Drugi numer kwartalnika „Kraków Culture”: czas na sezon letni
To już drugie wydanie magazynu „Kraków Culture”, tym razem firmowane na okładce maską z projektu „Orfeo & Majnun”. W letnim numerze przeczytamy m.in. o kreatywnym podejściu do programowania wydarzeń w czasie pandemii. Zerkniemy na przegląd krakowskich galerii oraz zestaw rekomendacji na kulturalne lato. Bezpłatny kwartalnik od 5 lipca jest dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na krakowculture.pl.
Miasto Kraków wspólnie z KBF rozwija narzędzia wymyślone i opracowane w trudnym czasie pandemii. Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy projekt Kraków Culture, którego założeniem jest porządkowanie różnorodności oferty kultury i prezentowanie jej w ujęciu sezonowym.
Sezon letni
Festiwale, premiery, koncerty, spotkania – sezon letni Kraków Culture trwa. W wakacje krakowskie instytucje kultury i festiwale wychodzą w plener. Do końca sierpnia, obok licznych powodów, by na nowo odkrywać unikalne dziedzictwo miasta, znajdziemy też sporo wyśmienitych okazji, by zanurzyć się we współczesnej kulturze.
Od 4 lipca łącznie ponad sto koncertów, w tym występ kwartetu Branforda Marsalisa, przygotował Summer Jazz Festival Kraków.
Również Festiwal Miłosza będzie idealną okazją do odwiedzenia nowego miejsca na mapie krakowskiej kultury – Pałacu Potockich.
8 lipca rozpoczął się Festiwal Muzyki Polskiej, a Festiwal Teatrów Ulicznych rozpocznie realizację pierwszej części programu tegorocznej ULICY. ICE Kraków ponownie zaprasza w swoje progi – 17 lipca, podczas aż dwóch koncertów spotka się z krakowską publicznością Jakub Józef Orliński. Znów zatracimy się w wieczornych i nocnych spotkaniach z kulturą w ramach Krakowskich Nocy.
Kraków Culture Summer połączy letnie wydarzenia w unikalnej przestrzeni parku Jordana w weekendy między 6 a 29 sierpnia. Dopełnieniem wakacyjnego programu będzie zorganizowana w sobotę 4 września Parada Smoków. Pełne kalendarium letniej odsłony Kraków Culture można znaleźć na stronie internetowej krakowculture.pl.
Drugi numer „Kraków Culture”
W drugim wydaniu kwartalnika przeczytamy o najważniejszych osiągnięciach i problemach krakowskiej (i nie tylko krakowskiej!) kultury.
O tym, jak kultura dostosowuje się do świata żyjącego w rytm informacji o rozwoju pandemii, opowiadają szefowie krakowskich wydarzeń i instytucji: Jerzy Zoń (Teatr KTO, ULICA Festival), Jan Słowiński (EtnoKraków/Rozstaje) czy Izabela Błaszczyk (KBF, Kraków Culture Summer). Rolę społeczności zebranej wokół festiwalu Musica Divina w dobie niełatwych decyzji podkreśla jego organizator Łukasz Serwiński.
Nie uciekamy od innych ważkich tematów: o koniecznym aliansie kultury i ekologii w chwili, gdy ważą się losy Ziemi, pisze na łamach „Kraków Culture” Kamil Wyszkowski. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej pochylą się nie tylko nad tematem wielokulturowości, ale również nad zagadnieniem kobiecości w kulturze i sztuce żydowskiej diaspory. Koncert kantorek czy występ punkowej grupy Jealous poleca czytelnikom Julia Lorenc, zaś Janusz Makuch wyjaśnia symbolikę ognia – głównego motywu tegorocznego festiwalu.
Zagubionym wśród wielości języków, którymi przemawia do nas świat, w sukurs przychodzi poezja podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza. Niezwykłą atmosferę miasta sprzed 500 lat przywołają wydarzenia zorganizowane wokół 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt. Do historii międzynarodowych – japońskich! – wątków w nieco późniejszych dziejach Krakowa nawiązuje kuratorka wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie „Hokusai. Wędrując…” Beata Romanowicz. Z kolei o znaczeniu Festiwalu Muzyki Polskiej w pielęgnowaniu skarbów kultury przypomina Mateusz Borkowski.
„Tylko sztuka nas uratuje” – podsumowuje Łukasz Gazur w subiektywnym przeglądzie krakowskich galerii. Osobisty zestaw rekomendacji na kulturalne lato przedstawia Aga Kozak, a Maciej Jakubowiak wyznaje, gdzie najlepiej oddać się lekturze w Krakowie.
Letnie wydanie „Kraków Culture” ukazało się w poniedziałek, 5 lipca. Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn będzie także dostępny w postaci elektronicznej na stronie krakowculture.pl.