Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Balet Cracovia Danza przedstawia plany na 2020 rok

Cykl spektakli baletowych „Cracovia Danza: dla tańca”, udział w licznych przedsięwzięciach miasta, takich jak Krakowskie noce, cykl happeningów poświęconych naturze, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu Czas na taniec!, współpraca z licznymi instytucjami kultury w kraju i zagranicą, a także bogata działalność edukacyjna dla dzieci i seniorów – rok 2020 zapowiada się dla Baletu Cracovia Danza ciekawie i różnorodnie.

Fot. materiały prasowe

– Balet Dworski Cracovia Danza to instytucja, która na stałe wpisała się w krajobraz krakowskiej kultury. Taniec jest niezwykle barwny, widowiskowy, przyciąga publiczność, a Cracovia Danza działa nie tylko w wyspecjalizowanej formie, ale również szeroko popularyzuje taniec jako dziedzictwo niematerialne. Zależy nam na tym, żeby pielęgnować tę dziedzinę kultury, dlatego jako miasto wspólnie z Baletem Dworskim Cracovia Danza staramy się, żeby na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO znalazł się polonez – mówiła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji prasowej poświęconej planom baletu podkreślając znaczenie tej instytucji dla oferty kulturalnej miasta.

Szczegóły dotyczące planów i repertuaru przybliżyła Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, która zwróciła uwagę na szeroką działalność swojego zespołu: – Realizujemy bardzo różne zadania i przedsięwzięcia. Prezentujemy nasz repertuar historyczny, zajmujemy się rekonstrukcją, co jest unikatowe w polskim pejzażu tanecznym, ale tez podejmujemy aktualne tematy, które nas poruszają, takie jak natura czy nasze otoczenie. Jesteśmy obecni w przestrzeni miasta - uczestniczymy w wydarzeniach, które miasto kreuje, takich jak na przykład Krakowskie Noce. Pracujemy też nad upowszechnianiem tańca i ważnych osobowości z tej dziedziny.

Początek roku był dla zespołu niezwykle intensywny. W styczniu balet wziął już udział w jubileuszowym 10. Spirit of Dance Festival w New Delhi w Indiach, a na przełomie stycznia i lutego w Paryżu pięciokrotnie pokazał spektakl „Metamorfozy. Kot w butach”.

 

Niezależnie od występów zagranicznych sezon w Krakowie zespół rozpoczyna premierą, we wtorek, 5 lutego we współpracy z Trupą KOMEDIANTY pokaże widowisko „Karnawał Arlekinów”. Tym niezwykłym spektaklem, odbywającym się w ramach XI Dni Komedii dell’Arte, Balet zainauguruje kolejny rok w Krakowskim Teatrze Variété. Warto przypomnieć, że od blisko czterech lat zespół regularnie wystawia na tej scenie swoje najpiękniejsze spektakle spięte w cykl „Cracovia Danza: dla tańca”. W ten sposób Cracovia Danza, jako jedyny profesjonalny zespół baletowy specjalizujący się w tańcu dawnym, tworzy niezwykłą ofertę taneczną dla mieszkańców miasta.

Do wakacji, w kolejnych odsłonach „Cracovia Danza: dla tańca”, zespół wystąpi na scenie Variété jeszcze cztery razy, prezentując także spektakle związane z Krakowem. We wtorek, 24 marca pokaże spektakl „La Fortuna. Dama z łasiczką”, opowiadający o sportretowanej przez Leonarda renesansowej piękności, zaś w środę, 29 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Tańca wystawi przedstawienie „Metamorfozy. Kot w butach”. Będzie to balet z muzyką na żywo oraz z gościnnym udziałem francuskich mistrzów tańca barokowego, takich jak: Irène Feste i Pierre-François Dollé. W niespełna tydzień później, we wtorek, 5 maja pokazany zostanie spektakl „Od poloneza do mazura”, przenoszący widzów w XIX wiek i ukazujący piękno polskich tańców salonowych i scenicznych, także tych o rodowodzie krakowskim. Natomiast we wtorek, 9 czerwca wystawiony zostanie wielki hit zespołu nawiązujący do znanej legendy – „Pan Twardowski. Ale bajka!”.

W 2020 roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle. Spotkania z serii CZAS NA TANIEC!, odbywające się w SPATiF-ie, otworzy w poniedziałek, 27 kwietnia wieczór z Zofią Rudnicką, znaną tancerką i choreografem, autorką książki o Gerardzie Wilku, jednym z najsłynniejszych polskich tancerzy. Wieczór będzie wpisywał się w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca.

Już od czterech lat Balet Cracovia Danza występuje w ramach cyklu happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”, prezentując w przestrzeni miejskiej pokazów dotyczące różnych tematów. Tegoroczna, piąta edycja happeningów otrzymała podtytuł NATURA. Zespół zaproponuje widzom podróż przez ogrody Krakowa. Na trasie tej nie zabraknie Ogrodu Profesorskiego, Ogrodu Botanicznego UJ – najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce czy ogrodów krakowskich Plant, z których każdy jest innym założeniem architektury przyrody. Cykl zostanie zainaugurowany w piątek, 24 kwietnia pod Wawelem, u stóp renesansowego ogrodu królowej Bony.

Tegorocznymi happeningami Balet Cracovia Danza nie tylko przypomni, że natura od lat stanowiła inspirację dla kolejnych pokoleń kompozytorów i choreografów, ale przede wszystkim zwróci uwagę na naturę, jako nasze najcenniejsze dobro.

Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza wpisuje się swoimi występami w liczne akcje organizowane przez miasto oraz instytucje kultury Krakowa. W tym roku zespół weźmie udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich jak Pochód Lajkonika. Nowością są prowadzone już od 12 lutego warsztaty taneczne dla seniorów „Taneczny Salon w Willi Decjusza”, odbywające się w ramach współpracy Willi Decjusza z Centrum Aktywizacji Seniorów.

 

Jak zwykle w lipcu odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna 21. edycja otrzymała podtytuł Żywioły. Na tydzień (19-26 lipca) do Krakowa zjadą mistrzowie tańca z Europy i Azji, a finał festiwalu rozegra się w zabytkowych przestrzeniach Krakowa. Specjalnie na festiwal zaplanowana została m.in. premiera spektaklu – koncertu Les Elements (Żywioły) do muzyki Jean-Féry Rebela z XVIII wieku, w choreografii Romany Agnel w wykonaniu mistrza klawesynu Kennetha Weissa oraz tancerzy Baletu Cracovia Danza. Odbędzie się też międzynarodowa gala baletowa, podczas której pokazane zostaną fragmenty baletów o tematyce żywiołów oraz choreografie oparte na tanecznych przedstawieniach ziemi, powietrza, wody i ognia. Jak zwykle dzięki festiwalowi Balet Cracovia Danza roztańczy cały Kraków!

Jesienią Cracovia Danza będzie kontynuować swoje cykle, a także wystawi rekonstrukcję zapomnianego baletu „Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone” Antoniego Harta. Premiera spektaklu przygotowanego przez Leszka Rembowskiego, choreografa współpracującego z Baletem Cracovia Danza, odbędzie się w październiku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z muzyką na żywo wykonaną przez zespół grający na dawnych instrumentach – The Violin Consort.

W tym roku Balet Cracovia Danza weźmie udział w licznych zagranicznych wyjazdach. Najbliższa podróż to wyjazd do Wiednia, gdzie w sobotę, 22 lutego zespół wystąpi w ramach 18. Polskiego Balu Wiosny, jednego z najważniejszych wydarzeń polonijnych. W pięknej sali dziewiętnastowiecznego pałacu Ferstel Balet zaprezentuje polski program, zwracając uwagę na różne oblicza poloneza. W kilka dni później reprezentacja Baletu Cracovia Danza wyruszy do Rosji, gdzie w Irkucku poprowadzi kilkudniowe warsztaty tańców polskich zakończone występem.

Rok 2020 to kolejny bardzo intensywny czas dla Baletu Cracovia Danza. W ubiegłym roku zespół wziął udział w blisko pięciuset wydarzeniach, takich jak między innymi festiwale, happeningi, cykle czy inicjatywy edukacyjne. Balet przygotował też cztery premiery oraz prezentował swoje spektakle w różnych miastach Polski i świata.

Warto przypomnieć, że zgodnie z wieloletnimi założeniami, Balet Cracovia Danza zajmuje się promocją niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest taniec. Spektakle zespołu zawierają rekonstrukcje dawnych tańców z historycznych traktatów. Zespół zajmuje się także promocją tańców polskich, w tym przede wszystkim poloneza, co zostało spięte wspólnym tytułem #polonezcracoviadanza.

bs_200221_5222.jpg
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
bs_200221_5226.jpg
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
bs_200221_5229.jpg
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
bs_200221_5236.jpg
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
bs_200221_5253.jpg
Bogusław Świerzowski/krakow.pl
bs_200221_5222.jpg
bs_200221_5226.jpg
bs_200221_5229.jpg
bs_200221_5236.jpg
bs_200221_5253.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-21
Data aktualizacji: 2020-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź