Bezpłatne zabiegi w walce z bezdomnością kotów
Jak co roku Wydział Kształtowania Środowiska podpisał umowy z gabinetami weterynaryjnymi, które będą świadczyć usługi w zakresie odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji, sterylizacji, znakowania i wybranych szczepień wolno żyjących kotów, oraz sterylizacji, kastracji i znakowania kotów posiadających właściciela z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Właściciele oraz opiekunowie czworonogów nie będą ponosić kosztów tych zabiegów.
Każdy właściciel kota zamieszkujący na terenie Krakowa może bezpłatnie poddać zabiegom sterylizacji bądź kastracji swojego kota w jednej z dwóch lecznic:
- IRIS Przychodnia Weterynaryjna Sierpniowska-Saładyga S., ul. Senatorska 25, tel. 12 427 20 18,
- Przychodnia Weterynaryjna MELWET sp. z o.o., ul. Zakręt 3, tel. 884-865-978.
Znakowanie kotów oraz zabiegi kastracji i sterylizacji są jednym ze sposobów zapobiegania bezdomności kotów. W przypadku zaginięcia zwierzęcia pozwalają też na szybkie ustalenie jego właściciela.
Warunkiem bezpłatnego oznakowania kota jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela kota na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia/szczepień kota. Akcja będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 16 grudnia.
W Krakowie także koty wolno żyjące poddawane są zabiegom kastracji i sterylizacji. W ich przypadku miasto finansuje jeszcze zwalczanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, a także szczepienia ochronne. – Wydział Kształtowania Środowiska współpracuje z około 200 karmicielami kotów wolno żyjących, których - zgodnie z przeprowadzonym liczeniem w 2019 r. przez Urząd Miasta Krakowa - jest około 2 500 – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.
Osoby, które chcą otoczyć opieką koty wolno żyjące i skorzystać z pomocy miasta muszą być wpisane do rejestru opiekunów. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków, realizowane jest przy współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Szczegółowych informacji udzielają prozwierzęce organizacje społeczne (ich wykaz znajduje się tutaj) i Wydział Kształtowania Środowiska UMK.