Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O zmianach decydować odpowiedzialnie

O wpływie epidemii na finanse Miasta oraz potrzebnych inwestycjach w zachodnich dzielnicach Krakowa, z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa – Rafałem Komarewiczem, rozmawia Magdalena Bartlewicz.

Fot. Archiwum prywatne

Co sądzi Pan o planowanych podwyżkach cen biletów, opłat w strefie płatnego parkowania oraz opłat za gospodarowanie odpadami?

Rafał Komarewicz: Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji wywołanej pandemią, która przełożyła się na znaczne obniżenie wpływów do budżetu z komunikacji miejskiej. Tylko przez spadek liczby sprzedanych biletów na utrzymanie dotychczasowego stanu transportu zbiorowego brakuje nam ok. 100 mln zł. Liczymy, że rząd wywiąże się ze swoich obietnic i wesprze samorządy w tej kwestii. Nie jestem zwolennikiem podwyżek, dopóki nie poznamy konkretów i wyliczeń. Musimy, jako radni, otrzymać dane finansowe, aby móc odpowiedzialne zdecydować o ewentualnych zmianach w cenniku.

Jeżeli chodzi o podwyżki za parkowanie w strefie – jestem przeciwnikiem wprowadzania zmian. Nie możemy co kilka miesięcy zmieniać taryfikatora i systemu naliczania opłat. Mieszkańcy muszą mieć ustabilizowaną sytuację. Niedawno wprowadzaliśmy zmiany w strefie, zrezygnowaliśmy z pobierania opłat za parkowanie w niedziele. Nie powinniśmy tak szybko zmieniać decyzji i znów wprowadzać opłaty za parkowanie w niedziele czy przedłużać godziny odpłatności w tygodniu. Dotyczy to również zmian w opłatach za parkowanie dla mieszkańców.

W zakresie podwyżek opłat za wywóz odpadów również oczekuję konkretnych kwot i danych finansowych. Wiemy, że brakuje ok. 15 proc. w budżecie na gospodarkę odpadami, więc nie możemy podnosić cen o 90 proc. Jakiekolwiek podwyżki – jeżeli chcemy je wprowadzać odpowiedzialnie – muszą być poprzedzone wyliczeniami uzasadniającymi, dlaczego proponowane są takie a nie inne stawki.

 

Jest Pan członkiem zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa. Czy na jego forum poruszany był temat wyżej wymienionych podwyżek?

RK: Wspólnie opracowujemy modele reagowania na kryzys związany z pandemią. W sposób rzetelny i odpowiedzialny pochylamy się nad wieloma problemami. Bardzo się cieszę, iż zespół potrafi pracować w tak merytoryczny i rzetelny sposób, pod kierownictwem zastępcy prezydenta Jerzego Muzyka. Na posiedzeniach wsłuchujemy się w głosy każdej ze stron i spokojnie rozmawiamy, wymieniając się poglądami i pomysłami na to, jak przeciwdziałać kryzysowi.

Dyskutujemy i będziemy omawiać propozycje wszelkich podwyżek, które mogą być niezbędne, a o których już wspomnieliśmy. Przede wszystkim chcemy pracować na konkretach, by mieć pewność, że to, co zostanie uchwalone, miało poparcie w wyliczeniach.

 

Jest Pan aktywny w okręgu wyborczym, z którego został Pan radnym. Co udało się Panu w tej kadencji zrobić dla mieszkańców Bronowic, Zwierzyńca i Dębnik? Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się mieszkańcy?

RK: Dla Dębnik jednym z największych wyzwań jest ścisk w szkołach podstawowych. Jest to duży kłopot dla rodziców i uczniów. Dzięki moim staraniom w tym roku uda nam się zakończyć rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Skośnej. Inwestycja pochłonęła ok. 18 mln zł, ale była niezbędna. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa ZSP nr 7 w Skotnikach. Za około półtora roku dzieci nie będą musiały uczyć się w tak trudnych warunkach. Docelowo prowadzimy także rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w sprawie wymiany działek, byśmy mogli wybudować nową szkołę w rejonie ul. Czerwone Maki.

Jeśli chodzi o Zwierzyniec, to w tym roku uda nam się zrealizować plan budowy placu zabaw przy ul. Orlej. Rada Dzielnicy przeznaczyła środki na projekt budowlany, jednak nie była w stanie pokryć kosztów realizacji z własnych funduszy. Prezydent Jacek Majchrowski przyjął moją poprawkę do budżetu i w tym roku powstanie plac zabaw.

Dla wszystkich mieszkańców Woli Justowskiej najważniejsza jest przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Jest szansa, że prace ruszą niebawem. Szczególnie chodnik wzdłuż tej ulicy jest konieczny. Sam martwię się o swoje dzieci, kiedy muszą wracać poboczem.

W Bronowicach emocje wywołują plany zagospodarowania przestrzennego, gdzie inwestorzy chcą dogęścić zabudowę, natomiast mieszkańcy chcą więcej zieleni. Istotne dla nas jest zatem, by doprowadzić do budowy parku Tetmajera.

 

Rafał Komarewicz

wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, radny VI, VII i VIII kadencji RMK. Pracuje w komisjach: Głównej, Mienia i Rozwoju Gospodarczego oraz Zdrowia i Uzdrowiskowej

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-08-14
Data aktualizacji: 2020-08-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź