Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dołącz do Pochodu Lajkonika 2020 on-line

W tym roku ze względu na epidemię po raz pierwszy od 73 lat Lajkonik nie hasał ulicami Krakowa w otoczeniu czekających na niego krakowian. Tegoroczny pochód odbył się w formule on-line. W czwartek, 18 czerwca Lajkonik oddał jednak hołd miastu, tańcząc tym razem samotnie na płycie Rynku Głównego.

Fot. Muzeum Krakowa

Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie obserwowaliśmy przygotowane i udostępnianie przez Muzeum Krakowa filmy opowiadające o miejscach, osobach i zwyczajach tworzących Pochód Lajkonika. Związki pochodu z Celestatem, opowieści kupców, walka włóczków z Tatarami na dziedzińcu klasztoru Sióstr Norbertanek, związki tej tradycji z Pałacem Biskupów Krakowskich, opowieści członków orszaku – to wszystko można zobaczyć na facebookowym profilu Muzeum Krakowa.

Odcinek finałowy, w którym prezydent rakowa Jacek Majchrowski przekazuje symbolicznie „haracz” Lajkonikowi, a ten tradycyjnie uderza prezydenta buławą na szczęście dla całego miasta jest dostępny na kanale YT muzeum. W filmie Lajkonik prezentuje także finałowy taniec z chorągwią przed Wieżą Ratuszową.

Tegoroczny pochód Lajkonika miał być szczególny. Przypada właśnie 200. rocznica pierwszej prasowej relacji z harców Konika Zwierzynieckiego i pierwszego zapisu legendy o Lajkoniku. Dzień tegorocznego pochodu miał być też wyjątkowy dla Zbigniewa Glonka, który od lat wciela się w postać Lajkonika. Dokładnie 50 lat temu pan Zbigniew rozpoczął swoją przygodę z Lajkonikowym orszakiem, najpierw jako jeden z włóczków towarzyszących zwierzynieckiemu konikowi, a dziś jako Lajkonik.

Zobacz tutaj, jak Lajkonik oddaje hołd miastu.

OTOFotokronika

lajkonik 2020

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-19
Data aktualizacji: 2020-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź