18. Sacrum Profanum: przepraszam, czy tu biją?
Nie śniło się to pewnie ani muzykom, ani tym bardziej sportowcom, a już na pewno nie filozofom... A jednak się wydarzyło: fortepian stanął w bokserskim ringu, a muzycy Kwartludium wraz z Dominikiem Strycharskim w roli kickboksera podjęli próbę uchwycenia związków między muzyką i sportem. Premiera już dzisiaj na platformie PLAY KRAKÓW w ramach 18. edycji festiwalu Sacrum Profanum.
„Box of Boxing na 4 wykonawców i kickboxera” Dominika Strycharskiego oraz „Musicathlon na 4 wykonawców z video i elektroniką” Karola Nepelskiego to pierwsze z premierowych utworów prezentowanych podczas tegorocznego Sacrum Profanum. Oba utwory powstały w oparciu o sportowe doświadczenia kompozytorów – jako ich przełożenie na proces pisania kompozycji czy techniki wykonawcze.
Dominik Strycharski to kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, ale także kickbokser. Podczas tegorocznej edycji Sacrum Profanum po raz pierwszy zobaczymy go w roli innej niż jego dotychczasowe wizyty na krakowskim festiwalu. Do swojego nowego utworu podszedł z ringu bokserskiego i właśnie jako kickboxer jest piątym, gościnnym wykonawcą kompozycji, wykorzystującym swoje doświadczenie w tej dziedzinie sportu. Z kolei Karol Nepelski – kompozytor, autor muzyki instrumentalnej, zajmujący się także muzyką elektroakustyczną, twórczością audio-video oraz performancem – wykorzysta w swojej kompozycji swoje doświadczenia z pływalni.
W obu tych utworach to właśnie wątek sportu – etosu rywalizacji, wysiłku, fizyczności, treningu, przygotowania, sparingu, wyciszenia i skupienia – jest środkiem ciężkości i osią tematyczną utworów. Koncert „Muzyka i sport” pokazuje też, że świat sportu jest nie mniej inspirujący od tego wirtualnego, a niekonwencjonalna próba uchwycenia związków między tymi dyscyplinami akcentuje cielesny i performatywny wymiar muzyki. Bo sport to nie tylko medale, błysk fleszy i gorycz porażki. To przede wszystkim wysiłek, doskonalenie techniki podczas niekończących się ćwiczeń i przełamywanie własnych cielesnych i mentalnych barier.
– W utworze „Box of Boxing” chcę znaleźć pełną łączność i synergię między światem dźwiękowym i schematami rytmicznymi trenującego profesjonalnie kick-boksera oraz zespołu muzycznego. Chcę się skupić na wydobyciu wszystkich aspektów tej paraleli i równocześnie przekuć je we współdziałanie, współtworzenie muzycznej i performatywnej całości. – dodaje Dominik Strycharski.
Repertuar koncertu uzupełnia utwór Jennifer Walshe, którą kilka lat temu „The Irish Times” określił mianem najbardziej oryginalnej kompozytorki irlandzkiej ostatnich dwóch dekad. „THIS IS WHY PEOPLE O.D. ON PILLS /AND JUMP FROM THE GOLDEN GATE BRIDGE” to utwór, który doskonale wpisuje się w poszukiwanie związków między muzyką i sportem, bowiem to właśnie w nim nauka jazdy na deskorolce jest ważnym elementem zarówno samego zamysłu kompozytorki, jak i jego indywidualnej percepcji.
Jaki inny zespół, jeśli nie Kwartludium miałby podjąć rękawicę i wykonać utwory składające się na ten koncert?
„Muzyka i sport”
Premiera: środa, 4 listopada, godz. 20.00 na www.playkrakow.com
Pełny program festiwalu: www.sacrumprofanum.com
Bilety i karnety dostępne są na platformie www.playkrakow.com