Jubileusz nowohuckiej poradni – pomagają od 60 lat!
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 w Nowej Hucie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia działalności. Startowała jako skromna placówka z kilkuosobową kadrą, a dziś jest jedną z większych poradni w Polsce. Z jej pomocy korzysta rocznie ponad 6 tys. uczniów, ale nie tylko. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne to placówki ze szczególną misją – udzielają pomocy dzieciom i młodzieży, a ponadto wspierają nauczycieli, szkoły i przedszkola oraz rodziców w ich funkcji edukacyjnej i wychowawczej.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się we wtorek, 25 września w Teatrze Ludowym, przypomniano długą historię jubilatki. Wszystko zaczęło się w 1958 roku. To nie były łatwe czasy: trwał napływ ludności do Nowej Huty – osiedlały się tu całe rodziny z dziećmi, którym trzeba było zapewnić wsparcie adekwatne do potrzeb. Początkowo placówka miała profil społeczno-wychowawczy, mieściła się w skromnym, trzypokojowym lokalu i zatrudniała zaledwie kilku pracowników. Z czasem powiększała się, a w 1967 roku przyjęła imię Janusza Korczaka. Z roku na rok poszerzała też zakres swojej działalności – m.in. o walkę z dysleksją i dysgrafią, poradnictwo zawodowe, terapię logopedyczną, systematyczne wspomaganie szkół i przedszkoli. Na początku lat 70. przeniosła się do nowego lokalu na os. Szkolnym 27, gdzie mieści się do dziś.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA
Dzisiaj korzysta też z bogatego, nagromadzonego przez sześć dekad doświadczenia. Jest jedną z czterech krakowskich rejonowych poradni. Obejmuje opieką przedszkola i szkoły z dawnej dzielnicy Nowa Huta, a obecnie pięciu jednostek: Czyżyn, Mistrzejowic, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich i Nowej Huty. Zatrudnia psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych – w sumie 57-osobową kadrę. Specjaliści bezpłatnie i bez skierowań przyjmują dzieci i młodzież w wieku od lat przedszkolnych do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Prowadzą diagnozę i terapię psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną. Poradnia ma też filię, która mieści się na os. Złotego Wieku 37.
– Aby wyjść naprzeciw potrzebom rodziców i młodzieży, uruchomiliśmy wyspecjalizowane punkty konsultacyjne. Można w nich szybko i doraźnie uzyskać poradę od specjalistów – mówi dyrektor poradni Ewa Bochenek. – Zachęcamy do korzystania z tej możliwości, mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, której nie brakuje pasji i zaangażowania, stosujemy nowoczesne metody diagnostyczne i posiadamy bogatą ofertę pomocy postdiagnostycznej.
Punkt Konsultacji Logopedycznej jest czynny w każdą środę w godz. 13.00–18.00 (rejestracja od godz. 8.00 w sekretariacie).
Punkt Konsultacji Psychologiczno-Logopedycznej Dziecka Małego, który prowadzi diagnozę psychologiczno-logopedyczną dzieci do 3. roku życia, zaprasza w każdy trzeci czwartek miesiąca (informacje i rejestracja w sekretariacie).
Punkt Konsultacyjny Dziecka Zdolnego Dyslektycznego, który prowadzi diagnozę zdolności i uzdolnień oraz udziela konsultacji, porad i wskazówek do ćwiczeń domowych, jest czynny zawsze w środy w godz. 9.00–13.00 (informacje i rejestracja w sekretariacie).
Punkt Doradztwa Zawodowego jest otwarty w piątki w godz. 15.00–18.00 na os. Szkolnym 27, a w poniedziałki w godz. 14.00–18.00 w filii na os. Złotego Wieku 36 (informacje i rejestracja w sekretariacie).