Dziesiąty Jarmark Świętojański już za miesiąc!
Żacy, uczniowie i draby miejskie, bębniarze i muzyka, grupy rekonstrukcyjne i sokolnicy; warsztaty dla najmłodszych, zdobywanie patentów i wiele innych atrakcji – między 14 a 16 czerwca zapraszamy na jubileuszową, dziesiątą już edycję Jarmarku Świętojańskiego! Tuż pod Wawelem spotkają się pasjonaci, które przybliżą nam atmosferę renesansowego Krakowa, skupiając się zwłaszcza na codziennym życiu mieszkańców.
– Jarmark Świętojański to impreza skupiona wokół dziedzictwa i tradycji nie tylko Krakowa, ale także całej Polski. Zapraszamy pod Wawel całe rodziny, by mogły wspólnie spędzić czas, bawiąc się i ucząc – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
– W tym roku szczególnie serdecznie zapraszamy na jarmark rodziców, którzy będą mogli wspólnie ze swoimi dziećmi skorzystać z bogatej oferty warsztatów historycznego rękodzieła w specjalnie zaaranżowanej na ten cel strefie. Nauka poprzez zabawę u stóp wawelskiego wzgórza? To nasza propozycja dla mieszkańców i turystów na spędzenie wyjątkowego czerwcowego weekendu, dlatego już dziś zachęcamy wszystkich do udziału w jarmarku – dodaje.
Tegoroczna edycja poświęcona będzie żakom i uczniom różnych szkół, mieszczanom oraz straży miejskiej, która z żakami miała prawdziwe utrapienie. W ciągu trzech dni Jarmarku Świętojańskiego będziemy świadkami pokazów i występów grup rekonstrukcyjnych oraz pracy rzemieślników, a swoje bogactwo ukażą nam zarówno handlowe kramy, jak i kuchnie historyczne.
Zdobywaniem patentów jak co roku zawiadywać będzie Tutnar ze swoimi pomocnikami. W tym roku chętni i żądni wyzwań mają możliwość uzyskania patentów jarmarcznika, scholara i podhutmaniego. Przyszłych scholarów edukować będą znakomici wykładowcy w kilku collegiach i lektoriach. Na młodych czeladników będą z kolei czekali m.in. świecarka, drukarz, ceramiczka, płatnerz, kramarka i kucharz renesansowy.
– W tym roku chcemy zająć się samym miastem i jego mieszkańcami, bez królewskich orszaków i dworskiej etykiety – wyjaśnia Róża Wollny, koordynatorka programowa Jarmarku Świętojańskiego. – Wielokulturowe miasto Kraków rządziło się swoim prawem i tętniło życiem bez względu na to, czy król ze swoim dworem przebywał na Wawelu, czy też przez wiele miesięcy do niego nie wracał - dodaje.
Na Jarmarku Świętojańskim swoje umiejętności pokażą m.in. bębniarze, chorągwiarze, zespoły muzyki dawnej, konni sokolnicy, teatr ognia i zespoły tańca dawnego. Czekają nas pokazy renesansowych zabaw i czerpania papieru, a po kilkuletniej przerwie Kraków odwiedzi znów inkwizytor z katem. Zobaczymy scenki teatru commedia dell'arte rozgrywane przez znakomitą krakowską trupę, która co wieczór zaprezentuje widzom pełen spektakl. Zapraszamy w podróż do renesansowego Krakowa – atrakcji na pewno nie zabraknie!
Więcej informacji na stronie internetowej jarmarkswietojanski.eu i Facebooku.
Organizatorami imprezy są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.