Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nagroda im. Słowikowskiego dla nauczyciela z III LO

Andrzej Górniak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie – został 11. laureatem Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest co roku za wybitne osiągnięcia w nauczaniu i popularyzacji historii oraz kultury Krakowa.

Fot. Wiesław Majka/krakow.pl

Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego upamiętnia tego wybitnego profesora Uniwersytetu Pedagogicznego, który swoją pracą badawczą i dydaktyczną położył wielkie zasługi dla kształcenia pokoleń historyków i nauczycieli historii, a także dla formowania świadomości i kultury historycznej współczesnych Polaków.

Nagroda jest okazją do wyróżnienia tych nauczycieli historii, którzy wyznaczają wysokie standardy nauczania tego przedmiotu, stosują niekonwencjonalne, autorskie metody, a przede wszystkim – potrafią zaciekawić uczniów, zachęcić ich do zgłębiania przeszłości i pokazać, że jak ważna jest ona dla naszej teraźniejszości i przyszłości.

Tegoroczny laureat Andrzej Górniak od 2013 r. wykłada historię w III Liceum Ogólnokształcącym (wcześniej, w latach 2005–2013, był dyrektorem XVI LO).

Jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Był seminarzystą w ramach International Visitor Leadership Program w Los Angeles i Nowym Yorku, International Training Centre on Human Rights and Peace Teaching w Genewie oraz Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Yad Vashem w Jerozolimie i Memorial de la Shoah w Paryżu.

Uczestniczył w licznych szkoleniach krajowych i zagranicznych, m.in.  „Europe in the 20th Century – Learning and teaching about contemporary history” w Uppsali, „History and culture heritage: Understanding identity and the Modern World” w Chesterfield, „History beyond textbooks” w Londynie, „Polski wiek XX – losy państwa i narodu” prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich, „Dzieje polskiej emigracji niepodległościowej 1939- 1989” prowadzonego przez IPN i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Andrzej Górniak współpracuje z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Ośrodkiem Praw Człowieka w Oświęcimiu i krakowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Instytutem Historii UJ i Instytutem Historii i Archiwistyki UP, Instytutem Konfucjusza w Krakowie, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Otwartym Krakowem. Jest koordynatorem programu „Zachować pamięć” prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz programu Muzeum Auschwitz – Birkenau „Przez wspólną przeszłość ku przyszłości”.

Najlepsi nauczyciele historii w Krakowie – laureaci poprzednich edycji:

  • 2009 r. – mgr Józef Jaworski (V LO w Krakowie)
  • 2010 r. – dr Czesław Wróbel (XIV LO w Krakowie; obecnie VI LO)
  • 2011 r. – mgr Ludmiła Okrzesik (VIII LO w Krakowie)
  • 2012 r. – dr Stanisław Garlicki (V LO w Krakowie)
  • 2013 r. – mgr Grzegorz Urbanek (I LO w Krakowie)
  • 2014 r. – mgr Wojciech Rak (VI LO w Krakowie)
  • 2015 r. – mgr Zdzisław Bednarek (III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)
  • 2016 r. – mgr Rafał Kobylec (V LO w Krakowie)
  • 2017 r. – mgr Grzegorz Szymanowski (XXI LO w Krakowie)
  • 2018 r. – mgr Karolina Jedynak (X LO w Krakowie)

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-06
Data aktualizacji: 2020-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź