Kraków ma politykę zrównoważonej turystyki
Podczas sesji, która odbyła się 24 marca, Rada Miasta Krakowa przyjęła „Politykę zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028” – dokument, który pozwoli na wypracowanie optymalnego modelu zarządzania turystyką w Krakowie w czasach, które przyniosły całej branży niezwykle trudne wyzwania.
– W naszym dokumencie zostały opracowane: nowa wizja, wytyczne i rekomendowane kierunki rozwoju turystyki w Krakowie po pandemii Covid-19. Nie jest to opracowanie zawierające bardzo szczegółowe cele, zadania, działania, bowiem w obecnych czasach nikt powyższych rzeczy nie jest w stanie przewidzieć i dokładnie rozpisać – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Chcemy zwrócić uwagę wszystkich interesariuszy miasta na potrzebę dialogu, łagodzenia konfliktów i takie formy współpracy, które zaowocują powrotem turystów, szczególnie dla turystyki kulturowej i sektora MICE – zaznacza.
„Polityka zrównoważonej turystyki w Krakowie na lata 2021–2028” proponuje szereg rekomendacji i wytycznych dotyczących dziewięciu obszarów, którymi są: krakowski rynek turystyczny „szyty na miarę”, hipertrofia turystyczna i równoważenie gospodarki współdzielenia, przemysł spotkań, czyli MICE, zarządzanie tożsamością i reputacją turystyczną, turystyczna komunikacja marketingowa, zarządzanie gospodarką nocną, kultura i przemysły kreatywne a gospodarka turystyczna, zarządzanie konfliktami pomiędzy interesariuszami oraz nowe technologie w turystyce.
Przygotowanie dokumentu rozpoczęło się jeszcze w okresie poprzedzającym pandemię. Od początku prac przyjęto partycypacyjną formułę tworzenia dokumentu. Wiosną 2019 roku podczas Forum Turystyki w Krakowie odbyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli szeroko pojętej branży turystycznej, mające na celu zdiagnozowanie problemów i potrzeb tej grupy w kontekście nowych wyzwań związanych z rozwojem rynku turystycznego, uwzględniających także potrzeby społeczne.
W 2020 roku, w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię Covid-19 przeprowadzono ponowną analizę, wspartą wywiadami i ankietami wśród przedsiębiorców. Istotna była tu współpraca merytoryczna z Krakowską Izbą Turystyki, Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Polską Organizacją Turystyczną, a także przedstawicielami środowiska naukowego – autorytetami w dziedzinie gospodarki turystycznej i marketingu terytorialnego.
– W październiku 2020 roku dokument został poddany konsultacjom społecznym, które z jednej strony utwierdziły nas w przekonaniu, że Polityka… jest niezwykle wyczekiwanym narzędziem, z drugiej zaś dały szansę zebrania cennych uwag, wzbogacających ostateczną wersję dokumentu – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
Dokument, który został przyjęty przez Radę Miasta Krakowa, wyznacza kierunki zarządzania turystyką w Krakowie na najbliższe kilka lat. Będzie to czas odbudowy ruchu turystycznego, a więc szansa na wprowadzenie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą, by ponowny rozwój branży, uwzględniający potrzeby społeczne, przynosił mieszkańcom korzyści i powody do radości, przy minimalizowaniu problemów.
„Politykę zrównoważonej turystyki w Krakowie na lata 2021–2028” można pobrać tutaj.