Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa 13. edycja konkursu „Kraków bez barier”

Konkurs „Kraków bez barier” promuje najlepsze rozwiązania architektoniczne, innowacyjne technologie i dobre praktyki skoncentrowane na poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami; wyróżnia osobowości, które pomimo ograniczeń realizują swoje pasje i promują nasze miasto. Inicjatywa pozwala też propagować działania firm i instytucji włączających się w działalność na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Fot. Bogusław Świerzowski/ Kraków.pl

To już trzynasta edycja konkursu, który od ubiegłego roku funkcjonuje w rozszerzonej formule. Konkursowymi nagrodami i wyróżnieniami uhonorowane zostaną nie tylko firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, ale też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Wybrana zostanie także firma, która najpełniej wspiera krakowską kartę rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Dodatkowo wyłoniona zostanie „osobowość roku”. Statuetka Herkulesa trafi do osoby promującej Kraków w Polsce i na świecie, szczególnie zaangażowanej w rozwiązywanie trudności osób z niepełnosprawnościami. Z kolei statuetka Hermesa trafi do firmy, instytucji lub organizacji, która wspiera rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem.

Zgłoszenia do konkursu „Kraków bez barier” 2019 są przyjmowane w pięciu kategoriach:

  • budownictwo dostępne, w subkategoriach:
    • obiekty użyteczności publicznej,
    • przestrzeń publiczna,
    • obiekty i przestrzenie zabytkowe;
  • innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze;
  • projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z  niepełnosprawnościami;
  • osobowość roku;
  • najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Kandydatów do udziału w konkursie mogą zgłaszać pełnoletni mieszkańcy naszego miasta, a także instytucje, firmy, uczelnie, stowarzyszenia i zespoły badawcze.

Zgłoszenia można składać do 24 lutego:

  • osobiście w sekretariacie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, ul.  Dekerta 24, strefa B, III piętro, pok. 8;
  • przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków, z dopiskiem „Kraków bez barier 2019";
  • drogą elektroniczną na adres: sz.umk@um.krakow.pl

Zwycięzców wybierze jury konkursowe powołane przez prezydenta Krakowa. W zależności od kategorii laureaci konkursu „Kraków bez barier” otrzymują okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym zasady zgłaszania i tryb przyznawania nagród są zawarte w regulaminie konkursu.

Kraków bez barier 2019

Przypomnijmy, że do udziału w ubiegłorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 39 nominacji. Jury konkursowe wybrało ośmiu laureatów i przyznało cztery wyróżnienia. Ustanowiona została jedna nagroda specjalna. Dodatkowo spośród partnerów karty Kraków dla Rodziny „N” jury konkursu wybrało najlepszą firmę wspierającą ten program oraz jedną firmę uhonorowało wyróżnieniem. 

Zobacz film z ubiegłorocznej gali konkursu „Kraków bez barier”:

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-24
Data aktualizacji: 2020-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź