Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

PreZero Grand Prix PLS, czyli siatkarskie zmagania na piasku

5 sierpnia w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39 odbyła się druga edycja plażowej letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Kraków jest jedynym miastem w 2021 roku, które gościło męską część tego wyjątkowego turnieju. Zmagania siatkarzy trwały do 8 sierpnia.

Fot. materiały prasowe

Ubiegłoroczna edycja imprezy w naszym mieście okazała się strzałem w dziesiątkę, gościliśmy kibiców wszystkich drużyn, którzy nie mogli już doczekać się możliwości dopingowania na żywo czołowym zawodnikom w kraju. Wydarzenie spotkało się też ze znakomitym odbiorem całego środowiska siatkarskiego, dlatego władze Polskiej Ligi Siatkówki SA postanowiły, że Kraków będzie w tym roku gospodarzem męskiej części turnieju.

W zeszłym sezonie bardzo dobrze na piasku radzili sobie gracze Jastrzębskiego Węgla, którzy przeszli przez Grand Prix niczym burza, a na koniec sezonu halowego okazało się, że są najlepsi także w PlusLidze.

Zespoły i zasady

Udział w tegorocznym turnieju wzięło 16 zespołów: 14 drużyn PlusLigi sezonu 2021/2022 oraz dwie drużyny zgłoszone i spełniające warunki regulaminowe z rozgrywek TAURON 1. Ligi sezonu 2021/2022. Pierwsze cztery drużyny ubiegłorocznego, premierowego Grand Prix PLS – Jastrzębski Węgiel, PGE Skra Bełchatów, GKS Katowice, Indykpol AZS Olsztyn – zostały rozstawione, a pozostałe dolosowane. Szczegółowy diagram rozgrywek znajduje się tutaj.

Grand Prix PLS rozgrywane było na piasku, na boisku drużyna liczyła cztery osoby (skład od czterech do ośmiu). Zasady gry są natomiast identyczne jak w siatkówce halowej, z tym że każda z czerech osób może atakować. Halowe wymiary będzie miało także boisko. Gra toczy się do 25 w każdym secie, do dwóch wygranych partii. Jeżeli będzie remis 1:1 w setach, o wyniku spotkania będzie decydował tie-break do 15.

Nowością jest system gry – tzw. brazylijski, doskonale znany kibicom siatkówki plażowej. System tzw. „podwójnych eliminacji”, zwany też „brazylijskim” powszechnie uważany jest za jeden z najbardziej sprawiedliwych systemów gry. Pierwsza porażka nie wyklucza z turnieju. Przegrani przechodzą na prawą stronę „drabinki” (diagramu) organizującej system rozgrywek i zachowują szanse na końcowy triumf w imprezie. Odpadają z niej dopiero po drugim niepowodzeniu.

Fuzja zasad gry piłki siatkowej halowej z plażową bez wątpienia stanowi o wyjątkowości imprezy, a rozgrywanie spotkań zespołów siatkarskiej ekstraklasy i 1. Ligi w zaproponowanej przez PLS formule to kolejny dowód na to, że w siatkówce nie ma granic.

Łączna pula nagród pieniężnych wynosiła 100.000 zł, a najlepszy zawodnik (MVP) turnieju otrzymał czek na 5.000 zł.

 

Transmisje i atrakcje

Wszystkie spotkania były transmitowane na żywo na sportowych antenach Polsatu – Polsat Sport i Polsat Sport Extra.

W trakcie imprezy nie zabrakło dodatkowych atrakcji przewidzianych dla kibiców.

Niespodzianka dla kibiców - wejście na basen gratis!

Przez cały czas trwania imprezy – od czwartku do niedzieli – kibice i wszyscy chętni mieli również możliwość darmowego skorzystania z basenu odkrytego znajdującego się na terenie kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39.

Strona internetowa PreZero Grand Prix PLS

 

PreZero Grand Prix

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-15
Data aktualizacji: 2021-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź