Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pierwsza rocznica śmierci Stefana Pappa

Dziś, 23 marca mija pierwsza rocznica śmierci Stefana Pappa, artysty aktywnego na różnych twórczych polach. Stefan Papp zajmował się rysunkiem, rzeźbą, satyrą, teorią i metodyką kształtowania otoczenia i planowania miast, krytyką artystyczną.

W obszarze działalności artystycznej Stefana Pappa znajdują się też problemy przestrzeni i jej postrzegania. Papp badał także kulturową strukturę Antroposfery, pisał scenariusze, eseje, opowiadania i wiersze. Zakładał i redagował czasopisma artystyczne.

Stefan Papp urodził się w 1932 roku w Czerniowcach, w ówczesnej Rumunii. W 1947 roku przyjechał z rodziną do Cieplic, gdzie w 1952 roku w Liceum dla Pracujących zdał maturę. Studia na Wydziale Rzeźby ukończył 1958 roku, doktorat obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1996 roku. Miał ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Przez 22 lata wykładał w Fachhochshule w Muenster. W Bad Oeynhausen zrealizował kilkumetrową rzeźbę plenerową zatytułowaną „Menchen" (ekspozycja na stałe wkomponowana jest w architekturę miasta). Jego liczne akcje plastyczne wykorzystywały silne oddziaływanie środkami artystycznymi na świadomość społeczną i polityczną. Można tu wymienić między innymi akcję plastyczną „Wernisaż u Szatkowskiego”, inicjatywę „Drzewa umierają publicznie zrealizowaną” w 1975 r. w ramach VII Złotego Grona, a w stanie wojennym „Uwaga dzieci patrzą”.

Stefan Papp był także autorem licznych artykułów. Już w czasie studiów organizował pismo „Czarno na białym” przemianowane na „Zebrę”. Współpracował m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Życiem Literackim”, „Szpilkami”, „Magazynem Kulturalnym”, a także wieloma innymi pismami i portalami w internecie.

Stefan Papp zmarł 23 marca ubiegłego roku. Zostawił po sobie ogromny dorobek twórczy. Był artystą wszechstronnym, nazywanym przez przyjaciół człowiekiem renesansu.

Dodatkowe informacje: www.stefanpapp.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-22
Data aktualizacji: 2021-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź