„Rodzina 500+”: najprościej złożyć wniosek online
Od 1 lutego Urząd Miasta Krakowa przyjmuje elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+” na kolejny okres świadczeniowy 2021/2022. Do tej pory wpłynęło ich prawie 60 tysięcy. Krakowianie chętnie korzystają z dostępnych kanałów elektronicznych, które okazują się szczególnie wygodne w okresie pandemii. Sprawdź, jak możesz złożyć wniosek bez wychodzenia z domu.
Przypomnijmy, że począwszy od 2021 r. zmieniły się zasady i terminy składania i rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze. Obecnie prawo do tego świadczenia ustalane jest, co do zasady, na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Oznacza to, że najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia na nowy okres ruszył już 1 lutego i prowadzony jest w formie elektronicznej za pomocą kilku kanałów.
Jak złożyć wniosek przez internet?
Wniosek bez wychodzenia z domu można złożyć:
- za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej 25 banków, które dołączyły do programu (zobacz listę banków)
- w przypadku osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny:
- za pomocą portalu EMP@TIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (zobacz instrukcję)
- za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS
- za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
Czy będą przyjmowane wnioski papierowe?
Zgodnie z przepisami od 1 kwietnia wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Ze względu na stan epidemii i wstrzymanie bezpośredniej obsługi mieszkańców wniosek będzie można wrzucić do specjalnych skrzynek na urzędową korespondencję, wystawionych we wszystkich lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa.
Papierowe wnioski są wyłożone w siedzibie UMK na ul. Stachowicza 18 oraz na os. Zgody 2. Można je również pobrać ze strony internetowej serwisu sprawyspoleczne.krakow.pl i wydrukować.
Ważne terminy i przydatne narzędzia
Złożenie wniosku w terminie do 30 kwietnia gwarantuje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za pierwszy miesiąc nastąpią najpóźniej do 30 czerwca.
Złożenie wniosku w kolejnych miesiącach oznacza, że ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpią w maksymalnym terminie do trzech miesięcy.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej sprawyspoleczne.krakow.pl.
W Biuletynie Informacji Publicznej UMK można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się rozpatrywanie wniosku. Aby poznać stan sprawy, wystarczy podać wymagany fragment numeru PESEL osoby wnioskującej i dziecka.