Edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Terroryzm i socjologia – debata

Już w czwartek, 6 grudnia, o godz. 17.00 w Artetece przy ul. Rajskiej 12 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Terrodebaton”. Tym razem debata będzie poświęcona socjologii terroryzmu.

Fot. materiały prasowe

Zmienia się charakter ataków terrorystycznych w Europie oraz sposób ich przeprowadzenia. Ataki, coraz częściej samobójcze, dokonywane są przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Według badań Europolu zaledwie 2 proc. zamachów w latach 2009-2014 było motywowane religijnie, a zaledwie 0,7 proc. było związane z islamem. Chociaż coraz trudniej zorganizować zamach terroryści wciąż mogą liczyć, że ich działania trafią na podatny grunt.

W Polsce według sondażu IBRiS (listopad 2017 r.), wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej", 29 proc. badanych obawia się, że mogłoby dojść do tego typu ataku. Z drugiej strony jednak wzrosło poczucie zagrożenia islamskim ekstremizmem – według sondażu IBRIS w 2014 r. wynosiło 3,9 proc., podczas gdy w lipcu 2017 r. już 20,3 proc. Czy możemy zatem prognozować trendy w rozwoju terroryzmu? Czy analiza socjologiczna może pomóc w efektywnej walce z terroryzmem? Jak poczucie zagrożenia atakami koresponduje z rzeczywistym ryzykiem takiego wydarzenia? Na te pytania organizatorzy debaty spróbują odpowiedzieć wraz z ekspertami ds. terroryzmu i socjologami.

Cykl  pięciu seminariów naukowych „Terrodebaton” organizowany przez Fundację Nauka i Kultura oraz Collegium Civitas ma na celu przybliżenie problematyki terroryzmu jako wyzwania współczesnych czasów i pokazania jego złożoności z perspektywy równych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, metaloznawstwa, literaturoznawstwa, urbanistyki, socjologii i psychologii. Przy czym podejmowane zagadnienia obejmują historie terroryzmu w XX wieku oraz ewolucję zjawiska w XXI wieku.

Otwarte debaty stanowią pilotażowy projekt dużej akcji edukacyjno-prewencyjnej w zakresie współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. Zagadnienia te z perspektywy takiego miasta, jakim jest Kraków, są tym ważniejsze, iż znajduje się tu serce polskiej kultury, wielka liczba obiektów zabytkowych, galerii handlowych oraz duża liczba zamieszkujących je osób co stanowić może czynniki decydujące o potencjalnych atakach   W czasie debat dokonana zostanie analiza sposobu postrzegania bezpieczeństwa.

Więcej informacji na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-23
Data aktualizacji: 2018-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź