Gala Nagrody Conrada na PLAY KRAKÓW
Gala wręczenia Nagrody Conrada odbyła się w niedzielę, 25 października, o godz. 20.00. W tym roku wyjątkowo tylko online za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW oraz mediów społecznościowych. Natomiast do północy 24 października internauci mogli oddawać głosy na najlepszy debiut prozatorski.
W gronie nominowanych do Nagrody Conrada za debiut prozatorski 2019 roku znalazły się: Dorota Brauntsch i jej „Domy bezdomne” (Dowody na Istnienie), Joanna Gierak-Onoszko i „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie) Barbara Klicka” z powieścią „Zdrój (W.A.B.), Dorota Kotas z powieścią „Pustostany” (Niebieska Studnia) oraz Urszula Zajączkowska z książką „Patyki, badyle” (Marginesy).
– W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle! – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.
Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).
Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. złotych, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
– Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.
– Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, zachęcając do sięgnięcia po książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. W tym roku dostaliśmy ponad 70 zgłoszeń! To tylko udowadnia, że z roku na rok debiutów jest coraz więcej – dodaje Urszula Chwalba, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada.
Gala Nagrody Conrada odbędzie się w niedzielę, 25 października, o godz. 20.00. Podczas wydarzenia laureatce zostanie wręczona statuetka. Jednak wcześniej posłuchamy dwóch niezwykłych wykładów mistrzowskich. Najpierw swój odczyt wygłosi nagradzana na całym świecie pisarka pochodzenia turecko-brytyjskiego i jednocześnie najbardziej poczytna autorka o tureckich korzeniach Elif Shafak. Pisarka jest feministką, obrończynią praw kobiet, osób LGBT oraz wolności słowa. Tuż po niej głos zabierze Andrzej Leder – filozof i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (Nisza, 2015), Żanna Słoniowska za książkę „Dom z witrażem” (Znak Literanova, 2016), Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto” (Krytyka Polityczna, 2017), Weronika Gogola za książkę „Po trochu” (Książkowe Klimaty, 2018) i Olga Hund za książkę „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art, 2019).
Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.
Głosować można było na stronie internetowej conradfestival.pl, zaś oglądać galę na playkrakow.com, w mediach społecznościowych festiwalu i „Tygodnika Powszechnego” oraz na kanale KBF na YouTube.