotokolaż Zofii w formie „żywego zdjęcia”? Zapraszamy do wspólnej zabawy i odkrywania tajemnic fotografii.
Prowadzenie:
Maria Masternak – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Kieruje Działem Edukacji w MuFo. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl słuchowisk dla przedszkolaków „To się w ramie nie mieści”. W pracy edukatorki najcenniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i współdziałanie. Chętnie opowiada o sztuce, muzeach i fotografii.
Ważne informacje:
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat
Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
Czas trwania: 1,5 godz.
Liczba uczestników: do 15 osób
Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.