Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Filmy drogi w Kinie Pod Baranami

W Kinie Pod Baranami dobiega końca wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Trwa się ósmy – a zarazem już ostatni – tydzień imprezy pod hasłem: „Kino drogi”. Bohaterowie tych filmów wyruszają w dosłowne i metaforyczne podróże. Poszukując swojego miejsca na ziemi, nawiązują niezwykłe przyjaźnie, odnajdują wolność oraz na nowo konstruują własną tożsamość. Na ekranie m.in. Clint Eastwood, Michael Fassbender, Frances McDormand, Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Geena Davis i Susan Sarandon.

Fot. materiały prasowe

Ruch to esencja kina, jego podstawowa materia. Przemieszczanie się stanowi również istotę podróży, w które bardzo często wyruszają filmowi bohaterowie. Te wyprawy, mające zarówno wymiar dosłowny jak i metaforyczny, umożliwiają protagonistom przemianę. Uwrażliwiają, uświadamiają, testują i niepostrzeżenie zmieniają – nawet tych najbardziej opornych.

Wspólne przemierzanie kilometrów to okazja do bliższego poznania, które może zaowocować nieoczekiwaną przyjaźnią. Doskonale wiedzą o tym ekscentryczni bohaterowie szalonej francuskiej komedii „Żegnajcie, głupcy” pełnej czarnego humoru, pościgów, brawurowych włamań i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Mimo początkowej niechęci, we wspólnym kierunku wyruszają także marzący o podbiciu świata amerykańskiego wrestlingu Zak oraz drobny złodziejaszek Tyler w filmie „Sokół z masłem orzechowym”. Prawdziwym celem tej wspólnej podróży jest realizacja marzeń. Wyróżniony trzema Oscarami „Green Book” został oparty na losach prawdziwych postaci: pianisty Dona Shirleya i jego kierowcy Tony’ego Vallelongi, którzy w filmie wyruszają w pełne wyzwań tournée po południowych stanach USA.

Nadludzki wysiłek, ciągłe napięcie, świszczące nad głowami pociski – w takich warunkach dwóch młodych żołnierzy z filmu „1917” Sama Mendesa realizuje specjalną misję, której stawką jest życie tysięcy żołnierzy. Pełen przemocy i niebezpieczeństw świat Dzikiego Zachodu zupełnie nie pasuje do romantycznych wyobrażeń Jaya – młodego chłopaka, który w westernie „Slow West” Johna Macleana wyrusza w amerykańską dzicz w poszukiwaniu zagubionej ukochanej. W niecodziennej sytuacji znajduje się także Ola – zbuntowana nastolatka z „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, która wyjeżdża do Irlandii po ciało tragicznie zmarłego ojca.

Życie w drodze, bez stałego adresu i własnych czterech ścian wybiera Fern (nagrodzona za tę rolę Oscarem Frances McDormand) – przewodniczka po świecie współczesnych wędrowców w filmie „Nomadland” Chloé Zhao. Przemierzająca bezkresne krajobrazy Ameryki kobieta, staje się częścią niezwykłego kontrkulturowego ruchu, idącego na przekór oczekiwaniom współczesnego świata. Taki styl życia bliski jest Rubenowi – bohaterowi przejmującego dramatu „Sound of Metal” Dariusa Mardera. Ten utalentowany perkusista musi z dnia na dzień zmienić swoje przyzwyczajenia, ze względu na nagłą i niespodziewaną utratę słuchu. Na swój sposób ze stereotypami walczy ponad 80-letni Earl z filmu „Przemytnik” Clinta Eastwooda, który zamiast prowadzić życie statecznego emeryta, zaczyna szmuglować narkotyki dla meksykańskiego kartelu.

Podróże w niezwykłe miejsca stanowią częsty temat filmów dokumentalnych. „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu himalajskich szczytów, z których jeden uważany jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę by zapewnić byt swojej rodzinie? Wiele intrygujących pytań zadaje również „Powitanie słońca” – dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz o jej uniwersalnej sile, której na własnej skórze doświadczył twórca filmu, Stéphane Haskell.

Oprócz filmów, które niedawno gościły w kinach, w programie Kinobrania są też starsze, doskonale znane ponadczasowe filmy. W ramach cyklu „Kultowe Kinobranie” na ekran Kina Pod Baranami wróci „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka – poetycka wyprawa w nieskończoność, która zrewolucjonizowała standardy kina science-fiction. Z okazji 115. urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej Billy’ego Wildera, zaprezentowany zostanie jego film „Bulwar Zachodzącego Słońca” – wspaniała opowieść o gwieździe filmowej u schyłku kariery, w którą wcieliła się ikona kina niemego Gloria Swanson. Całość dopełni jeden z najlepszych filmów drogi wszech czasów czyli „Thelma i Louise” Ridleya Scotta z Geeną Davis i Susan Sarandon w rolach głównych. Ten obchodzący trzydzieste urodziny film, pełen jest pragnienia wolności i kobiecej siły. 

Ważnym wydarzeniem finałowego tygodnia Kinobrania będzie też prezentacja video mappingu na wewnętrznej fasadzie renesansowego Pałacu pod Baranami. Tematem multimedialnego pokazu będzie kino i sztuka filmowa. Mapping, specjalnie dla Kina Pod Baranami, przygotowała Marta Małecka, absolwentka krakowskiego ASP. Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, o godz. 20.45 i 23.00. Wstęp wolny!

W czasie Letniego Taniego Kinobrania, repertuar kinowy powiększony jest o filmy dostępne w wirtualnych salach Kina Pod Baranami – na e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień „Kino drogi”, można zobaczyć przez siedem dni w promocyjnej cenie 9 zł.

Bohaterem dokumentu „Nie dojechać nigdy” jest Piotr Strzeżysz – podróżnik, który od ponad dwóch dekad na rowerze przemierza świat. „Maiden” to film dokumentalny poświęcony grupie wyjątkowych żeglarek, które jako pierwsze kobiety podjęły walkę o trofeum w prestiżowych regatach Whitbread Round the World Race. Najdalszą podróż planuje Sara (Eva Green) – astronautka, przygotowująca się do kosmicznego lotu w „Proximie” Alice Winocour. Poruszający dramat „Lion. Droga do domu” opowiada o malutkim chłopcu, który gubi się na ulicach Kalkuty i przez lata stara się odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. W Indiach rozpoczyna się także komedia „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”, której bohater przybywa do Paryża marząc by zwiedzić słynny szwedzki sklep meblowy. W obliczu rychłej apokalipsy, spowodowanej uderzeniem wielkiej asteroidy o Ziemię, Dodge (Steve Carell) rozpoczyna pośpieszne poszukiwania „Przyjaciela do końca świata”. O przyjaźni wiele uczą się pensjonariuszki zakładu psychiatrycznego, które w komediodramacie „Zwariować ze szczęścia” podejmują brawurową ucieczkę.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny jest na stronie: kinopodbaranami.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-19
Data aktualizacji: 2021-08-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź