Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podsumowanie roku w ICE Kraków

Ubiegły rok był wyjątkowy dla Centrum Kongresowego ICE Kraków z racji obchodów jubileuszu pięciolecia działalności. Krakowskie Biuro Festiwalowe, które jest operatorem obiektu, podało dane podsumowujące lata 2014-2019. Odwiedziło go ponad 1 200 000 osób podczas 1000 wydarzeń.

Fot. materiały prasowe / KBF

ICE Kraków posługiwał się przez ostatnie lata hasłem „Business, Culture & Science” („Biznes, kultura i nauka”), które najlepiej określa specyfikę wydarzeń odbywających się pod dachem krakowskiego centrum kongresowego.

W ostatnich 12 miesiącach w ramach różnorodnych tematycznie konferencji, kongresów, spotkań biznesowych i sympozjów oraz niesamowitych koncertów i spektakli teatralnych obiekt odwiedziło prawie 200 000 osób podczas ogółem 140 imprez. Odbyło się 90 wydarzeń kulturalnych oraz 50 biznesowo-naukowych, wśród których znalazły się 24 konferencje międzynarodowe, 20 konferencji krajowych, sześć targów/wydarzeń firmowych. Takie wydarzenia posiadają największy wpływ na rozwój gospodarczy całego miasta-gospodarza.

Warto podkreślić, że również Miasto Kraków i Centrum Kongresowe ICE Kraków organizowały tu imprezy na światowym poziomie – takie jak 41. Sesja Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO (2017 r.), Kongres Miast Kreatywnych UNESCO (2018 r.) czy 15. Kongres Miast Historycznych OWHC (2019 r.), podczas którego prezydent  Krakowa Jacek Majchrowski został ogłoszony nowym przewodniczącym OWHC – to wskaźniki, które pokazują, że Kraków jest gotowy na realizację najbardziej skomplikowanych i prestiżowych przedsięwzięć.

Ponadto w 2019 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków gościło m.in. następujące kongresy i konferencje:

  • EXPO INVEST CUFFS 2019 – największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie zrzeszające branżę rynku inwestycyjnego
  • EuCAP – konferencja dotycząca radiokomunikacji
  • 4. McMaster International Review Course in Internal Medicine (MIRCIM 2019) – Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Internistów
  • 48. Światowy Kongres Chirurgii (WCS)
  • 44. FEBS Congress – Kongres Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych
  • 20. EMDR – wydarzenie dla psychoterapeutów
  • Microsoft ONE – konferencja dla polskich partnerów giganta technologicznego
  • D EVOXX POLAND – coroczna europejska konferencja Java, Android i HTML5
  • 24. Annual Meeting of the RNA Society – Konferencja Towarzystwa RNA
  • International Union of Phlebology Chapter Meeting 2019 – konferencja dotycząca chorób układu żylnego
  • 41. ESPEN Congress on Clinical Nutrition & Metabolism – konferencja dotycząca żywienia pozajelitowego, jelitowego i metabolizmu
  • 14. International Conference on Mercury as a Global Pollutant (ICMGP 2019) – konferencja dotycząca globalnych aspektów udziału rtęci w zanieczyszczeniu środowiska
  • 15. EuGMS – Międzynarodowy Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Geriatrycznej.

To tylko wybrane spośród wydarzeń, które odbyły się w Krakowie w zeszłym roku dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli przemysłu spotkań, Krakow Convention Bureau oraz ICE Kraków.

Warto jednak zwrócić uwagę także na imprezy, dla których Centrum Kongresowe ICE Kraków stało się stałą lokalizacją. Mowa tu między innymi o kongresie gospodarczym Impact, konferencji gamingowej Digital Dragons, kongresie Open Eyes Economy Summit czy prestiżowym spotkaniu kardiologów New Frontiers in Interventional Cardiology.

Od 2015 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbywają się także wybrane koncerty i gale Festiwalu Muzyki Filmowej – jednej z najważniejszych światowych imprez tej branży, przyciągającej także dziesiątki tysięcy miłośników połączenia obrazu i dźwięku. Tu także przyznawane są aż cztery prestiżowe nagrody – dla uznanych twórców i utalentowanych adeptów muzyki filmowej, ale także osobistości i przyjaciół FMF.

W ubiegłym roku podczas 12. edycji festiwalu podczas koncertowej gali „Scoring4Polish Directors” wręczono statuetki Young Talent Award. Zwycięska suita Huberta Walkowskiego – skomponowana do wskazanych scen z filmu „Pokot” Agnieszki Holland – została wyłoniona z blisko stu zgłoszeń młodych kompozytorów pochodzących z szesnastu krajów. Przyznano także – po raz pierwszy w historii – nagrodę za najlepszą polską ścieżkę dźwiękową roku, którą otrzymał Bartosz Chajdecki za muzykę do serialu telewizyjnego „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.

Poprzedni rok obfitował także w wiele nagród dla Polaków i Polek – ich zdobywcy często odwiedzali Centrum Kongresowe ICE Kraków. W przedostatnim dniu Festiwalu Conrada laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk spotkała się tutaj z czytelnikami, odpowiadając na ich liczne pytania. Miłośników literatury interesowały m.in. kwestie związane z początkami literackiej przygody pisarki czy tematami tabu w jej twórczości, pytano także, którą ze swych książek chciałaby zobaczyć na liście szkolnych lektur.

Podczas cyklu ICE Classic wystąpiły gwiazdy światowego formatu. Rok zaczęliśmy od spotkania z Sir Simonem Rattlem i najstarszą orkiestrą stolicy Zjednoczonego Królestwa – London Symphony Orchestra. Następnie na scenie Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego wybrzmiały zjawiskowe dźwięki podczas występu Isabelle Faust i Orchestre des Champs-Elysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Bohaterem trzeciej odsłony cyklu był jeden z najsłynniejszych współczesnych śpiewaków – kontratenor Philippe Jaroussky.

Wraz z przypadającym na koniec 2019 roku 5-leciem działalności ICE Kraków mieliśmy okazję posłuchać jazzowego występu wieńczącego Rok Moniuszkowski. Zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik, wraz ze swoimi stałymi współpracownikami Pawłem Pańtą na basie i Adamem Zagórskim na bębnach, zaprezentował na żywo materiał z płyty „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”.

W ubiegłym roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyły się kolejne znaczące wydarzenia i jubileusze. Akademia Górniczo-Hutnicza, obchodząca jubileusz swojego 100-lecia, zorganizowała tu w październiku Posiedzenie Senatu AGH, a obrady uświetnił swoim przemówieniem prezydent Andrzej Duda. Z tej okazji nadał również odznaczenia państwowe wieloletnim zasłużonym pracownikom naukowo-dydaktycznym uczelni, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz za wybitne zasługi dla rozwoju nauk technicznych i za osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej. Po oficjalnej części odbył się spektakl Kids of evolution” w reżyserii Maćka Sobocińskiego. Na scenie pojawili się czołowi artyści polskiej sceny muzycznej – Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Kasia Kowalska, Igor Herbut, Kamil Bednarek oraz Leszek Możdżer.

Profesjonalna realizacja wszystkich tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie rosnąca w siłę i skonsolidowana branża oraz dostawcy usług w sektorze MICE. Platformą wymiany wiedzy oraz kontaktów stała się biznesowa inicjatywa Kraków Network, zawiązana przez KBF blisko pięć lat temu, która jednoczy podmioty funkcjonujące na krakowskim rynku przemysłu spotkań. Blisko 600 osób, spotkania edukacyjno-warsztatowe, które odbywają się co kwartał i aż sześć grup tematycznych pracujących równolegle nad aktualnymi wyzwaniami – tak w skrócie można przedstawić charakter funkcjonowania Kraków Network. Współpraca hotelarzy w ramach Grupy Hotelarskiej, przedstawicieli restauracji i dostawców potraw w Grupie Kraków Food Network, spotkania Grupy PR, Krakowskiego Klubu Ambasadorów Kongresów, Grupy Kraków Future Lab, zajmującej się innowacjami w MICE i wreszcie nowo powstałej Grupy Eventowej, zrzeszającej agencje eventowe i dostawców usług pokazują, że wspólne działania wśród potencjalnych konkurentów są nie tylko możliwe, ale także efektywne. Rozwój inicjatywy daje Krakowowi wymierne efekty oraz szanse na zaprezentowanie się na arenie międzynarodowej w roli odpowiedzialnego i kompleksowo funkcjonującego kierunku kongresowego.

Nie można zapomnieć także o „Dzień Dobry ICE Kraków” – spotkaniach, które stały się największą rodzinną imprezą organizowaną w obiekcie. Co kwartał blisko 1500 najmłodszych mieszkańców Krakowa wraz ze swoimi rodzicami, dziadkami i rodzeństwem odwiedza centrum kongresowe, uczestnicząc w bezpłatnych warsztatach, które odbywają się w na wszystkich poziomach przeszklonego foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu. Warsztaty dizajnu, kulinarne i chemiczne, zajęcia taneczne oraz spotkania z służbami ratującymi życie to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników. Finałem każdego wydarzenia jest zaś pokaz animowanego filmu-niespodzianki w ogromnej Sali Audytoryjnej, który dla wielu młodych krakowian jest nie lada przeżyciem. Impreza, która powstała dzięki pomysłowi i zaangażowaniu pracowników Krakowskiego Biura Festiwalowego, stała się flagowym projektem CSR-owym ICE Kraków, a do tej pory – podczas kilkunastu edycji – odwiedziło ją już ponad 20 000 osób!

W ciągu 2019 roku nasz kalendarz wypełniły zróżnicowane pozycje. Kraków odwiedzili goście z wielu krajów całego świata. Mieszkańcy miasta mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które odpowiadają ich potrzebom i spełniają ich oczekiwania. Już niebawem rozpoczniemy kolejny sezon wydarzeń, który będzie symbolicznym otwarciem nowego pięciolecia. Co przyniesie? Już teraz możemy zdradzić, że tegoroczny kalendarz ICE Kraków wypełniony jest w około 90 proc. Nasze przyszłe plany zdradzimy podczas pierwszego w tym roku spotkania Kraków Network, które odbędzie się 10 marca – oczywiście w ICE Kraków. Już teraz pracujemy nad wydarzeniami na lata 2021-2023. Z pewnością kolejne miesiące będą bardzo pracowite i intensywne, co potwierdza zapotrzebowanie na obiekt eventowy klasy premium w stolicy Małopolski.

Naszą misją jest tworzenie profesjonalnej i przyjaznej przestrzeni dla przemysłu spotkań. W nowy rok chcemy wejść z zapałem i świeżym podejściem do wyjątkowych wydarzeń, jakie przyciąga ICE Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-23
Data aktualizacji: 2020-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź