Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Cracovia Danza zaprasza na film „Życie dla tańca”

Zgodnie z tradycją, w grudniu balet Cracovia Danza zaprasza na „Życie dla tańca. Spotkania im. profesor Janiny Strzembosz”, które są hołdem dla artystki, legendy XX wieku, tancerki i choreografki, uczennicy Isadory Duncan. W ramach tegorocznego „Życia dla tańca” odbyła się premiera filmu o Janinie Strzembosz, w którym jej uczniowie i współpracownicy opowiadają o pani profesor.

Fot. materiały prasowe

Film miał premierę na kanale YouTube baletu Cracovia Danza 21 grudnia o godz. 20.00. Projekcja nie była biletowana.

Od blisko 30 lat, w rocznicę śmierci Janiny Strzembosz jej wychowankowie wraz ze swoimi zespołami spotykają się na scenie w ramach koncertu poświęconego pamięci słynnej pani profesor. Anatol Kocyłowski, twórca tych koncertów, dwa lata temu przekazał ich organizację Romanie Agnel i baletowi Cracovia Danza.

– W dokumencie, przygotowanym przez Cracovia Danza Film Studio, pragniemy przede wszystkim przypomnieć postać i twórczość profesor Janiny Strzembosz, która poświęciła życie tańcowi. W naszym filmie znajdą się więc wypowiedzi bliskich jej osób, świadków jej działalności, uczestników spektakli oraz założonego przez panią profesor zespołu Ars Antiqua – mówi Romana Agnel, reżyser filmu, dyrektor baletu Cracovia Danza.

Wśród bohaterów reportażu pojawią się znane postaci krakowskiego tańca:

  • Anatol Kocyłowski – autorytet w dziedzinie polskich tańców narodowych, tancerz, pedagog, choreograf, wieloletni kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta” w Krakowie
  • Agnieszka Gorczyca – historyk tańca i baletu, pedagog Szkoły Baletowej w Krakowie, dokumentalistka życia i twórczości Janiny Strzembosz
  • Marta Mirocka – tancerka, choreograf, wieloletnia pedagog i dyrektor Szkoły Baletowej w Krakowie, gwiazda Opery i Operetki w Krakowie
  • Jan Kolasa – asystent Janiny Strzembosz, tancerz jej zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”
  • Anna Morańska – lekarka, tancerka zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, lekarka profesor Janiny Strzembosz
  • Romana Agnel – tancerka i choreograf, specjalistka tańca dawnego i indyjskiego tańca Bharata Natyam, która właśnie w tych dwóch dziedzinach bada dzieło Janiny Strzembosz.

W filmie nie zabraknie też prezentacji pamiątek związanych z Janiną Strzembosz, archiwalnych zdjęć, czy dokumentów, w tym niewydanych pamiętników.

O Janinie Strzembosz

Janina Strzembosz – tancerka, pedagog tańca, pianistka, dyrygentka oper wystawianych w teatrach Niemiec i Francji, reżyserka, autorka prelekcji muzycznych w Polskim Radiu we Lwowie, przez ponad 40 ostatnich lat swojego życia związana była z Krakowem. Pracowała tu m.in. w licznych teatrach, układając choreografie oraz w krakowskiej PWST zajmując się gestem i ruchem przyszłych aktorów. Jej istotną działalnością była pedagogika. Przez kilkadziesiąt lat wykształciła w Krakowie kilka pokoleń tancerzy, choreografów i instruktorów tańca. Swoim uczniom przekazała wiele, nie tylko technikę Isadory Duncan, ale także zamiłowanie choćby do tańca dawnego, który stał się przedmiotem jej badań i odkryć. Zmarła 21 grudnia 1991 roku.

Janina Strzembosz to jedna z najbardziej wszechstronnych polskich artystek, która wniosła ogromny wkład w kształtowanie sztuki tańca XX wieku, niestety pozostaje w Polsce mało znana.

– Co roku w Krakowie, w rocznicę śmieci Janiny Strzembosz uczniowie pani profesor oraz jej artystyczni spadkobiercy prezentują swe dokonania podczas wielkiego tanecznego widowiska „Życie dla tańca” – mówi Romana Agnel.

– Dlatego też w planowanym reportażu znajdą się także archiwalne fragmenty widowisk, które zarówno w Krakowie jak i w Polsce stały się już niekwestionowaną tradycją. Nasz film „Życie dla tańca”, to unikatowy dokument, uzupełniający białe plamy w historii tańca polskiego i europejskiego, poruszająca historia wielkiej artystki, która żyła wśród nas i oddała swoje życie dla tańca – podkreśla Romana Agnel.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-22
Data aktualizacji: 2020-12-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź