Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szopka krakowska - wyjątkowy kalendarz społeczny i kulturalny

Muzeum Krakowa zaprasza do Celestatu na wykład Izabeli Okręglickiej pt. „Szopka krakowska - wyjątkowy kalendarz społeczny i kulturalny”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 19 lutego, o godz. 16.00.

Fot. Muzeum Krakowa

W swym opowiadaniu o szopce polska noblistka Olga Tokarczuk napisała: „Szopka jest ludzkim listem do Boga, komentarzem do jego dzieła, próbą metaforycznego opowiedzenia mu, kim jesteśmy (…), jak widzimy świat”. 

W krakowskiej szopce obok głównej sceny Bożego Narodzenia można odnaleźć przeróżne postaci. Twórcy szopek żywo reagują na ważne wydarzenia krakowskie i narodowe, umieszczając w swoich budowlach wyraźne odnośniki do aktualnych tematów społeczno-kulturalnych.

Podczas wykładu przyjrzymy się jak od początku trwania konkursów na najpiękniejszą szopkę przez lata zmieniały się akcenty społeczne i kształtowała wrażliwość szopkarzy na otaczającą ich rzeczywistość. W konkursowych szopkach odbijają się powojenne czasy stalinowskiej represji, trudne lata stanu wojennego, wejście Polski do Unii Europejskiej, wybór Polaka Karola Wojtyły na papieża, ale także zanieczyszczenie powietrza czy strajki. Dzięki dodaniu figurek, symbolicznych ornamentów i haseł, twórca szopki zwraca naszą uwagę na pewne sytuacje, które budują narrację i nasuwają skojarzenia. Szopkarze przypominają o ważnych rocznicach państwowych, jubileuszach znanych Polaków czy... ulubionych klubach sportowych.

Wykład zorganizowany jest w ramach realizacji projektu „Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO”. Udział w cenie biletu na wystawę.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-06
Data aktualizacji: 2020-02-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź