Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Bądź turystą w swoim mieście” i odwiedź Bunkier Sztuki

Galeria Bunkier Sztuki w ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście” zaprasza do zobaczenia ekspozycji poświęconych krakowskim artystom, między innymi ekspozycji „Cracoviana. Wirtualna wystawa prac wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki”.

Fot. Galeria Bunkier Sztuki / materiały praswe

Prezentacja obejmuje prace polskich i zagranicznych artystów. Narracja prowadzi przez miasto, pokazując jego rozległą panoramę: społeczeństwo, architekturę, naturę, historię, piękno. Ekspozycja stanowi alternatywną formę spaceru po Krakowie śladami miejsc, zdarzeń i osób, które stały się inspiracją dla artystów.

Kolejnym, także wirtualnym wydarzeniem nawiązującym do akcji „Bądź turystą w swoim mieście” jest fragment wystawy krakowskiego malarza, fotografa i performera Adama Rzepeckiego „Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego”, który został udostępniony na stronie Galerii. Pokaz jest także formą zapowiedzi otwartej od 19 maja wystawy stacjonarnej. Na autoportretach opatrzonych komentarzami artysty przedstawionych zostało wiele charakterystycznych, kultowych krakowskich miejsc. Dzięki prezentacji można odbyć małą podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądało Stare Miasto w latach 70. ubiegłego wieku. Bunkier Sztuki przygotował także specjalną prezentację wideo z komentarzem kuratorskim Moniki Kozioł, stanowiącą wprowadzenie do wystawy.

Obecnie w Galerii można zobaczyć wystawę Adama Rzepeckiego, jednego z najważniejszy artystów polskiej sztuki konceptualnej. Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą w Krakowie tak obszerną prezentacją prac Adama Rzepeckiego. W dużej mierze ma charakter retrospektywny. Poprzez media i portale społecznościowych Bunkier Sztuki zachęca mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz turystów z innych części kraju do odwiedzenia Galerii i poznania twórczości artysty. Wystawa będzie prezentowana w całości do 2 sierpnia, a część składająca się z prac powstałych w latach 70 i 80. ubiegłego wieku –  zostanie przedłużona do października.

W sierpniu Bunkier Sztuki planuje otwarcie wystawy Doroty Nieznalskiej poświęconej Stanisławowi Pyjasowi, który przed czterdziestoma trzema laty tragicznie zmarł w kamienicy przy ulicy Szewskiej, znajdującej się w bliskim sąsiedztwie Bunkra Sztuki. „Sprawę Stanisława Pyjasa”, która za pośrednictwem sztuki przetwarza historyczne wydarzenia, będzie można oglądać do października.

Bunkier reaktywuje także swoje wydawnictwo, którego profil skoncentruje się na przybliżaniu twórczości krakowskich artystów i spraw. Publikacje będą więc rodzajem przewodników po artystycznej mapie Krakowa. Katalogi powystawowe Kamila Kukli, Agaty Kus, Piotra Lutyńskiego i Adama Rzepeckiego ukażą się jeszcze w tym roku. Planowana jest również publikacja poświęcona Stanisławowi Pyjasowi.

Działania Galerii obecnie skupiają się na lokalnej, krakowskiej społeczności artystów i odbiorców sztuki, wskazując na bogactwo sztuki współczesnej w naszym mieście. Kraków to dynamicznie rozwijające się miejsce o wysokim potencjale kulturowym, na które każdy mieszkaniec co jakiś czas powinien spojrzeć z perspektywy turysty, odkrywając jego bogactwo na nowo.

Więcej na stronie internetowej bunkier.art.pl.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-05-27
Data aktualizacji: 2020-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź