Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 9 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zdrowie

  • W Małopolsce koronawirusa SARS-Cov-2 wykryto u 432 osób, osiem osób zmarło, jest też ośmioro ozdrowieńców. Obecnie 163 osoby są hospitalizowane, 17 185 osób objętych jest kwarantanną, a 2 554 – nadzorem epidemiologicznym.
  • Miasto apeluje, by nie rozrzucać zużytych maseczek ochronnych czy jednorazowych rękawiczek na trawnikach, chodnikach czy w przydrożnych rowach. Jeżeli nie jesteśmy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, to wrzucajmy zużyte materiały do miejskich koszy, żeby nie stwarzać realnego zagrożenia.
  • W Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego na oddziale ratunkowym temperaturę ciała pacjentów i personelu precyzyjnie i bezdotykowo sprawdza profesjonalne urządzenie termowizyjne. Kamera umożliwia obserwację rozkładu temperatur w obrębie kilku metrów. Osoby przebywające w obszarze detekcji są widoczne na ekranie komputera – w dyżurce SOR-u. Temperatura, która przewyższa dopuszczalny poziom, uruchamia odpowiedni alert.

Miasto

  • W Wielki Piątek, 10 kwietnia załatwianie spraw w Urzędzie Miasta Krakowa – zarówno telefonicznie, jak i poprzez wrzucenie specjalnej koperty do odpowiedniego pojemnika – będzie możliwe do godziny 12.00. Przypominamy, że korespondencję można składać do specjalnych pojemników umieszczonych w pobliżu wejść do budynków Urzędu Miasta Krakowa. Zachęcamy także do przesyłania korespondencji drogą elektroniczną.
  • Do piątku, 30 kwietnia budynki Urzędu Miasta Krakowa są dostępne wyłącznie dla pracowników. Wszelkie dokumenty można złożyć tylko elektronicznie lub w 13 wskazanych miejscach – wrzucając kopertę do specjalnego pojemnika.
  • W ramach symbolicznego podziękowania służbom medycznym za olbrzymi wysiłek i zaangażowanie w walkę z koronawirusem, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza pracowników szpitali miejskich na wielkanocne śniadanie, które w niedzielę rano zostanie dostarczone do szpitali.
  • 10 kwietnia mija 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Aby upamiętnić jej ofiary, na sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej złożono kwiaty od władz miasta.
  • Przed nami święta wielkanocne. Zwykle o tej porze wszyscy ruszamy do sklepów. W tym roku wszyscy zmagamy się z epidemią, dlatego też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie dostarcza zakupy seniorom, tak, aby minimalizować wśród nich ryzyko zakażenia. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wolontariuszy ZHP i ZHR, pracowników sklepu Auchan oraz pracowników MOPS.
  • Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia parku przy ul. Karmelickiej. Planowane przedsięwzięcie to realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa: „Tak dla parku przy Karmelickiej”. Konsultacje trwają od 9 do 30 kwietnia. Podzielono je na trzy etapy, pierwszy stanowi ankieta, która już jest dostępna na stronie dialogspoleczny.krakow.pl.

Komunikacja

  • Przypominamy, że władze miasta zdecydowały o niepobieraniu – do odwołania – opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w związku z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Jednocześnie wydłużona została ważność wykupionych abonamentów postojowych o czas zawieszenia opłat.
  • Od niedzieli, 12 kwietnia Zarząd Transportu Publicznego wprowadza dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zmiany te mają na celu dostosowanie transportu zbiorowego do występujących potrzeb przewozowych, a także zachęcenie ludzi do pozostania w domach i podróżowania środkami komunikacją miejską wyłącznie w pilnych potrzebach. Głównym założeniem zmian jest ograniczenie funkcjonowania linii tramwajowych oraz autobusowych miejskich i aglomeracyjnych wyłącznie do okresów szczytowych, gdy jest zapotrzebowanie na transport do i z zakładów pracy.

Biznes

  • W związku ze wzrostem sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych za pośrednictwem internetu, Wydział Spraw Administracyjnych UMK przypomina, że sprzedaż napojów alkoholowych przez Internet jest zabroniona. Zakaz dotyczy każdego rodzaju napojów alkoholowych, w tym piwa. Ujawnienie takiej działalności skutkuje cofnięciem zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
  • W związku z epidemią koronawirusa, IKEA i Fundacja Habitat for Humanity Poland wspierają osoby w kryzysie bezdomności. Dodatkowe wyposażenie otrzymało m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które w punkcie w Krakowie wydaje obecnie paczki świąteczne. Bezdomni i ubodzy otrzymają komplety pościeli, koce, pojemniki na żywność i spryskiwacze do środków dezynfekcyjnych. 

Edukacja

  • Przedłużony zostaje do 3 maja 2020 r. okres zawieszenia zajęć dydaktycznych na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach I, II i III stopnia, w Szkole Doktorskiej PK, na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach, w Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzonych przez Politechnikę Krakowską. Do tego terminu odwołuje się także wszystkie wydarzenia o charakterze otwartym.
  • Kraków wystąpi o środki przyznawane samorządom w ramach konkursu grantowego „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Z dotacji zakupione zostaną laptopy dla uczniów. Urząd Miasta Krakowa prowadzi także rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy również chcą wesprzeć uczniów sprzętem potrzebnym do nauki.

Kultura

  • Nowohuckie Centrum Kultury śpieszy z prawdziwie kulturalną pomocą, na wypadek gdyby dopadła Was nuda! Poleca nie tylko standardowe domowe aktywności, których lista szczególnie przed świętami jest długa, ale także wirtualne spacery po wystawach czy też koncerty online – przypominające wydarzenia, które odbyły się w NCK.
  • Krakowska kultura i jej twórcy skorzystają z kilkunastu narzędzi wsparcia opracowywanych przez miasto w ramach pakietu „Kultura odporna”. Zapowiadając go, prezydent Krakowa jednocześnie apelował o solidarność z sektorem kultury do prywatnych właścicieli nieruchomości, w których prowadzona jest działalność kulturalna. Docierają już sygnały, że właściciele kamienic obniżają czynsze najemcom.
  • „Krakowskie Muzeum Fotografii ma dostępną ofertę internetową dla tych, którzy pozostają w swoich domach przez najbliższy czas, przez co nie są w stanie odwiedzić muzealnej siedziby. Wystarczy jedynie dostęp do internetu, para ciekawskich oczu oraz ziarno wyobraźni” – pisze Mateusz Rosa, student Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ z redakcją Magicznego Krakowa.
  • Ukazał się najnowszy świąteczny numer dwutygodnika miejskiego „Kraków.pl”. Wydanie kolejny raz dostępne jest wyłącznie w wersji elektronicznej.
  • Polecamy także świąteczne wydanie magazynu „Karnet”, również w wersji online. „To było najtrudniejsze wyzwanie w naszej pracy – i zarazem dowodzące, że krakowska kultura nie traci energii! Dzięki współpracy niezawodnych instytucji kultury, organizatorów wydarzeń i krakowskich pasjonatów przekazujemy w Wasze ręce numer specjalny. Już dzisiaj sięgnijcie po wersję elektroniczną: ludzie miejsca, wydarzenia, rekomendacje płytowe i książkowe, tradycje i ciekawostki historyczne – jest co poczytać!” – zachęca zespół redakcyjny „Karnetu”.
  • Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza w niedzielę, 19 kwietnia o godz. 20.00 na spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia”. Uczestnicy będą mieli możliwość interakcji i zadawania pytań. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ten sezon cyklu poświęcono w całości pytaniu o koniec świata. Rzeczywistość postanowiła dogonić organizatorów i wkroczyć gwałtownie w momencie, w którym zaplanowali spotkanie o pięknie apokalipsy… Gośćmi Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Dariusz Czaja i Tomasz Stawiszyński. Link do spotkania będzie można znaleźć na profilu FB Teatru Słowackiego.
  • „Historia dzieje się obok nas – wszyscy chcemy, żeby pandemia już się skończyła, jednak cały czas pracujemy nad naszą ofertą online, żeby była jeszcze ciekawsza” – mówi Magdalena Rusek-Karska, kierująca w Muzeum Krakowa zespołem zajmującym się działaniami internetowymi w trakcie epidemii. O działaniach Muzeum Krakowa w sieci przeczytaj tutaj.
  • Zapraszamy na kolejne wydanie serwisu kulturalnego Telewizji.krakow.pl. A w nim rozmowa z franciszkaninem o. Janem Marią Szewkiem o przygotowaniach do świąt wielkanocnych, przeżywaniu tego wyjątkowego czasu w dobie koronawirusa i nadziei na lepsze jutro.

Bezpieczeństwo

  • MPK SA wyposażyło w maseczki każdego kierowcę i motorniczego. Wszyscy prowadzący otrzymali po raz kolejny środki dezynfekujące. Pracownikom wydawane są także cały czas jednorazowe rękawiczki.

Inne

  • Instytucje kultury włączają się w pomoc krakowskiej służbie zdrowia. Od kilku dni w pracowniach krawieckich teatrów Bagatela i im. J. Słowackiego powstają kombinezony i fartuchy ochronne dla lekarzy i pielęgniarek. Plan zakłada, że ma ich być 2,5 tysiąca. Już dziś pierwsze sztuki trafią do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Alina Kamińska – aktorka Teatru Bagatela i prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-09
Data aktualizacji: 2020-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź