#ZwiedzajKraków z okien zabytkowych tramwajów i autobusów
W niedzielę, 28 czerwca, po raz pierwszy w tym roku na ulice wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. W tym roku historyczne wagony znów kursują na dwóch trasach – z ul. św. Wawrzyńca przez centrum miasta do Cichego Kącika oraz do Pleszowa.
To znakomita okazja, aby zobaczyć nie tylko piękne krakowskie zabytkowe tramwaje, ale również zwiedzić miasto, podróżując obok miejsc najbardziej znanych i tych jeszcze nieodkrytych.
Pierwszy kurs historycznego składu wyruszył planowo o godz. 11.00 z przystanku „Dajwór” w kierunku Cichego Kącika. Do dyspozycji pasażerów jest na tej trasie pociąg złożony z trzech krakowskich wagonów: SN2 oraz dwóch przyczep PN2. Wszystko z myślą o tym, aby jak najwięcej osób mogło jednocześnie podróżować.
Punktualnie o 11.45 z ul. św. Wawrzyńca wyjechały też tramwaje do Pleszowa. Był to skład wagonów N i dwie przyczepy: ND i 4ND. Trasa tej linii przebiega obok kopca Wandy. Odjazdy tak zostały zaplanowane, aby przed kursem powrotnym do centrum pasażerowie tej linii mieli czas wejść na ten piękny krakowski kopiec i sprawdzić, jaki widok rozciąga się z jego szczytu.
Tego samego dnia kursowały także zabytkowe autobusy. Na specjalnej linii nr 324 pojawiło się kilka wyjątkowych pojazdów takich jak: Ikarus 280, „Ogórek”, czy San H01, które jeździły z os. Podwawelskiego przez most Grunwaldzki, ul. Stradomską, Straszewskiego, Basztową, pl. Matejki, Olsza, rondo Barei do Prądnika Czerwonego.
Gorąco zachęcamy do korzystania z tej możliwości zwiedzania Krakowa. Jednocześnie przypominamy, że w zabytkowych pojazdach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwości zakupu biletu u osób z obsługi linii). W zabytkowych tramwajach i autobusach pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek.
Podobnie jak w innych pojazdach, także na Krakowskiej Linii Muzealnej obowiązujelimit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które mogą jednocześnie podróżować, została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje i autobusy są także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.
Szczegółowy rozkład jazdy KLM, tradycyjnie oznaczonej numerem „0”, jest dostępny na stronie internetowej MPK. Obsługą historycznych pojazdów zajmuje się tradycyjnie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.
Krakowska Linia Muzealna jest częścią trwającej od maja kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie internetowej Krakow.Travel.
Linia zatrzymuje się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej badzturysta.pl.
Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK SA w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).