Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście
Dziś pogoda będzie nieco kapryśna, ale to nie powód żeby spędzić wieczór w domu! Zabierzcie ze sobą parasol i koniecznie skorzystajcie z bogatej oferty kulturalnej Krakowa. Poniżej przedstawiamy kilka, naszym zdaniem, najciekawszych propozycji teatralnych, filmowych, muzycznych i muzealnych.
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta i dramatopisarz – znany był powszechnie ze swojej niechęci do publicznego wypowiadania się, ascetycznej formy wypowiedzi i mocno ironicznego spojrzenia na rzeczywistość. Wyjątkiem w jego twórczości są opowiadania określane mianem „jednego z najbardziej przenikliwych portretów polskiego społeczeństwa XX wieku”, w którym wątki autobiograficzne łączą się z historią zbiorową i, rzecz jasna, satyrą. Teatralnej adaptacji twórczości prozatorskiej Różewicza podjął się Piotr Sieklucki w spektaklu „W najpiękniejszym mieście świata”. Ostatni żyjący przyjaciele ze szkolnej ławy, których los rozdzielił podczas II wojny światowej, przyjeżdżają w 1992 roku do Paryża na zaproszenie jednej z koleżanek. Podczas wspólnego spotkania dochodzą do głosu wspomnienia z dzieciństwa i echa wojennych przeżyć... Spektakl do obejrzenia o godz. 19.15 w Teatrze Nowym Proxima na ul. Krakowskiej 41.
Just Jazz jest kwintetem grającym klasyczny, swingujący i melodyjny jazz. Ich celem jest powrót do grania muzyki Ery Swingu w małych składach i zachowanie jej w żywej formie. Poprzez grę, chcą bawić i edukować, docierając w ten sposób do ludzi w każdym wieku przybliżając im muzykę z tej epoki. Założycielem grupy jest trębacz Władysław Grochot, który zaprosił do współpracy znakomitego pianistę Wojtka Groborza, perkusistę Wiesława Jamioła, oraz kontrabasistę młodej generacji Piotra Południaka. Jako ostatni do zespołu dołączył puzonista Janusz Nowak. Just Jazz usłyszymy o godz. 21.30 w Harris Piano Jazz Bar, Rynek Główny 28.
Strefa na ul. św. Tomasza 31 zaprasza o godz. 20.00 na StrefęEtno, w rakach której usłyszymy amerykański zespół Dogma założony 10 lat temu w Jerewaniu. Ich muzyka łączy rockowe elementy z ludowymi melodiami armeńskimi. Płynie delikatnymi akustycznymi pasażami, by móc zaraz rozbrzmieć gwałtownymi dźwiękami, punktowanymi wszechstronnym wokalem. Muzyka Dogmy przenosi słuchacza w podróż od majestatycznych górskich krajobrazów po skąpane w słońcu, ciche brzoskwiniowe sady.
Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych organizowane przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych to konkurs plastyczny dla osób niepełnosprawnych z wystawą, mający na celu promocję twórczości osób niepełnosprawnych, odbywający się co dwa lata w Krakowie i stanowiący ciekawa ofertę dla mieszkańców Krakowa i turystów. W tej edycji napłynęło 878 zgłoszeń prac 480 uczestników. Przewodniczącym jury od pierwszej edycji Biennale jest profesor Adam Wsiołkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otwarcie wystawy pokonkursowej z rozdaniem nagród laureatom odbędzie się o godz. 12.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.
„Człowiek delfin” to niezwykła historia pasji nurkowania, szacunku do oceanu, przyrody i delfinów, która uczyniła Jacques’a Mayola jednym z największych nurków w historii, wielokrotnym rekordzistą świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. A dzięki dokumentowi Lefterisa Charitosa możemy poznać go bliżej. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr - odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”. Film do obejrzenia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godz. 20.45.
Zobacz zwiastun:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. M. Konopnickiej 26 zaprasza na wernisaż wystawy „Migotanie. Grafika Południowokoreańska”. Grafika artystyczna stała się w XXI wieku jedną z kulturowych wizytówek Korei Południowej. Bogactwo form obrazowania, umiejętne balansowanie pomiędzy językiem wizualnym właściwym dla kultur Dalekiego Wschodu, cechującym się oszczędnością oraz odmiennym od europejskiego sposobem konstruowania obrazu z jednej strony a estetyką charakteryzującą nowe media z jej migotliwością, płynnością i warstwowością obrazów z drugiej, to znaki szczególne koreańskich twórców. Wystawa została przygotowana w oparciu o kolekcjonowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie od przeszło trzydziestu lat dzieła artystów z Korei Południowej i będzie najszerszą tego typu prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce obejmując ok. 40 prac 20 artystów. Początek wernisażu o godz. 18.00.