Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie – sprawdź co się dzieje

Każdego dnia coraz cieplej. Do weekendu coraz bliżej. A kulturalna oferta Krakowa wydaje się z każdym dniem coraz bogatsza i bardziej różnorodna. Zachęcamy, żeby ten czwartkowy wieczór spędzić w teatrze, na seansie filmowym, słuchając koncertu lub opowieści o dalekich krajach. Zapraszamy do kulturalnego rozkładu jazdy!

Fot. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Willa Decjusza zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato. Jest to jedyne w Krakowie cykliczne wydarzenie festiwalowe, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Zawiera się ona w nazwie wydarzenia – „sfogato” to włoskie słowo użyte po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. O godz. 19.00 wysłuchamy „Chopin soirée (w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości)”. Na fortepianie zagra Sergei Sultanov, Polanski Duo: Marek Polański – skrzypce, Marta Polańska – fortepian, o. Tomasz Jarosz – baryton. Aktorka Anna Buczkowska odpowiedzialna będzie za recytacje i prowadzenie, a Kazuko Narumi – malarstwo.

Dla amatorów muzyki rozrywkowej Klub RE na ul. Św. Krzyża 4 przygotował jedyny polski koncert amerykańskiej formacji Paramount Styles. Zespół założył w 2008 roku Scott McCloud, gitarzysta i wokalista związany wcześniej z kultowymi grupami: Soulside, Girls Against Boys i New Wet Kojak. Do współpracy zaprosił swojego długoletniego druha, perkusistę Alexisa Flessiga, z którym tworzy tron formacji, przez którą przewinęło się wielu świetnych muzyków. Ich muzyka to klimatyczny noir rock. Na swoim koncie mają trzy duże płyty: „Failure American Style”, „Heaven's Alright” i wydaną w zeszłym roku „Distant Karma”. Początek koncertu o godz. 20.00.

Za sprawą „Lotu nad kukułczym gniazdem” Scena na Sarego 7 zamieni się w oddział szpitala psychiatrycznego. Historia McMurphy’ego to opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą już odpowiedzieć sobie sami. Powieść powstała w czasie, gdy szaleństwo zaczęto traktować jako zdrową odpowiedź na niezdrowe otoczenie społeczne. Zapraszamy w fascynującą teatralną podróż z bohaterami Kena Keseya. Początek spektaklu w reżyserii Ingmara Villqista oraz rolą główną w wykonaniu Michała Kościuka o godz. 18.00.

Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18 zaprasza na cykl pokazów filmowych „Świat w dokumencie”. O godz. 18.00 zobaczymy „Sól Ziemi” w reżyserii Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado. Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z Księgi Rodzaju. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa. Film w j. angielskim, portugalskim, francuskim, napisy w j. polskim.

Oman nazywany jest ukrytym skarbem Półwyspu Arabskiego. Nie znajdziecie tu blichtru i przepychu rodem z Emiratów Arabskich czy z Kataru. Oman niczego nie udaje. Nie ma w nim wieżowców, gigantycznych turystycznych zagłębi i pogoni za nowoczesnością. Oman to cudowne, puste plaże, nieprzebyta pustynia, dzikie góry, wąwozy, gorące źródła, stare forty, świeże daktyle, pachnąca kardamonem kawa… i przyjaźni, słynni z gościnności ludzie. W Omanie kobiety cieszą się szacunkiem i poważaniem. Pracują zawodowo, prowadzą własne biznesy, biorą udział w życiu politycznym kraju, studiują na uczelniach, a równocześnie mają swój własny, babski świat, do którego ani mężczyźni, ani ludzie z zewnątrz nie mają dostępu. O tym właśnie, niedostępnym kobiecym świecie chce opowiedzieć Jolanta Mirecka - przez jedenaście lat mieszkała na Półwyspie Arabskim, z czego sześć lat w Omanie. W tym okresie miała okazję uczestniczyć w życiu codziennym jego mieszkańców, brała udział w weselach, świętowała narodziny dzieci, łączyła się w bólu po stracie najbliższych. Zawsze wyznawała zasadę, że każda kultura oferuje różnorodność, mądrość i doświadczenie. Podczas spotkania w Księgarni Kawiarni Podróżniczej Bonobo, Mały Rynek 4 opowie o swoich omańskich fascynacjach, zadziwieniach i podróżach. Początek o godz. 18.00.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-26
Data aktualizacji: 2018-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź