Kulturalny plan na czwartek
Premiera kosmicznego spektaklu w Teatrze Łaźnia Nowa, inauguracja dwóch festiwali filmowych, wyjątkowy happening, spotkanie z laureatką Nagrody Księdza Stanisława Musiała, a do tego mocne elektroniczne bity i pokaz filmowy na zakończenie dnia. Czwartek w Krakowie nie może się nie udać.
Dziś w Krakowie rozpoczyna się International Green Film Festival, podczas którego promowane będą postawy proekologiczne i idea zrównoważonego festiwalu. Twórcy chcą, żeby najbliższe cztery dni były świętem kina i ludzi, którym nie są obojętne losy naszej planety. W trakcie festiwalu poza projekcjami filmowymi czekają na uczestników warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne i prelekcje. Festiwal będzie się odbywać na bulwarach wiślanych, w muzeum Manggha oraz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Program na stronach internetowych greenfestival.pl.
W czwartek rozpoczyna się także 16. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS. Jak co roku zostaną na nim pokazane najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, które są związane z szeroko pojętymi prawami człowieka. Integralną częścią wydarzenia są prelekcje, spotkania oraz dyskusje z ekspertami działającymi w obszarze praw człowieka. Rozpoczęcie festiwalu o godz. 18.00 w kinie Paradox na ul. Krupniczej 38. Program na stronach internetowych watchdocs.pl.
W samo południe rozpocznie się kolejny happening zespołu baletowego Cracovia Danza, który poświęcony będzie związkom Ignacego Jana Paderewskiego z Krakowem i który wpisuje się w krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś wydarzenie pt. „Paderewski – pedagog” odbędzie się w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. Westerplatte 10.
Włoski Instytut Kultury w ramach XVIII edycji Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie zaprasza na prezentację książki o podróży Bony Sforzy z Bari do Krakowa. Początek spotkania o godz. 17.00 w siedzibie instytutu na ul. Grodzkiej 49.
Centrum Kultury Żydowskiej w ramach jesiennego programu „Bajit Chadasz” zaprasza na spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką, katechetką w Mszanie Dolnej i laureatką tegorocznej Nagrody Księdza Stanisława Musiała. Początek o godz. 18.00 na ul. Meiselsa 17. W swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy upamiętniające społeczność mszańskich Żydów, która została wymordowana w czasie II wojny światowej. Urszula Antosz-Rekucka była m.in. koordynatorką polsko-izraleskiego projektu dla młodzieży i to dzięki jej inicjatywie w 2012 r. ostatnią drogę mszańskich Żydów oficjalnie nazwano aleją Pamięci Ofiar Holocaustu. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Meiselsa 17.
Z kolei Biblioteka Krakowska zaprasza na wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca. W tym miesiącu jury uhonorowało Jerzego Fedorowicza za książkę „Absolwenci. Rocznik ‘69”. Gościem specjalnym wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” na ul. Szczepańskiej 1, będzie Jerzy Trela.
Natomiast w Goethe Institut na Rynku Głównym 20 o godz. 18.30 rozpocznie się pierwsze spotkanie z cyklu „Między literaturami. Rozmowy z tłumaczami o pisarzach języka niemieckiego”. Gościem Piotra de Bończy Bukowskiego i Pawła Zarychty będzie Jacek St. Buras – znawca, promotor i tłumacz literatury niemieckojęzycznej, m.in. utworów Goethego, Kleista, Brechta, Bernharda i Ransmayera.
W kościele pw. św. Katarzyny i Małgorzaty na ul. Augustiańskiej 7 o godz. 19.00 rozpocznie się koncert pt. „Antologia polifonii renesansowej”. Usłyszymy chór Capelli Cracoviensis, któremu będzie towarzyszyć znakomity gość specjalny, specjalizujący się w muzyce dawnej, Michele Pasotti. W programie koncertu utwory Johannesa Ockeghema i Antoine’a Busnoisa.
Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na premierę spektaklu pt. „Pluton p-brane” w reżyserii Mateusza Pakuły. To prawdziwie kosmiczna historia, dzięki której w jednym miejscu spotkają się Percival Lowell, który zapoczątkował obserwacje Plutona, i Clyde Tombaugh, który w 1930 r. oficjalnie ogłosił odkrycie tej planety karłowatej. Na scenie zobaczymy Jana Peszka, Mikołaja Karczewskiego i Zuzannę Skolias. Początek o godz. 19.00 na os. Szkolnym 25.
Godzinę później w Fortach Kleparz na ul. Kamiennej 2-4 rozpocznie się koncert Bovski, promujący jej najnowszy materiał, który został zatytułowany „Kęsy”. Album ten dosłownie pulsuje energią i elektryzuje. Przypomnijmy, że jej debiutancka płyta „Kaktus” została wyprzedana w dwa dni po premierze, a tytułowy utwór stał się motywem przewodnim serialu telewizyjnego „Druga szansa”.
Natomiast Kino Pod Baranami zaprasza na Studencki Nocny Klub Filmowy. Dziś w kinie na Rynku Głównym 27 możemy zobaczyć najnowszy film Marka Koterskiego pt. „7 uczuć”. Początek o godz. 23.00.
Więcej informacji kulturalnych na łamach „Karnetu”.