Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Centra i domy kultury działają w sieci

Krakowskie centra i domy kultury dostosowały swoją działalność do warunków, jakie wymusiły ograniczenia związane z epidemią. Poszczególne instytucje proponują liczne aktywności dostępne on-line. Warto śledzić ich profile w mediach społecznościowych i korzystać z różnorodnej, ciekawej oferty.

Fot. pixabay.com

Nowohuckie Centrum Kultury na swoim facebookowym profilu zaprasza na retransmisje koncertów i spektakli, a także proponuje cykl przygotowany pod hasłem „Nie ma nudy…w domu!”. W ramach tej aktywności publikowane są zagadki dotyczące działalności centrum, fotorelacje z wystaw, ciekawostki, archiwalne zdjęcia, kolorowanki dla najmłodszych, a także filmy pokazujące, jak ciekawie spędzić czas i nauczyć się nowych rzeczy. Na stronach i profilach NCK znajdziemy też między innymi materiały do nauki języków obcych, relacje podróżnicze w ramach wirtualnego Klubu Nawigator, a także filmy z poprzednich edycji BaletOFFFestival oraz festiwalu SPACER. Możemy także wziąć udział w wirtualnym spacerze po Galerii Beksińskiego i Galerii Dudy-Gracza, a także obejrzeć fotorelacje z wystaw organizowanych w NCK.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” organizuje spotkania podróżnicze w formule on-line. „Pociąg do podróży” pojawia się w każdy czwartek o godz. 19.00  na profilu Dworku w portalu Facebook. Spotkania mają formę otwartej transmisji zapewniającej publiczności kontakt z prelegentem. Większość zajęć stałych, realizowanych zarówno w Dworku Białoprądnickim i w podlegających mu klubach, także odbywa się teraz za pośrednictwem internetu. W ten sposób powadzone są lekcje gry na gitarze, pianinie, zajęcia językowe i wokalne. Na profilach jednostek regularnie pojawiają się nowe propozycje, takie jak cykl felietonów o sztuce współczesnej czy instruktażowe warsztaty dla najmłodszych podsuwające rodzicom pomysły na urozmaicenie czasu spędzanego z dziećmi w domu. W mediach społecznościowych udostępniane są zarejestrowane wcześniej koncerty i prelekcje. W ofercie znajdziemy również warsztaty rodzinne, pojawią się też filmy nadsyłane na New Earth International Film Festival organizowany przez Dworek Białoprądnicki (III edycja festiwalu miała odbyć się w maju).

Krakowskie Forum Kultury zachęca do śledzenia publikowanych codziennie ciekawostek nawiązujących tematycznie do stałych propozycji KFK, czyli warsztatów dla dzieci „Kreatywna plastyka” czy „Rodzinne muzykowanie”, a także najciekawszych cykli, takich jak „Spacery nie tylko historyczne”, „Literatura na Forum” oraz „Kino Latino”. Dodatkowo KFK zaprasza do udziału w inicjatywie „Rodzinne muzykowanie na ekranie, czyli zabawy muzyczne online”. Wtorki to czas ekranowych premier „klasyków” KFK. Śledzący cykl #kfknaekranie nie przegapią nagrań i reportaży z przedsięwzięć zrealizowanych przez Krakowskie Forum Kultury. Zobaczyć można na przykład spektakl baletowy „Brzydkie kaczątko”, musical „Hanka” i koncert muzyki Stanisława Radwana. KFK proponuje także dziesięcioczęściowy cykl zatytułowany „Mistrz Penderecki” poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.

Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida za pośrednictwem mediów społecznościowych proponuje warsztaty edukacyjne i artystyczne, udostępnia publikacje w wersjach elektronicznych, tworzy ciekawe i angażujące karty pracy dla dzieci, a także organizuje konkursy czytelnicze. Ośrodek publikuje też profesjonalne podcasty i słuchowiska i rozkręca akcje kulturalno-społeczne: #zdalnydomkultury oraz #domowelaboratoriumdziedzictwa. Część zajęć odbywa się także w formie czatów, w ten sposób realizowane są na przykład spotkania Grupy Literackiej Sylaba, praca nad scenariuszem nowej sztuki Grupy Teatralnej ARS-TE czy pilates. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza także na wirtualne spacery po Galerii Huta Sztuki, a także na nowe odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej proponowanej przez Kino Studyjne Sfinks.

Centrum Kultury Podgórza aktywnie działa na Facebooku, Instagramie i w serwisie Spotify. Publikuje poradniki, albumy zdjęć, wirtualne spacery i playlisty zawierające utwory z odwołanych koncertów. W wersji on-line centrum zrealizowało też wernisaż wystawy malarstwa i rysunku członków Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. A uczestnicy zajęć, w których dotychczas uczestniczyli w CKP, mogą skorzystać z ich internetowych wersji i w formule on-line uczestniczyć na przykład w jodze, lekcjach gry na pianinie, gitarze, skrzypcach czy też uczyć się języków obcych.

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta wraz z podległymi klubami proponuje liczne aktywności w wersji on-line. W ofercie ośrodka i klubów znajdziemy między innymi poranki z Sową Mądrą Głową i teatrzyk dla dzieci, czytanie klasyki literatury i bajek dla dzieci, warsztaty artystyczne, tutoriale tworzenia zabawek, warsztaty żonglowania. Dodatkowo w klubach szyte są maseczki dla osób starszych, ich opiekunów oraz na potrzeby Hospicjum św. Łazarza. Pracownicy klubów zorganizowali też akcję „Uśmiech przez telefon”, w ramach której dzwonią do zaprzyjaźnionych seniorów, by podtrzymywać ich na duchu, rozmawiać, pytać, czy nie potrzebują pomocy. A wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowej Huty ośrodek wysyła członkom Nowohuckiej Akademii Seniora propozycje kulturalne dostępne w internecie.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza do przeglądania katalogu zbiorów, korzystania z wypożyczalni online z Liberetto i zaglądania do Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

Krakowskie centra i domy kultury przeniosły do sieci nie tylko swoją dotychczasową działalność, ale też w wersji on-line proponują wiele inicjatyw dostosowanych do aktualnej sytuacji. Lista możliwości ciągle się powiększa – zapraszamy do śledzenia stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Wiele interesujących propozycji kulturalnych można znaleźć także na stronie miasta w zakładce Kultura.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-06
Data aktualizacji: 2020-05-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź