Ruszyły antycovidowe szkolenia dla dyrektorów szkół
W piątek, 27 sierpnia w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń organizowanych przez miasto we współpracy ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Słuchaczami byli dyrektorzy szkół i placówek, natomiast prelegentami – eksperci z zakresu pożarnictwa i medycyny, którzy omówili praktyki zapobiegające transmisji wirusa SARS-CoV-2, a podczas panelu dyskusyjnego rozwiali pojawiające się wątpliwości.
– Musimy jak najstaranniej przygotować szkoły i ich personel do tego, aby w bezpiecznych warunkach rozpoczęły pracę. Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej ma już bogate doświadczenie, jeżeli chodzi o wypracowanie pewnych rozwiązań, zarówno tych proceduralnych czy formalnych, jak i praktycznych. Strażacy przedstawią dyrektorom dobre praktyki reżimu sanitarnego. Będzie też czas na przedyskutowanie obaw czy wątpliwości, które pojawiają się w konkretnych szkołach – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.
Korfel-Jasińska przypomina, że krakowska Szkoła Aspirantów PSP to jedna z niewielu placówek w kraju, która prowadziła zajęcia stacjonarne od początku pandemii. To, że uchroniła się przed zakażeniem, świadczy o wysokiej skuteczności zastosowanych tam rozwiązań.
Jakimi drogami przenosi się wirus? Czym charakteryzują się poszczególne patogeny? Jak zachować się w razie podejrzenia zakażenia? Jak rozpoznać symptomy choroby? Kiedy przerwać zajęcia? Jak prowadzić izolatorium?
Tematyka szkolenia została dobrana tak, aby dyrektorzy poznali wyczerpujące odpowiedzi na te i wiele innych pytań:
- Charakterystyka wybranych wirusów przenoszonych drogą kropelkową, powietrzno-kropelkową oraz fekalno-oralną (mgr Dorota Szot, Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny)
- Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 (mgr Dorota Szot, Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny)
- Rozwiązania organizacyjne ograniczające transmisję wirusa SARS CoV-2 w aspekcie wytycznych MEN, MZ, GIS (mł. bryg. mgr inż. Damian Woszczyna, Komenda Miejska PSP w Krakowie)
- Zakres obowiązków osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne (zdrowotne) osób przebywających na terenie placówki oświatowej (bryg. mgr inż. Zbigniew Wójcik, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie)
- Formalne i prawne aspekty organizowania działalności opiekuńczej oraz wychowawczo-dydaktycznej w obliczu sytuacji trudnych, w tym epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 (mł. bryg. Piotr Sowizdraniuk, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie)
Pełny harmonogram szkolenia do pobrania tutaj.
– Bardzo dziękuję nauczycielom, dyrektorom i rodzicom za wytrwałą pracę, którą wykonali z uczniami w zeszłym roku szkolnym. Choć przebiegała ona w specyficznych warunkach, wszyscy stanęli na wysokości zadania. Najlepiej świadczą o tym wyniki krakowskich uczniów na egzaminie maturalnym i egzaminie ósmoklasisty, najlepsze w Małopolsce oraz jedne z najwyższych w kraju – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, otwierając konferencję. – Przed nami kolejny rok pełen wyzwań i wielu niewiadomych. Wierzę, że przygotowali Państwo dobre regulaminy i dobre procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom, a jeżeli jeszcze coś wymaga udoskonalenia, to jest na to jeszcze czas. To szkolenie ma właśnie temu służyć – dodała.
Kolejne szkolenia zostały zaplanowane na 4, 11, 18 i 25 września w auli Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej na os. Zgody 18. Informacja o dostępnych terminach i zapisach na stronach internetowych Portalu Edukacyjnego.