Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podyskutuj o „Sztuce w Polsce”

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na spotkanie z Andą Rottenberg poświęcone książce „Sztuka w Polsce 1945–2005”. Spotkanie odbędzie się dziś o godz. 18.00. Można wziąć w nim udział zarówno osobiście, jak i on-line.

Fot. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

- Potrzeba syntetycznego, kompetentnego, a zarazem przystępnie opracowanego dziejów sztuki w Polsce po 1945 roku jest nagląca. Niezrozumienie, wybuchająca czasami niechęć do sztuki współczesnej, medialnie rozdmuchiwane „skandale” w dużej mierze mają swoje źródło w nieznajomości tej sztuki. Anda Rottenberg, historyk sztuki, krytyk, kurator i współtwórca polskiego życia artystycznego ostatniego ćwierćwiecza, jest jedną z osób usiłujących zmienić ten stan rzeczy, przełamać społeczną obojętność lub wręcz wrogość wobec sztuki współczesnej. Jest nie tylko znakomicie zorientowana w jej złożonej problematyce, lecz potrafi również o niej przekonująco mówić, pisać, promować i wyjaśniać – twierdzi w recenzji książki prof. Maria Poprzęcka, która poprowadzi piątkowe spotkanie z autorką.

Anda Rottenberg w „Sztuce w Polsce 1945–2005” (wyd. Sentor) w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich 60 lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Rottenberg odnosi się do rzeczywistości minionego półwiecza, pokazuje przemiany w sztuce współczesnej i twórców, którzy wnieśli do niej coś nowego.

Dzięki tej książce nurty, kierunki, wybitne postaci i zjawiska alternatywne układają się w całość i tworzą logiczny ciąg. Jak podkreślają wydawcy, Anda Rottenberg nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne. Patronem publikacji jest MOCAK.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 19 czerwca o godz. 18.00, w sali audiowizualnej MOCAK-u oraz na platformie ZOOM. Wstęp 2 zł. Liczba osób biorących udział w spotkaniu w sali będzie ograniczona zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. W przypadku braku wolnych miejsc spotkanie będzie można obejrzeć (streaming) w kawiarni MOCAK-u. Bilety na spotkanie w Muzeum można kupić tutaj, bilety na spotkanie w formule on-line tutaj.

Przypominamy, że w związku z obecną sytuacją dla wspólnego bezpieczeństwa Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przygotowało nowy regulamin zwiedzania.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-19
Data aktualizacji: 2020-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź