Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Na uroczystej gali, która odbyła się 10 lipca w pałacu Potockich, podczas Festiwalu Miłosza, ogłoszono laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Główną nagrodę wraz ze statuetką otrzymały Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska.

Fot. materiały prasowe

Laureatki otrzymały po 50 tys. złotych oraz statuetkę, pozostali nominowani dostali po 4 000 złotych.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 otrzymała Anna Adamowicz za tom „Animalia” wydany przez Biuro Literackie.

nagroda Szymborskiej, anomalia

– Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym osiągnięciu poetyckim – z laudacji prof. Wojciecha Ligęzy, przewodniczącego kapituły Nagrody za rok 2019.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom „Rośliny mięsożerne” wydany przez Instytut Mikołowski.

nagroda Szymborskiej, rośliny mięsożerne_pop2

– Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy, trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii „siebie” i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim „ja” – z laudacji prof. Dorota Walczak-Delanois, przewodniczącej kapituły Nagrody za rok 2020.

Wyboru dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie internetowej nagrodaszymborskiej.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-11
Data aktualizacji: 2021-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź