Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego

Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego to organizator szkoleń, konferencji i seminariów, poświęconych zagadnieniom energooszczędności, termomodernizacji i nowym energooszczędnym technologiom. 

Centrum prowadzi usługi doradcze i konsultingowe, realizuje ekspertyzy i audyty energetyczne budynków. Oferuje także wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych na projekty badawcze z obszaru budownictwa energooszczędnego i organizację wyjazdów studyjnych do budynków niskoenergetycznych w kraju i Europie.

Oferta Centrum jest skierowana do: przedsiębiorców, producentów materiałów budowlanych, szkół i uczelni, pracowników naukowych, architektów, konstruktorów, instalatorów, deweloperów oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Centrum działa jako jednostka międzywydziałowa Politechniki Krakowskiej. Dotychczas nawiązało ponad tysiąc kontaktów biznesowych, stale współpracuje z gminami: Dobczyce, Gdów, Rabka -Zdrój i Siemiatycze oraz lokalnymi szkołami zawodowymi. Eksperci Centrum regularnie uczestniczą w światowych wydarzeniach, poświęconych energooszczędności. Brali też aktywny udział w pracach nad krajowym planem dotyczącym nowego standardu nZEB, czyli „budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię”.

MCBE realizuje następujące badania i analizy:

  1. Badanie termowizyjne, które pozwala dokładnie zlokalizować źródła występowania strat cieplnych. Kamera termowizyjna umożliwia ocenę jakości zastosowanych materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych oraz jakości wykonania prac budowlanych. Zdjęcie termograficzne jest mapą cieplną badanego elementu.
  2. Analizy śladu węglowego i LCA, które pozwalają na ocenę wpływu obiektu na jakość środowiska zewnętrznego. Analiza śladu węglowego informuje o całkowitej sumie emisji gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez budynek. Analiza środowiskowa LCA to z kolei badanie wpływu budynku na aspekty środowiskowe w całym okresie życia obiektu (pozyskanie surowców, projektowanie, realizacja, użytkowanie, recykling).
  3. Badanie szczelności budynku metodą ciśnieniową pozwala zlokalizować każdą nieszczelność. Wykonuje się je montując w drzwiach lub oknach specjalną kurtynę z wentylatorem. Pomiar wykazuje także tzw. liczbę wymian powietrza – współczynnik określający, ile razy w ciągu godziny dojdzie do całkowitej wymiany powietrza w budynku. Dzięki aparaturze do wytwarzania nieszkodliwego dymu dokładnie zlokalizować można każdą nieszczelność w budynku.
  4. Analizę mikroklimatu pomieszczeń, która dostarcza informacji na temat parametrów fizyko-chemicznych, wywierających wpływ na organizm człowieka: temperatury powietrza i powierzchni otaczających, wilgotności, prędkości i czystości powietrza w strefie przebywania ludzi oraz warunków higieniczno-zdrowotnych.
  5. Badanie jakości powietrza, które określa poziom lotnych związków organicznych VOC w powietrzu wewnątrz budynku. Wywierają one negatywny wpływ na organizmy żywe. Najczęściej pochodzą z materiałów budowlanych i wykończeniowych (farb, lakierów, wykładzin), środków konserwujących i rozpuszczalników, środków czystości, a nawet odświeżaczy do powietrza. Mogą być emitowane ze sprzętu biurowego, mebli (płyty klejone), systemów wentylacji i klimatyzacji.
  6. Badanie komfortu cieplnego czyli dynamicznie zmieniających się parametrów fizyko-chemicznych, mających wpływ na organizm człowieka, jak np. temperatura powietrza, wilgotność względna, temperatura powierzchni otaczających, prędkość i czystość powietrza, poziom hałasu, natężenie pól elektrostatycznych oraz elektromagnetycznych, stopień zjonizowania powietrza.

Więcej informacji dostępnych tutaj.

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-10
Data aktualizacji: 2022-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź