Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odwiedź Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

14 września Narodowy Bank Polski otworzył przy ulicy Basztowej 20 Krakowski Salon Ekonomiczny. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza i złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

Fot. materiały prasowe

Salon w swojej idei jest otwartym miejscem spotkań i wymiany myśli, dlatego oddana dla publiczności wystawa w sposób retrospektywny porusza najważniejsze zagadnienia związane z historią pieniądza w Polsce. W przeszłości „salony” były miejscem spotkań i wymiany myśli politycznych, społecznych, artystycznych. W chwili obecnej związane są z najciekawszymi wydarzeniami artystycznymi i naukowymi.

Ekspozycja

Licząca ponad 800 m2 powierzchnia wystawiennicza Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP daje zwiedzającemu możliwość poznania wielu ważnych faktów, odnoszących się bezpośrednio do dziejów pieniądza na ziemiach polskich oraz roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, jako centralnego banku państwa. Ekspozycję Salonu tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska. 

Goście przebywający w przestrzeni wystawowej mają poczucie aktywnego obcowania z przeszłością. Dzięki nowoczesnym technologiom kontakt z artefaktami jest realnym doświadczeniem, a zwiedzający stają się jednymi z bohaterów trwającej opowieści, która ma pomóc w interpretacji wielu zjawisk zachodzących w historii polskiej gospodarki. To jedyne w swoim rodzaju zaproszenie do myślenia i poznawania, któremu sprzyja zapewnienie interakcji z elementami wystawienniczymi.

 

Krakowski kontekst

Osadzenie narracji w kontekście historii Krakowa ukazuje bardzo silny wpływ stolicy Małopolski na losy Rzeczypospolitej. By zaakcentować ten fakt, w przestrzeni wystawienniczej wyodrębniono Salę Krakowską, w której zaprezentowano doniosły wpływ królewskiego miasta i jego wybitnych osobowości, m.in. monarchów, bankierów, ekonomistów, ludzi kultury, sztuki i nauki na kształtowanie się oraz budowanie polskiej gospodarki.

Sale Krakowskiego Salonu Ekonomicznego otwarte na spotkania

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to miejsce otwarte na nowe idee. Istotną formą działalności Salonu będą organizowane tutaj debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki. Na cele wystawienniczo-edukacyjne przeznaczono ponad 2200 m2, gdzie do dyspozycji organizatorów wydarzeń specjalnych oddane zostały cztery sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Misja – edukacja

Podstawowym celem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest dydaktyka realizowana na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji i prezentacji. Z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich opracowano programy edukacyjne dostosowane do danej grupy wiekowej. Tematy lekcji będą dotyczyły m.in. płacideł i wymiany towarowej w Małopolsce, historii pieniądza kruszcowego i papierowego w dawnej Rzeczypospolitej, symboliki monety, wybitnych osobowości polskiej ekonomii oraz Narodowego Banku Polskiego i jego roli jako banku centralnego państwa.

Celem zajęć edukacyjnych będzie nie tylko zaprezentowanie zasad funkcjonowania i roli banku centralnego, ale również przekazanie szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej. W ramach działalności edukacyjnej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP organizowane będą cykliczne konferencje, spotkania i dyskusje z udziałem autorytetów z zakresu bankowości, ekonomii, gospodarki i numizmatyki.

Uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych będzie bezpłatne. Cenną pamiątką dla grup szkolnych, które odwiedzą Krakowski Salon Ekonomiczny, stanie się symboliczny medal wydrukowany w technologii 3D.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-09-15
Data aktualizacji: 2020-09-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź