Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Morowe powietrze – krótka historia epidemii w Krakowie

2020 rok upłynął pod znakiem epidemii i jest to ciągle jeden z najważniejszych tematów w naszym życiu. Warto jednak na chwilę oderwać się od współczesności i zobaczyć, jak często w dawnych wiekach epidemie się pojawiały i jak ludzie mierzyli się z tym problemem. Muzeum Krakowa zaprasza na wykład on-line, który wygłosi Kamil Janicki.

Fot. Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

W dawnych wiekach przez Kraków przetaczały się liczne epidemie, dziesiątkujące jego mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa zmarłych chowano poza murami miasta na specjalnie przygotowanych cmentarzach. Jeden z nich znajdował się w okolicy obecnej ulicy św. Sebastiana, przy kościele świętych Sebastiana i Rocha.

Wezwanie kościoła nie było przypadkowe, bowiem św. Roch, XIV-wieczny tercjarz zakonu św. Franciszka, miał dokonać wielu cudownych uzdrowień w ogarniętym dżumą włoskim miasteczku Acquapendente, dokąd przybył w czasie wędrówki z Francji do Rzymu. Nieco później święty sam zaraził się dżumą w miejscowości Piacenza i schronił w pobliskim lesie, by nie stanowić zagrożenia. Legenda mówi, że odnalazł go pies, który przynosił mu jedzenie aż do momentu wyzdrowienia.

Drewniany kościół świętych Sebastiana i Rocha ufundowali w XVI w. krakowscy rajcy w związku z epidemią syfilisu, która mniej więcej w tym czasie rozprzestrzeniła się w Polsce. Budowla przetrwała do 1821 r., a pamiątką po niej jest nazwa ulicy św. Sebastiana oraz stojąca na tyłach hotelu Royal, barokowa kapliczka przerobiona z tzw. latarni umarłych. Latarnie takie ustawiano m.in. nieopodal cmentarzy zakaźnych i przy szpitalach, ostrzegając przechodniów przed grożącym niebezpieczeństwem.

Nie jest to jedyna latarnia umarłych na terenie Krakowa. Warto wspomnieć choćby o wspaniałej gotyckiej konstrukcji, która stoi dziś przy kościele św. Mikołaja, ale niegdyś ostrzegała przed wstępem na teren szpitala św. Walentego przeznaczonego dla trędowatych, który stał na granicy miasta Kleparza i jurydyki Pędzichów.

Wykład pt. „Morowe powietrze – krótka historia epidemii w Krakowie” odbędzie się on-line dziś, 12 stycznia. Początek o godz. 17.30 na profilu Podziemia Rynku w Krakowie na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-12
Data aktualizacji: 2021-01-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź