Wakacyjne propozycje instytucji kultury
Wiele krakowskich instytucji kultury przygotowało specjalną, wakacyjną ofertę dla dzieci. Zajęcia odbywają się w małych grupach, z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa i obowiązujących wytycznych sanitarnych.
Choć tegoroczne wakacje są inne niż zwykle i wszyscy powinniśmy przestrzegać dodatkowych zasad bezpieczeństwa chroniących przed zarażeniem koronawirusem, nie oznacza to, że lato w mieście będzie nudne. Wręcz przeciwnie! Krakowskie instytucje kultury przygotowały specjalną wakacyjną ofertę dostosowaną do obecnych warunków.
Lato z Centrum Kultury Podgórza dla dzieci w wieku szkolnym to między innymi: warsztaty podróżnicze, pokaz iluzji, warsztaty robienia latawców i balonów latających, Dziecięca Olimpiada Sportowa, a także mnóstwo ciekawych gier i zabaw w plenerze oraz tematycznych spacerów. Do tego spektakle teatralne, kurs piosenki aktorskiej i rozmaite zajęcia – zarówno indywidualne, jak też w małych grupach. Coś ciekawego dla siebie znajdziecie każdy: dzieci, młodzież i dorośli.
W ramach wakacyjnej oferty Krakowskie Forum Kultury zaprasza na półkolonie artystyczne organizowane przez Fundację Sztukarnia, spacery nie tylko historyczne „Kobiety Krakowa”, wystawy i prezentacje dzieł artystów krakowskich, warsztaty teatralne i artystyczne, projekt „Kino Latino” oraz „Laboratorium Sztuki Rodzinnej i Dziecięcej Miko”. Przed nami także Koncerty Promenadowe odbywające się w każdą sobotę i niedzielę od 27 czerwca do 27 września w Altanie na Plantach (od strony ul. Westerplatte).
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na „Warsztaty Letnie”, w ramach których proponuje ciekawe aktywności dla dzieci w różnym wieku, a także całych rodzin. W programie między innymi warsztaty dla młodszych dzieci poświęcone tematom związanym ze środowiskiem naturalnym „Z natury lis”, a także „Akademia Popotam” dla dzieci w wieku szkolnym, a także wakacyjne warsztaty taneczne dla różnych grup wiekowych. Nie zabraknie również warsztatów plastycznych i jogi.
Ciekawe propozycje przygotowały także poszczególne filie Dworku. Klub Kultury „Przegorzały” zaprasza na wakacyjne zajęcia wokalne, językowe oraz plastyczne. Klub Kultury „Chełm” proponuje plener rysunkowo-malarski, warsztaty przyrodnicze i muzyczne. Klub Kultury „Paleta” zaprasza na ul. Wrocławską na „Artystyczne Lato z Paletą”, a zainteresowani fotografią, nauką gry na gitarze czy tworzeniem mozaik powinni sprawdzić ofertę Klubu Kultury „Wena”. Z kolei Klub Kultury „Mydlniki” zaprasza do swojej siedziby przy ul. Balickiej, gdzie będą odbywać się „Letnie Kursy Mistrzowskie” – w programie między innymi kursy instrumentalne, rysunku, szydełkowania, ceramika, a także miniognisko artystyczne „aDlaczego” dla najmłodszych dzieci (3-5 lat) pod hasłem „Co w trawie piszczy”. Klub Kultury „Wola” zaprasza na m.in. „SensoWakacje”, warsztaty multinstrumentalne, kursy muzyczne i taneczne, a także zajęcia artystyczne w języku angielskim. Z kolei w Klubie Kultury „Łokietek” odbędą się warsztaty edukacyjno-artystyczne, lekcje tańca jazzowego oraz kurs języka angielskiego.
Na wakacyjną nudę nie pozwolą także animatorzy Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W planach warsztaty wakacyjne dla dzieci, które instytucja z powodzeniem realizuje już od wielu lat, ale z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny ich formuła zostanie odpowiednio zmodyfikowana. Animatorzy z różnych filii „Norwida” połączą siły, aby wspólnie, bezpiecznie i ciekawie wypełnić czas dzieciom, które spędzają lato w mieście. Na uczestników czeka szereg inspirujących propozycji, miedzy innymi warsztaty rysunku i malarstwa, ceramiki, tworzenia makram, a także działania w ramach projektów „Dotknij sztuki”, „Letnia Akademia Folkloru” czy „Kreacje. W sieci kultury”. Dla dzieci przygotowane zostały także warsztaty bajkowe, aktorskie, plastyczne i recyklingowe. Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida proponuje wakacyjne wyprawy po Nowohuckich Łąkach i spacery - między innymi wzdłuż Dłubni.
Krakowianie nie tylko z Nowej Huty nie mogą także przegapić oferty Nowohuckiego Centrum Kultury. Pod hasłem „Nie ma nudy w wakacje” odbywać się będzie wiele różnych zajęć edukacyjnych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, plastycznych i rekreacyjnych. NCK przygotował propozycje dla różnych grup wiekowych i jednocześnie przypomina o wciąż dostępnej, bogatej ofercie on-line.
„Akcja Lato” dla dzieci w wieku szkolnym, zajęcia klubowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty i ciekawostki on-line, zajęcia w Klubach Rodziców (stacjonarnie oraz on-line), projekty społeczno-kulturalne – Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta po raz kolejny udowadnia, że wakacyjne miesiące w mieście nie muszą być nudne. W ramach „Akcji Lato” kluby OK Kraków-Nowa Huta organizują aż 26 tygodniowych turnusów zajęć. Dla chętnych przygotowane zostały warsztaty plastyczne, cyrkowe, ekologiczne, fotograficzne i teatralno-filmowe, plenery malarskie, zajęcia muzyczne i ruchowe, gry i zabawy integracyjne, gry terenowe, wycieczki i zwiedzanie atrakcji w mieście. W terminach nieobjętych „Akcją Lato” oraz tam, gdzie nie można zorganizować półkolonii, kluby starają się przygotować ofertę wakacyjnych zajęć - warsztatów i spotkań o różnorodnej tematyce.
Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy" organizuje akcję „Lato w mieście - wakacyjne podwórko”, w ramach której odbędą się zajęcia gimnastyczno-taneczne, wokalne, zabawy podwórkowe, kino, zajęcia świetlicowe, spacery. „Krakowiacy” organizują także obóz letni dla młodzieży.
Muzeum Armii Krajowej przygotowało letnie warsztaty edukacyjne, które w tym roku organizowane są pod hasłem „Bohaterowie Polski Walczącej”. – W lipcu i sierpniu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa po raz kolejny wyruszymy szlAKiem bohaterów walki o polską niepodległość! – zachęcają przedstawiciele muzeum. Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 15.30. Uczestnikami zajęć mogą być dzieci w wieku 7-13 lat (uczniowie klas I – VI).
Wakacje to także doskonała okazja, żeby skorzystać z ogromnego księgozbioru Biblioteki Kraków oraz wypożyczalni gier planszowych. W okresie letnim otwartych będzie większość filii, które będą pracować w tzw. godzinach wakacyjnych (szczegółowe informacje na stronie Biblioteki). Biblioteka Kraków planuje także ciekawe projekty, takie jak „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie” popularyzujący czytanie wśród dzieci i dorosłych mieszkańców Krakowa oraz „Etnopodróże z Biblioteką Kraków” - międzypokoleniowe przedsięwzięcie mające na celu ukazanie bogactwa kultury ludowej i jej roli kulturotwórczej. W programie obydwóch inicjatyw zaplanowane są spotkania autorskie, warsztaty, pokazy i konkursy. Odbędą się także pikniki w ogrodzie przy Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2).
Dzieci i nastolatków, rodziny, instytucje oświatowe i kulturalne oraz organizacje pozarządowe z Małopolski Biblioteka Kraków zachęca do udziału w konkursie plastycznym polegającym na stworzeniu wielkoformatowej postaci mola lub motyla książkowego w dowolnej technice, materiale oraz formie. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja prac odbędzie się 26 września w czasie Wielkiej Parady Moli i Motyli Książkowych.
W lecie Teatr Łaźnia Nowa otwiera swój ogród na os. Szkolnym 25 także dla dzieci i młodzieży. Wakacje to czas, kiedy mieszkańcy Krakowa całymi rodzinami przybywają na Bulwar[t] Sztuki, dlatego w programie letnim nie mogło zabraknąć działań dla młodszych odbiorców. W tym roku, w lipcu, Łaźnia startuje z trzema długofalowymi inicjatywami artystycznymi. Wśród nich niedzielne spotkania artystyczno-literackie i cykl warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietachallenge. Wydarzenia te są adresowane do uczestników w różnym wieku. Coś dla siebie znajdą zarówno trzylatki, jak i nastolatki. Liczba miejsc jest ograniczona, a sprzedaż wejściówek zaczęła się w środę, 1 lipca. W wakacje Teatr Łaźnia Nowa rozpocznie także projekt teatralny w reżyserii Łukasza Zaleskiego z udziałem młodzieży szkół średnich i zachęca zainteresowanych młodych pasjonatów teatru do przesyłania zgłoszeń.
Do udziału w akcji Lato w muzeum - pełnej warsztatów plastycznych i spacerów dla dzieci, młodzieży i dorosłych - zaprasza Muzeum Krakowa. Muzeum zachęca między innymi do wspólnego poznawania tajników obrony grodu Kraka, a także historii budowy schronów w Nowej Hucie. Proponuje projektowanie własnej skrzyni na skarby, sgraffito czyli dawnej formy muralu, a także smoka. MK zaprasza do odkrywania nowych spacerowych szlaków – tras śladami renesansu, ścieżki wzdłuż Rudawy czy tajemniczych miejsc Zwierzyńca. A zainteresowanym wojennymi losami miasta i mieszkańców Muzeum Krakowa przybliży historię krakowskiego getta.
Szczegółowe informacje o propozycjach poszczególnych instytucji oraz warunkach korzystania z oferty (w tym w zakresie wytycznych sanitarnych) dostępne są na ich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia i korzystania.
Zachęcamy także do wykorzystania wakacyjnych miesięcy do jeszcze lepszego poznawania naszego miasta – do poznawania Krakowa nieodkrytego i przypominamy o atrakcyjnych rabatach oferowanych od 1 lipca przez krakowskie muzea i wielu parterów komercyjnych w ramach akcji #zwiedzajKraków, towarzyszącej kampanii „Kraków nieodkryty”.