Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

60. Krakowski Festiwal Filmowy już za trzy miesiące

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom. W tym roku obchodzi swój 60. jubileusz. W programie zaprezentowanych zostanie ponad 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier.

Fot. materiały prasowe

Festiwal otworzy dokument „​Pollywood​” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji ​Fokus na Danię​ zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Danii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji.

Plenerowe pokazy sekcji ​Dźwięki muzyki​ to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (1-5 czerwca), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje słynnych musicali.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma ​Péter Forgács​ – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureata oraz jego master class.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja ​Docs+Science​ – pokazy fascynujących filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Tradycyjnie czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach – ​Laureaci festiwali​. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach ​Panoramy polskiego dokumentu​. ​Kids&Youth – kino dla młodych​ to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata – ​Opowieści ze świata​ oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji ​Gdzieś w Europie​.

Ważną częścią Festiwalu jest ​KFF Industry​ – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział prawie 1000 gości z całego świata. W programie już po raz szósty znajdzie się m.in. jedna z sesji ​DOC LAB POLAND​, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Tylko do 10 maja karnety dostępne są w ​promocyjnych cenach. Poza karnetami obejmującymi cały Festiwal, w ofercie znajdują się także karnety dzienne. Karnety od 10 marca będą dostępne online na stronie internetowej Festiwalu, a od 11 maja w cenach regularnych, w kasach kin festiwalowych: Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Akademia Sztuk Teatralnych. W czasie Festiwalu wszystkie karnety można kupić w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12). Szczegółowe informacje o ​karnetach i biletach na stronie: krakowfilmfestival.pl

Najpóźniej do 20 maja można nadsyłać zgłoszenia akredytacyjne za pomocą formularza online na stronie internetowej festiwalu. Krakowski Festiwal Filmowy oferuje cztery typy akredytacji. Akredytacje ​Industry​ i ​Industry Light​ to akredytacje dla przedstawicieli branży filmowej. Akredytacja ​Media​ przeznaczona jest dla dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz blogerów, akredytacja ​Student​ przysługuje wszystkim studentom szkół artystycznych. Do 10 maja wszystkie rodzaje akredytacji dostępne są w promocyjnych cenach, sprzedaż akredytacji online rozpocznie się 10 marca. Dokładny opis poszczególnych r​odzajów akredytacji oraz ich ceny na stronie: krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. 60. Krakowski Festiwal Filmowy ​​rozpocznie się 31 maja i potrwa do 7 czerwca.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-10
Data aktualizacji: 2020-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź