Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 10 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zdrowie

  • Aktualna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Małopolsce to 452 przypadki. Dziewięć osób zmarło, jest też ośmioro ozdrowieńców. Obecnie 179 osób jest hospitalizowanych, 16 789 osób objętych jest kwarantanną, 2 438 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.
  • W oparciu o polecenie Wojewody Małopolskiego uruchomiono drugie małopolskie izolatorium w Hotelu Alf przy ul. Klimeckiego.
  • Przed Świętami Wielkanocnymi przypominamy, gdzie można uzyskać pomoc medyczną w ramach świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej oraz publikujemy listę aptek pełniących dyżury całodobowe. Wszelkie szczegóły oraz adresy TUTAJ.
  • W Krakowie działa osiem poradni psychologiczno-pedagogicznych, które na co dzień udzielają wsparcia rodzicom i uczniom w zakresie ich edukacji oraz wychowania. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wiele osób nie radzi sobie z aktualną sytuacją, dlatego specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych udzielają wsparcia telefonicznie. Każda osoba, która potrzebuje rozmowy i pomocy kogoś z zewnątrz, może skorzystać z tych telefonów wsparcia, które są dostępne dla mieszkańców także w godzinach wieczornych.
  • Z inicjatywy Rady Krakowskich Seniorów prawie pięć tysięcy bawełnianych maseczek trafiło do lokalnych instytucji pomocowych i pracowników służby zdrowia. Członkowie Rady i współpracujący z nimi seniorzy przygotowują kolejne 1,5 tysiąca masek. W ramach tej inicjatywy powstało już 4 900 maseczek, a seniorzy szyją kolejne 1 500 sztuk.
  • Firma ZARYS będąca partnerem Balonu Widokowego przekazała 5 000 rękawic i 1 000 medycznych masek ochronnych dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
  • Komisja Europejska opublikowała informator odpowiadający na najczęściej zadawane pytania związane z bezpieczeństwem żywności i koronawirusem. Dokument jest w języku angielskim.

Miasto

  • W Wielką Sobotę, 11 kwietnia nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów przed bazyliką Mariacką na Rynku Głównym. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął taką decyzję po konsultacji z proboszczem parafii mariackiej. Arcybiskup Marek Jędraszewski polecił ponadto parafiom, aby nie organizować tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach.
  • Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przypomina, że od 11 do 13 kwietnia krakowskie cmentarze komunalne będą zamknięte dla osób odwiedzających groby.
  • Krakowska Ekospalarnia mimo epidemii pracuje stabilnie i każdego dnia w bezpieczny sposób utylizuje dostarczane ciągłym strumieniem odpady komunalne.
  • Do 30 kwietnia – wyłącznie przez internet – można składać propozycje projektów do siódmej edycji budżetu obywatelskiego. Każdy, kto ma pomysł, ale chciałby go jeszcze skonsultować z ekspertami lub rozwiać jakieś wątpliwości może to zrobić w ramach dyżurów poszczególnych jednostek, które w przyszłości będą go weryfikować. Pytania można zadawać mailowo lub telefonicznie.

Biznes

  • Zapraszamy do wypełnienia ankiety, na podstawie której powstanie mapa – „Jestem AKTYWNY” zawierająca firmy, które pomimo trudnej sytuacji wynikającej ze stanu epidemiologicznego, w dalszym ciągu działają i chcą oferować swoje produkty i usługi. Przygotowane narzędzie ma za zadanie pomóc w dotarciu do klientów – mieszkańców Krakowa, którzy zgodnie z zaleceniami pozostają w swoich domach i ograniczają przebywanie w przestrzeniach publicznych.
  • W celu uzupełnienia dotychczasowych działań programu „Pauza” o kolejne elementy wsparcia miasta dla krakowskich przedsiębiorców uruchomiono ankietę, która pozwoli na zebranie informacji bezpośrednio od zainteresowanych, a następnie umożliwi przygotowanie zestawu nowych działań łagodzących skutki gospodarczo-społeczne stanu epidemiologicznego.
  • Mali i średni przedsiębiorcy, mikroprzedsiębiorcy oraz przedsiębiorcy samozatrudnieni mogą się już ubiegać o wsparcie finansowe w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych. O pomoc mogą również wystąpić organizacje pozarządowe, którym z powodu kryzysu spadły przychody z działalności statutowej. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przyjmuje wnioski do 28 kwietnia.
  • Uruchomiona została ogólnopolska infolinia dla przedsiębiorców i ich pracowników. Pod numerami 732 122 500 lub 22 484 84 84 można uzyskać niezbędne informacje na temat rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej.

Kultura

  • Od poniedziałku, 13 kwietnia Teatr Bagatela zaprasza na swój profil na FB, na którym uruchamia wieczorne słuchowiska dla całych rodzin. Na dobry początek: „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Bezpieczeństwo

  • Krakowscy policjanci wspierani przez żołnierzy oraz strażników miejskich nadal patrolują rejon miasta, by sprawdzić, czy mieszkańcy stosują się do przestrzegania nowych przepisów. W dalszym ciągu kontrolują też osoby, które znajdują się na obowiązkowej kwarantannie.
  • Główny Inspektorat Sanitarny oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie apeluje o pozostanie w domu na święta. Nie odwiedzajmy w tym czasie bliskich, dzięki czemu ograniczymy przekazywanie koronawirusa. Zróbmy wszystko, by te Święta Wielkanocne spędzone osobno mogły dać nadzieję na więcej świąt razem.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-10
Data aktualizacji: 2020-04-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź