Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Obrazy września 1939 r. w kinie polskim – wykład

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład poświęcony filmom ukazującym wydarzenia z września 1939 roku. Wydarzenie, które poprowadzi dr Monika Maszewska-Łupiniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbędzie się w czwartek, 13 lutego, o godz. 18.00 w sali kinowej Fabryki Schindlera.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Tematem wykładu będą filmy polskie poświęcone wydarzeniom z września 1939 r. Wiele z tych obrazów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, jest utworami nie tylko o dużym znaczeniu artystycznym, ale też historycznym. Refleksja nad filmowym wizerunkiem września 1939 roku pozwala zarazem przyjrzeć się zjawisku ich wpływu na kształtowanie polskiej tożsamości i pamięci kulturowej.

Wykład towarzyszy wystawie pt. „Bitwa, której nie było…”, która opowiada o wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja ogniskuje się wokół odpowiedzi na kilka pytań, które często zadają zwiedzający wystawę stałą w Fabryce Emalia Oskara Schindlera: Jaka była atmosfera w Krakowie w ostatnich dniach pokoju? Co się wtedy tutaj działo? Jak zaczęła się wojna w Krakowie? Czy w Krakowie były jakiekolwiek zniszczenia? Dlaczego Kraków, dawna twierdza austriacka z czasów I wojny światowej, nie była broniona we wrześniu 1939 roku? Jak do tego doszło? Kto i gdzie podejmował kluczowe decyzje?

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-03
Data aktualizacji: 2020-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź