Utrwal ginące gatunki i wesprzyj misję zoo!
Jednym z zadań ogrodów zoologicznych jest ochrona zagrożonej przyrody. Przypomina o tym Ogólnopolski Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych między 9 a 15 marca, w który włącza się także Kraków. W Lesie Wolskim również mieszkają ginące gatunki – o tym, że jest ich całkiem sporo, przekonają się ci, którzy wezmą udział w konkursie fotograficznym.
Może w nim wziąć udział każdy, kto lubi fotografować zwierzęta. Najciekawsze zdjęcia zostaną zamieszczone na wystawach i w publikacjach planowanych z okazji Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych.
W stronę więc jakich gatunków zwrócić obiektyw? Które z żyjących w krakowskim ogrodzie zwierząt zaliczane są do trzech kategorii określających różny stopień zagrożenia wyginięciem?
Do pierwszej, oznaczonej symbolem EW (ang. extinct in wild) należą zwierzęta wymarłe w stanie dzikim – nie ma ich już na wolności, a pojedyncze okazy lub populacje żyją jeszcze w hodowlach lub w ogrodach zoologicznych. W Krakowie ich przedstawicielem są jelenie milu.
Druga kategoria o symbolu CR (ang. critically endangered) obejmuje zwierzęta krytycznie zagrożone wymarciem w stanie dzikim – w Krakowie to: lemur wari, tamaryna białoczuba i antylopa addaks, szpak balijski, bażant annamski, żółw wężoszy i McCorda czy kurczak górski.
Trzecia kategoria nosi symbol EN (ang. endangered) – zwierzętom do niej zaliczanym grozi wymarcie w stanie dzikim, w stopniu wysokim w niedalekiej przyszłości. Warto mieć tę świadomość, gdy w krakowskim zoo odwiedzamy takie gatunki, jak: słoń indyjski, lemur katta, lwiatka złota, gibbon białoręki, szympans, lew azjatycki, tygrys amurski, koń Przewalskiego, panda mała, kułan, hipopotam karłowaty, żuraw mandżurski i koroniasty.
Wszystkie te zwierzęta znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) na bieżąco zamieszcza w niej spis gatunków zwierząt, roślin i grzybów zagrożonych wyginięciem.
Konkurs ma się przyczynić do upowszechnienia tej wiedzy wśród mieszkańców. Krakowski ogród czeka na ciekawe fotografie miłośników przyrody – przyjmowane będą też prace wykonane także w latach ubiegłych. Można je nadsyłać do czwartku, 12 marca. Zachęcamy!
Więcej informacji: zoo-krakow.pl