Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pokażmy, jak pokonujemy bariery!

Trwa 13. edycja konkursu „Kraków bez barier”. Na zgłoszenia obiektów, innowacji, inicjatyw, firm i osobowości, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami i pomagają im korzystać z oferty miasta zostało już niewiele czasu, termin upływa 24 lutego.

Fot. Magiczny Kraków

Konkurs „Kraków bez barier” od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.

Od ubiegłego roku konkurs „Kraków bez barier” funkcjonuje w rozszerzonej formule. Nagrodami i wyróżnieniami honorowane są zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

– Zachęcam do udziału w konkursie „Kraków bez barier”, bo każda idea, która wspiera osoby niepełnosprawne, a zwłaszcza pomaga w ich codziennym funkcjonowaniu zasługuje na szerokie poparcie – mówi Piotr Pogon, laureat ubiegłorocznej edycji w kategorii „Osobowość roku”, który działa charytatywnie, współpracuje z fundacjami i, mimo choroby nowotworowej oraz braku płuca, dwukrotnie ukończył Ironmana, a także zdobył cztery szczyty Korony Ziemi. 

Do udziału w konkursie zachęcają także Wodociągi Miasta Krakowa, które w ubiegłorocznej edycji zostały wyróżnione w kategorii „Budownictwo dostępne”.

– Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa to budynek od podstaw zaprojektowany w taki sposób, by osoby z niepełnosprawnościami mogły się czuć w nim bezpiecznie i swobodnie. Stąd specjalne rozwiązania architektoniczne i wsparcie przeszkolonego personelu asystującego osobom z niepełnosprawnościami podczas wizyt w centrum – podkreśla Robert Żurek, rzecznik prasowy Wodociągów Miasta Krakowa.  

Konkurs „Kraków bez barier” pozwala także pokazać inicjatywy i miejsca, w których krakowianie mogą korzystać z oferty kulturalnej miasta przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W gronie ubiegłorocznych laureatów i wyróżnionych znaleźli się: Muzeum Podgórza, Muzeum Narodowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Akademickie Centrum Kultury Klub Studio, którego przedstawiciel - Łukasz Jura zaznacza: „Naszą misją, oprócz szerzenia kultury, jest troska o to, by była ona w pełni dostępna dla wszystkich, beż żadnego podziału - dla młodych i starszych, dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych”.

Zgłoszenia do konkursu „Kraków bez barier” 2019 przyjmowane są w pięciu kategoriach:

  • Budownictwo dostępne, w kategoriach: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe;
  • Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze;
  • Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami;
  • Osobowość roku;
  • Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Kandydatów do udziału w konkursie mogą zgłaszać pełnoletni mieszkańcy naszego miasta, a także instytucje, firmy, uczelnie, stowarzyszenia i zespoły badawcze.

Zgłoszenia można składać do 24 lutego:

  • osobiście w sekretariacie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, strefa B, III piętro, pok. 8;
  • drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Krakowa Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków z dopiskiem „Kraków bez barier 2019”;
  • drogą elektroniczną - adres: sz.umk@um.krakow.pl.

Zwycięzców wybierze jury konkursowe powołane przez prezydenta Krakowa. Laureaci otrzymają okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie. Szczegółowe informacje o konkursie, w tym zasady zgłaszania i tryb przyznawania nagród są zawarte w regulaminie konkursu.

Kraków bez barier 2019

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-21
Data aktualizacji: 2020-02-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź