Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Edukacja zawodowa to inwestycja w fachowe kadry

2 marca rozpoczął się Krakowski Tydzień Zawodowców. Podczas gdy ósmoklasiści ruszyli na poszukiwanie wymarzonych zawodów, w magistracie dyrektorzy samorządowych szkół technicznych i branżowych spotkali się z przedstawicielami miejskich spółek, aby omówić możliwości rozwijania współpracy w zakresie kształcenia zawodowego.

Fot. pixabay.com

– Dyrektorzy krakowskich techników i szkół branżowych mają doświadczenie we współpracy z wieloma firmami. Tym spotkaniem chcemy podkreślić, że ważnym partnerem edukacyjnym dla szkół kształcących w zawodach są także miejskie spółki. Przykłady takiej współpracy już mamy, ale chcemy, żeby rozwijała się ona jeszcze intensywniej – zadeklarowała zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

W spotkaniu i dyskusji wzięli udział dyrektorzy ponad 20 krakowskich zespołów szkół, w skład których wchodzą technika i branżowe szkoły I stopnia, oraz przedstawiciele takich miejskich spółek, jak: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Obecny był także przedstawiciel krakowskiego oddziału PGE Energia Ciepła. Z inicjatywą zorganizowania spotkania wyszedł Wydział Edukacji UMK.

 

Zespół Szkół Elektrycznych nr 2, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji oraz Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 – to placówki, które z powodzeniem realizują różne projekty w partnerstwie z miejskimi spółkami. Ich dyrektorzy przedstawili dotychczasowe efekty takich działań. Elektryk współpracuje m.in. z MPK, Meliorek – z MPO i MPWiK, a Mechanik – z MPK i MPO.

Zakres tej współpracy jest różny – to m.in. wizyty zawodoznawcze, czyli zapoznawanie uczniów z rzeczywistym miejscem pracy, praktyki zawodowe i staże wakacyjne dla młodzieży, szkolenia i seminaria dla nauczycieli, autorskie projekty naukowe szkół, przygotowanie uczniów do turniejów i konkursów, fundowanie stypendiów i nagród, doposażenie bazy dydaktycznej.

Wspomniany już Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 realizuje m.in. autorski projekt pn. Małopolski Konkurs Własnych Prac Technicznych – w zeszłym roku odbyła się jego 10. edycja. Celem jest zachęcenie młodzieży do wykonywania  samodzielnych projektów technicznych w takich dziadzinach, jak: elektrotechnika, elektronika, robotyka i informatyka. Konkursowi patronuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.

Ciekawą praktykę wypracował sobie wspomniany Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, który pod koniec każdego roku szkolnego organizuje plebiscyt na najlepszego partnera edukacyjnego szkoły. Wyróżnienia wręczane są podczas okolicznościowej gali.

Niezwykle istotną, jeśli nie najważniejszą, płaszczyzną współpracy między szkołami a pracodawcami jest modelowanie programów nauczania zawodów, tak aby treści przekazywane uczniom były dostosowane do potrzeb pracodawców i wymagań rynku pracy. Dyrektorzy krakowskich szkół o profilu technicznym i zawodowym są otwarci na pomysły pracodawców, czy to w zakresie modyfikowania programów nauczania,  planowania praktycznej nauki zawodu, czy tworzenia oferty kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Zorganizowane w magistracie spotkanie to także odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami w prawie oświatowym. Wprowadzono w nim m.in. obowiązek realizacji cyklicznych szkoleń branżowych przez nauczycieli kształcenia zawodowego oraz możliwość odbywania przez uczniów techników i branżowych szkół I stopnia tzw. staży uczniowskich.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-02
Data aktualizacji: 2020-03-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź