Innowacyjne rozwiązania magistratu dla przedsiębiorstw
Kraków od lat inwestuje w rozwój przedsiębiorczości oraz buduje przyjazne jej otoczenie, np. stale rozwijając ofertę Punktu Obsługi Przedsiębiorcy. Wprowadza także ułatwienia w komunikacji na linii urząd – mieszkaniec/przedsiębiorca. Poniżej kilka przykładów takich właśnie udogodnień.
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, czyli krakowskie „jedno okienko”, gdzie krakowscy przedsiębiorcy w jednym miejscu, w dogodnym dla siebie czasie (w godz. 7.40-18.00) i w komfortowych warunkach mogą załatwić większość czynności związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.
W POP obsługę przedsiębiorców prowadzą także pracownicy ZUS i GUS, działają w nim ponadto cztery Punkty Konsultacyjne: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Fundacji Tax Care, Inicjatywy Wspierania Przedsiębiorczości.
Dla wygody przedsiębiorców otwarto także stanowiska w Galerii Bronowice i Galerii Serenada (czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00). Została także stworzona nowa multimedialna strona internetowa Punktu Obsługi Przedsiębiorcy wraz z nowoczesnym i innowacyjnym narzędziem – „Wirtualnym urzędnikiem”, dostępnym 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, także w wersji mobilnej i w języku angielskim.
Miasto organizuje Tydzień Start-upów, który co rok gromadzi coraz większą ilość uczestników a swoją tematyką obejmuje aktualne zagadnienia i trendy pojawiające się wśród młodych i kreatywnych, takie jak druk 3D, social media czy blockchain.
Miasto od lat organizuje również otwarte konkursy ofert. Nie są one skierowane bezpośrednio do przedsiębiorstw czy start-upów, ale do organizacji pozarządowych, wspierających ich działanie. Co roku wybierane są inicjatywy ukierunkowane na pomoc w początkowych stadiach realizowania pomysłu na biznes, działania przedsiębiorstwa, a także szkolenia czy warsztaty dla bardziej zaawansowanych. Co roku spośród kilkunastu zgłaszających się fundacji i stowarzyszeń wybieranych jest kilka najbardziej wyróżniających się pod względem merytorycznym.
Urząd Miasta Krakowa organizuje równie tzw. małe granty, które dostępne są również dla organizacji pozarządowych przy minimalnej ilości dokumentów do wypełnienia. Mogą one skorzystać z grantów w wysokości 10 000 złotych na realizacje zadania wspierającego i promującego postawy przedsiębiorcze.
Miasto uczestniczy i realizuje także projekty międzynarodowe skoncentrowane na wspieraniu przedsiębiorczości i start-upów. Pierwszy z nich, realizowany wraz z partnerami z Chorwacji, Austrii, Słowacji, Czech, Niemiec i Włoch, stworzył sieć mikroinkubatorów dla start-upów i biznesów społecznych.
Krakowski mikroinkubator działa w Nowej Hucie – w miejscu, które przez wiele lat stało puste a obecnie odbywa się tam wiele działań i aktywności dla lokalnej społeczności. Inkubatorem tym zarządza stowarzyszenie B1 – mocno osadzone w lokalnej, nowohuckiej społeczności, dzięki czemu zyskuje na wiarygodności oraz ma dużą siłę przyciągania interesujących ludzi i pomysłów.