Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Głos w sprawie pisarstwa kobiet podczas Festiwalu Frankofonii

Dziś, 11 marca odbędzie się spotkanie online z trzema pisarkami z Walonii-Brukseli: Veroniką Mabardi, Laurence Rosier i Annick Walachniewicz. Spotkanie zorganizowane pod hasłem „Głos w sprawie pisarstwa kobiet” jest częścią Festiwalu Frankofonii 2021.

Fot. materiały prasowe

W spotkaniu wezmą udział dwie belgijskie autorki związane z teatrem i sztukami wizualnymi. Pierwszą z nich jest Veronika Mabardi – z wykształcenia aktorka, ale także pisarka, autorka sztuk teatralnych i ilustrowanych powieści, a drugą Annick Walachniewicz – artystka wizualna, scenografka i pisarka. Panie opowiedzą o procesie twórczym widzianym z pozycji współczesnej artystki i z pozycji kobiety, której tożsamość jest wynikiem skrzyżowania się historii rodzinnej z historią pisaną przez duże „H”.

W spotkaniu weźmie udział także Laurence Rosier – socjolingwistka z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, która interesuje się tematem płci z punktu widzenia języka. Laurence Rosier poruszy też kwestię opisywania żałoby i godnego końca życia. Z kolei Przemysław Szczur – literaturoznawca z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opowie o teoretycznych i historycznych aspektach pisarstwa kobiet. Dyskusję poprowadzą literaturoznawczyni i teatrolog Karolina Czerska (Uniwersytet Jagielloński) oraz doradczyni ds. kontaktów akademickich i kulturalnych Walonii-Brukseli w Polsce Marie Giraud-Claude-Lafontaine.

Rozmowa, która odbędzie się dziś, 11 marca, o godz. 17.00 na profilu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Facebooku, zostanie poprowadzona w języku francuskim, z polskimi napisami.

Wydarzenie jest częścią projektu badawczego „Polska-Belgia: skrzyżowanie perspektyw literackich” realizowanego przez belgijsko-polski zespół badawczy złożony z naukowców z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Archiwum i Muzeum Literatury w Brukseli oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez Wallonie-Bruxelles International oraz polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA.

Organizatorzy: Biuro Walonia-Bruksela w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Dodatkowe informacje o spotkaniu tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-09
Data aktualizacji: 2021-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź