Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co słychać u prymusów krakowskiej edukacji?

Sukcesy w olimpiadach i konkursach oraz świetne wyniki na egzaminach – to osiągnięcia, którymi pochwalić się mogą kolejne roczniki krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Łączności nr 14. W uznaniu za wysoką jakość kształcenia oraz czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach dyrektorzy obu szkół odebrali w magistracie nagrody prezydenta Krakowa.

Fot. Wiesław Majka / www.krakow.pl

W Ogólnopolskim Rankingu Liceów 2020, przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”, porównano dane z 2085 liceów. Krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego zajęło w tym zestawieniu trzecie miejsce, podobnie jak rok wcześniej. Co sprawia, że krakowska Piątka jest jednym z najbardziej renomowanych liceów w Polsce?

Przede wszystkim wysoki poziom nauczania, o czym świadczą m.in. olimpijskie sukcesy licealistów. Udział w blisko 20 olimpiadach i  konkursach przedmiotowych oraz 84 tytuły finalisty i 76 tytułów laureata – to dorobek reprezentantów Piątki w roku szkolnym 2018/2019. Ale to nie wszystko, bo medale przywozili też ze zmagań międzynarodowych – matematycznych, astronomicznych, biologicznych i fizycznych, poza tym aż 17 uczniów Piątki otrzymało Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. I jeszcze jeden, może mniej znany fakt, ale wart docenienia – w latach 2017–2019 absolwenci V LO stanowili największą w Polsce grupę osób zdających Lekarski Egzamin Początkowy, czyli maturzystów przyjętych na studia medyczne.

Jakość nauczania mierzy się także zdawalnością egzaminów, a ta w Piątce jest bardzo wysoka. Jej uczniowie co roku nagradzani są w konkursie „Matura na 100 procent”, wyłaniającym 25 osób z najlepszymi wynikami z matury w całym kraju. Szkole przyznano z tego tytułu już dwukrotnie statuetkę Jaskółki. Również dwa razy Piątka otrzymała nagrodę jakości kształcenia SAPERE AUSO.

Witkowski to jednak nie tylko olimpiady – liceum stara się rozwijać najróżniejsze, w tym artystyczne pasje i zdolności swoich podopiecznych. Krajowe i zagraniczne sukcesy odnosi szkolny chór, a jedna z uczennic liceum przywiozła w tym roku do Krakowa złoty medal i tytuł mistrzyni Europy na XXV Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do.

 

W kształceniu technicznym w Krakowie prym wiedzie Technikum Łączności nr 14. W Ogólnopolskim Rankingu Techników 2020 krakowskie technikum zostało sklasyfikowane na trzecim miejscu. Szkoła może się pochwalić niemal stuprocentową zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych, szczególnie w kwalifikacjach elektronicznych i informatycznych. Co roku też jej reprezentanci odnoszą sukcesy na olimpiadach i konkursach.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie technikum zdobywali tytuły m.in. na Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH oraz na Olimpiadzie o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej. Każdego roku szkoła ma w swoim gronie stypendystów MEN oraz Prezesa Rady Ministrów. Wyniki przynosi również aktywność sportowa uczniów – w ubiegłym roku szkolnym po raz pięć razy z rzędu zwyciężyli w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W 2016 roku Zespół Szkół Łączności przystąpił do projektu współfinansowanego ze środków unijnych pn. Centrum Kompetencji Zawodowych (CKZ). Projekt, który jest realizowany do czerwca tego roku, obejmuje staże i kursy zawodowe dla uczniów i nauczycieli, a także doradztwo zawodowe. Uczniowie zdobywają doświadczenie w branży elektroniczno-informatyczno-teleinformatycznej. Zapoznają się z takimi zagadnieniami, jak: technika światłowodowa, laboratorium systemów sieci, serwisowanie serwerów telekomunikacyjnych, tworzenie wizualizacji telewizyjnego przekazu informacji, technologia VoIP oraz projektowanie aplikacji mobilnych i gier komputerowych.

Biorą też udział w kole naukowym pod patronatem firmy ABB, w ramach którego prowadzą badania naukowe w zespołach projektowych. Ciekawe przedsięwzięcie z udziałem uczniów tej szkoły realizuje Koło Naukowe AGH SpaceSystem oraz FabLab Małopolska – młodzież  buduje sondę marsjańskiej, od projektu technicznego do wytworzenia prototypu.

Wymierne owoce w postaci wymian uczniów i nauczycieli przynosi też współpraca międzynarodowa – Zespół Szkół Łączności współpracuje ze szkołami technicznymi z Ostrawy, Frankfurtu nad Menem i Chin.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-18
Data aktualizacji: 2020-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź