Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Biedni Polacy patrzą na getto – plenerowy spektakl Teatru KTO

W piątek, 21 maja o godz. 21 na placu Bohaterów Getta zobaczymy seans performatywny „Biedni Polacy patrzą na getto” w reżyserii Jerzego Zonia. Spektakl ma charakter impresji teatralnej przywołującej pamięć pomordowanych w getcie krakowskich Żydów.

Fot. materiały Teatru KTO

– Ponad stuosobowa grupa wykonawców w kostiumach z lat czterdziestych pojawi się na placu Bohaterów Getta, kreując etiudy teatralne, pokazujące koloryt kultury i tradycji polskich Żydów – zapowiada Teatr KTO.

Scenariusz przygotował Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, który jest jednocześnie reżyserem wydarzenia. Choreografię opracował Michaił Zubkow, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, a muzykę zespół Kroke.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w szczególnym miejscu. Eksponaty muzealne placu Bohaterów Getta (zwanego kiedyś placem Zgody) – krzesła – posłużą za tło działań aktorskich dla tancerzy, aktorów, statystów i muzyków. Przypomnijmy, że pomnikowe krzesła, które znajdziemy dziś na placu, stanowią formę upamiętnienia dramatycznych wydarzeń związanych z likwidacją krakowskiego getta w 1943 roku. Nawiązują do wspomnień Tadeusza Pankiewicza, właściciela sąsiadującej z placem Apteki „Pod Orłem”: „Na placu Zgody niszczeje nieprzeliczona ilość szaf, stołów, kredensów i innych mebli, przenoszonych nie wiadomo po raz który z miejsca na miejsce”. W 2005 roku artyści ustawili na placu 33 rzeźby krzeseł z metalu oraz 37 mniejszych kopii dużych krzeseł. Krzesła, na których każdy może usiąść, są symbolem tragedii mieszkańców getta i przywołują pamięć o nich.

Spektakl Biedni Polacy patrzą na getto jest kontynuacją działań Teatru KTO w dzielnicy Podgórze, w której powstaje nowa siedziba Teatru KTO.

Seans inauguruje projekt Cztery odcienie teatru, współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wstęp wolny.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-13
Data aktualizacji: 2021-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź